26.3.20

Równowaga PEH a włosy

równowaga PEH a włosy

Tematem dzisiejszego wpisu będzie równowaga PEH, czyli balans protein, emolientów, i humektantów w pielęgnacji włosów. Aby zachować dobrą kondycję i zdrowy wygląd włosów, konieczne jest zachowanie równowagi w pielęgnacji. Temat skupia się wokół podstawowych kategorii substancji, które powinny zapewnić naszym włosom balans. Cały sekret tkwi w równowadze i odpowiednich proporcjach. Jeśli chcecie dowiedzieć się na czym polega pielęgnacja PEH, zapraszam do czytania :)

PEH a włosy

Jeśli Twoim celem jest posiadanie pięknych i zdrowo wyglądających włosów, najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest stosowanie kosmetyków do pielęgnacji włosów zawierających proteiny, emolienty i humektanty. Kluczowe jest tutaj utrzymanie właściwej równowagi PEH. Ani proteiny, ani substancje nawilżające nie mogą dobrze działać bez siebie nawzajem, a znalezienie właściwej równowagi między nimi jest kluczowe dla utrzymania zdrowych włosów. 

Krótko mówiąc, świadoma pielęgnacja włosów polega na takim łączeniu substancji, aby się wzajemnie uzupełniały. Kolejność nakładania substancji na włosy również ma znaczenie, ale o tym później. Aby zrozumieć zagadnienia związane z równowagą PEH musimy poznać najważniejsze rodzaje substancji stosowanych w kosmetykach do włosów. 

Substancje nawilżające a PEH

Substancje nawilżające występujące w kosmetykach możemy podzielić na 2 grupy: humektanty oraz emolienty.

Humektanty są substancjami higroskopijnymi, mającymi zdolność wiązania wody, jak również jej zatrzymywania. Dzięki temu są w stanie zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia. Humektanty w kosmetykach do włosów są często tym, czego potrzebują nasze włosy, kiedy są przesuszone, nawet pomimo używania olejów lub dużej ilości odżywki. Jeśli chcemy zachować prawidłowe nawilżenie włosów substancje te są nieodzowne.

Humektanty w kosmetykach - przykłady:

  • żel aloesowy i sok z aloesu (Aloe Vera)
  • żel lniany (Linum usitatissiumum)
  • miód i mleczko pszczele (Mel, Royal Jelly)
  • kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate)
  • D-panthenol
  • gliceryna (Glycerin - do kupienia w aptece; dodajemy 2-3 krople do odżywki)
  • mocznik w stężeniach do 10% (Urea)
  • kwas mlekowy w niewielkich stężeniach (Lactic Acid)
  • mleczan sodu (Sodium Lactate)
Aby w skuteczny sposób nawilżyć włosy humektanty należy stosować razem z emolientami. Humektanty stosowane samodzielnie mogą zwiększyć puszenie (w deszczowy dzień i przy wysokiej wilgotności). Dlatego istotne jest, aby składniki z obu grup znalazły się w jednej masce, czy odżywce. 

Emolienty podobnie jak humektanty mają właściwości nawilżające, jednak w ich przypadku jest to działanie pośrednie. Są substancjami tłuszczowymi, które poprzez  tworzenie na powierzchni włosów warstwy ochronnej, zapobiegają utracie wody. Biorąc pod uwagę pochodzenie wyróżniamy emolienty roślinne, odzwierzęce i pochodne ropy naftowej. Jak działają emolienty na włosy? Ułatwiają rozczesywanie, nabłyszczają, zmiękczają, dodają elastyczności oraz wzmacniają ich wytrzymałość mechaniczną. 

Emolienty w kosmetykach - przykłady:

  • oleje roślinne np. olej z avocado, oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej słonecznikowy, olej rycynowy, olej z pestek winogron, olej z kiełków pszenicy
  • woski roślinne: olej jojoba, olej kokosowy
  • oleje odzwierzęce: skwalen (Squalene)
  • woski odzwierzęce: wosk pszczeli (Cera Alba, Cera Flava), lanolina (Lanolin)
  • alkohole tłuszczowe (np. Cetyl Alcohol) i kwasy tłuszczowe (np. Stearic Acid)
  • parafina i wazelina (Paraffinum Liquidum, Petrolatum)
  • silikony
Jeśli zależy mi na nawilżeniu i odżywieniu sięgam po emolienty w kosmetykach do włosów. Jeżeli nie chcemy stosować emolientów syntetycznych, warto wybierać naturalne oleje, które odżywiają włosy, ale także poprawią kondycję skóry głowy. Różnorodność występujących w nich kwasów tłuszczowych pozwala dopasować odpowiedni olej do określonej porowatości włosów.

Substancje nawilżające skutecznie odżywią i uelastycznią nasze włosy oraz pomogą zredukować nadmierne puszenie. Jednak jeśli przesadzimy z ich ilością włosy mogą stać się oklapnięte i "gumowe". Aby ustrzec się przed takim efektem powinnyśmy włączyć do pielęgnacji włosów jeszcze jedno ogniwo - proteiny

Proteiny a PEH

Proteiny to substancje mające zdolność tymczasowego wypełniania mikrouszkodzeń w zniszczonych obszarach włosów. Mają sprawić, że włosy będą mocniejsze, wyraźnie grubsze i odżywione, bez jednoczesnego nadmiernego obciążania włosów. Proteiny są szczególnie ważnym elementem pielęgnacji włosów porowatych i zniszczonych. Jeśli są stosowane w rozsądnych ilościach, mogą zregenerować włosy i nadać im zdrowy wygląd.

Proteiny w kosmetykach - przykłady:

  • keratyna (Hydrolyzed Keratin)
  • proteiny jedwabiu (Hydrolyzed Silk)
  • proteiny mleka (Hydrolyzed Milk Protein)
  • proteiny pszenicy (Hydrolyzed Wheat Protein)
  • proteiny sojowe (Hydrolyzed Soy Protein)
  • kolagen (Hydrolyzed Collagen)
  • elastyna (Hydrolyzed Elastin)
  • proteiny kaszmiru (Hydrolyzed Cashmere)
  • domowe źródła protein: żółtko (najlepiej wymieszać go z dowolnym olejem), mleko, żelatyna, piwo 
Proteiny z większymi cząsteczkami chronią włosy przed uszkodzeniem, zapobiegają utracie wilgoci, tworzą warstwę okluzyjną na powierzchni i zapewniają dodatkową objętość. Proteiny o małych cząsteczkach wypełniają uszkodzenia w strukturze włosów.

Tylko i wyłącznie proteiny hydrolizowane mają cząsteczki na tyle małe, aby mogły wnikać we włosy. W związku z tym jeśli zależy nam na odbudowie i regeneracji zniszczonych włosów najbardziej optymalnym wyborem są proteiny hydrolizowane, czyli te, które są oznaczone z składach jako hydrolyzed.

Niektóre włosy bardzo łatwo jest przeproteinować, czyli innymi słowy przesadzić z nadmiarem protein w kosmetykach. Niektóre włosy mogą nie tolerować protein zbyt często, lub na przykład lepiej tolerować proteiny o mniejszych / większych cząsteczkach. Szczególnie podatne na przeproteinowanie są włosy o wysokiej porowatości, zdarza się to również jeśli równolegle stosujemy dużo kosmetyków ziołowych. W efekcie nadmiaru protein włosy stają się szorstkie, suche, sztywne, łamliwe i sianowate.

Jak uniknąć efektu przeproteinowania? To, że nasze włosy źle zareagowały na proteiny nie oznacza, że musimy całkowicie zrezygnować z protein. Nawet w takim przypadku zalecane jest użycie maski proteinowej chociaż raz na miesiąc. Po odżywce lub masce proteinowej nakładamy na włosy drugą odżywkę - tym razem taką, która zawiera emolienty. Jeśli to sprawi, że włosy staną się bardziej elastyczne i mniej szorstkie, oznacza to, że najprawdopodobniej takie połączenie będzie dla nas odpowiednie.

Problemem może być także użycie zbyt dużej ilości protein, zbyt częste stosowanie protein, zbyt długie trzymanie protein na włosach lub niewłaściwie dobrany rodzaj protein. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów przeproteinowania możemy zmniejszyć częstotliwość stosowania kosmetyku proteinowego, ograniczyć liczbę używanych produktów zawierających proteiny (może okazać się, że używamy szamponu, odżywki i produktu bez spłukiwania z proteinami), możemy także spróbować trzymać krócej maskę na włosach, a jeśli to również nie da efektu, warto poeksperymentować z innymi proteinami.

Plan pielęgnacji z równowagą PEH

Podczas świadomej pielęgnacji włosów istotne jest, aby zachować równowagę PEH, czyli balans pomiędzy ilością protein i substancji nawilżających. Jeśli chcemy aby nasze włosy były odpowiednio nawilżone, elastyczne i mocne warto stworzyć plan pielęgnacji, który będzie zawierał substancje z każdej grupy. Co ważne: równowaga wcale nie oznacza, że protein ma być tyle samo co substancji nawilżających.

Dlaczego włosy potrzebują równowagi PEH? Włosy, które są porowate, zniszczone i mają naruszoną strukturę szybko tracą nawilżenie. Jeśli zafundujemy im regenerację z użyciem maski proteinowej, wilgoć będzie mieć większe szanse na pozostanie we włosach. Często wydaje nam się, że łamliwość włosów spowodowana jest suchością, brakiem nawilżenia. Chociaż jest to prawda, łamliwość może także wynikać z braku protein. Aby znaleźć przyczynę, należy dokładnie przyjrzeć się swojemu schematowi pielęgnacji i zastanowić się, której substancji brakuje, a której dostarczamy włosom w nadmiarze.

Proteiny mają zapewnić nam mocniejsze i bardziej zregenerowane włosy, natomiast miękkość i odżywienie pochodzi od emolientów. Jeśli nasze włosy potrzebują wzmocnienia i regeneracji, proteiny są im bardzo potrzebne. Jeśli jednak używamy zbyt dużej ilości protein, a włosy staną się zbyt sztywne, wtedy potrzebujemy więcej emolientów, aby zrównoważyć sztywność miękkością, którą zapewniają emolienty. Jeśli zbyt często używamy olejów, włosy z biegiem czasu mogą stać się wiotkie, niesforne, bez życia i objętości, trudno je ułożyć, najprawdopodobniej oznacza to, że zaczynają domagać się wzmocnienia proteinami. 

Dlatego też jeśli zaobserwujemy objawy nadmiaru protein należy oczyścić włosy szamponem z SLS i po myciu zastosować maskę bogatą w oleje. I na odwrót - jeśli "przekarmimy" włosy emolientami (co zdarza się dość rzadko), sięgamy po maskę proteinową.

Aby nasze włosy były zdrowe i pełne witalności ważny jest staranny dobór składników ze wszystkich trzech grup. Zbyt wiele humektantów i protein lub pominięcie składnika z jednej z grup może sprawić, że kondycja włosów się pogorszy, pozostawiając efekty dalekie od tego, czego się spodziewałyśmy.

Jak pielęgnacja PEH sprawdza się w przypadku moich wysokoporowatych włosów? Zdecydowanie potrzebują one więcej substancji nawilżających aniżeli protein, dlatego maskę proteinową stosuję nie częściej niż 1 raz w tygodniu, a w codziennej pielęgnacji stawiam na dużą ilość nawilżaczy.

Jak trafnie ocenić co lubią Wasze włosy i w jakich proporcjach? Aby ułożyć plan pielęgnacji z równowagą PEH potrzeba nieco czasu i eksperymentowania. Włosy każdej osoby są inne, dlatego ważne jest, aby poznać własne włosy. Sprawienie, by pielęgnacja PEH zadziałała optymalnie to nie tylko kwestia właściwego doboru składników, ale także sposób aplikacji maski i czasu trzymania na włosach. Co więcej, kolejność nakładania substancji na włosy również ma znaczenie w pielęgnacji PEH.

Maski PEH

Poniżej prezentuję przykładowe maski przydatne w pielęgnacji zachowującej równowagę PEH. Produkty te są różnorodne, znajdą się tu zarówno maski dostępne w popularnych drogeriach, jak i takie, które kupimy wyłącznie online.

Maski humektantowe
  • L'Biotica Biovax maseczka do włosów osłabionych z tendencją do wypadania
  • Jason Natural Aloe Vera 84% odżywka
  • Balsamy na propolisie Babuszki Agafii
  • Farmona Herbal Care Len odżywka do włosów suchych i łamliwych
  • Dr. Organic Odżywka do włosów z miodem manuka 

Maski emolientowe

Maski proteinowe
  • L'Biotica Biovax Latte maseczka z proteinami mlecznymi
  • Maska Kallos Keratin
  • Maska jajeczna odżywcza Agafii
  • Bingo Maska mleczna z elastyną
  • Bingo Maska proteiny kaszmiru i kolagenem
  • Bingo Maska proteiny kaszmiru i jedwabiu
  • Bingo Maska ze spiruliną i keratyną

1 komentarz:

Copyright © Kosmetyczne Pokusy , Blogger