1.6.16

Cocamidopropyl Betaine w kosmetykach

cocamidopropyl betaine w kosmetykach

Jeśli czytacie etykiety kosmetyków na pewno niejednokrotnie spotkałyście betainę (betaine) lub betainę kokamidopropylową (cocamidopropyl betaine) w szamponie. Dzisiejszy post będzie o tym, czym różnią się te dwa składniki i jakie role pełnią w kosmetykach.

Często składniki kosmetyków do pielęgnacji włosów mają bardzo podobne nazwy, dlatego czasami błędnie zakładamy, że mają porównywalne właściwości i pełnią podobne funkcje w produkcie. Czasami bywa tak, że nazwy składników brzmią podobnie, ale są one tak na prawdę zupełnie odmienne. Tak właśnie jest w przypadku cocamidopropyl betaine i betaine. Obydwa te składniki można znaleźć w szamponach i odżywkach, gdzie pełnią one zupełnie różne funkcje.

Cocamidopropyl betaine - co to jest?

Co to jest cocamidopropyl betaine? Jest to popularny syntetyczny środek powierzchniowo czynny stosowany jako emulgator, środek myjący i wzmacniający pienienie w wielu produktach do pielęgnacji włosów (a także w innych kosmetykach mających za zadanie myć, np. w żelach pod prysznic, żelach do oczyszczania twarzy). Polskie tłumaczenie nazwy cocamidopropyl betaine to betaina kokamidopropylowa / kokamidopropylobetaina. 

Funkcje cocamidopropyl betaine w kosmetykach

Jaką funkcję pełni cocamidopropyl betaine w kosmetykach i jakie jest jej działanie? Cocamidopropyl betaine w szamponie skutecznie usuwa większość zanieczyszczeń, oleje i silikony z powierzchni włosów. Jest stabilna w szerokim zakresie wartości pH i jest kompatybilna z wieloma składnikami, w tym z innymi środkami powierzchniowo czynnymi. Cocamidopropyl betaine jest łagodniejsza i mniej drażniąca niż środki powierzchniowo czynne, takie jak laurylosiarczan sodu, ale również może wysuszać włosy, zwłaszcza jeśli występuje w wysokich stężeniach lub nie towarzyszą jej substancje nawilżające i zmiękczające.

Uczulenie na cocamidopropyl betaine? 

Być może zdarzyło Wam się słyszeć na temat szkodliwości cocamidopropyl betaine. Niestety wiele źródeł podaje, że składnik ten może powodować uczulenie u niektórych osób, szczególnie tych z wrażliwą skórą. Alergia na cocamidopropyl betaine objawia się swędzeniem skóry głowy, wypryskiem kontaktowym, zaczerwienieniem, wzmożonym wypadaniem włosów, łupieżem alergicznym. Jeśli zauważymy u siebie podobne objawy oraz przypuszczamy, że mamy uczulenie na cocamidopropyl betaine powinnyśmy zrezygnować z dalszego stosowania uczulającego kosmetyku i wybierać szampony bez betainy kokamidopropylowej.

Inne nazwy cocamidopropyl betaine w szamponach

Jak się okazuje znalezienie szamponu bez cocamidopropyl betaine nie jest takie proste, ponieważ jest znajdziemy go w składach INCI większości szamponów. Cocamidopropyl betaine ukrywa się także pod innymi nazwami: Coconut Oil Amidopropyl Betaine, Cocoyl Amide Propyl Dimethyl Glycine, Tegobetaine L7, N-cocamidopropyl-N, N-dimethylglycine Hydroxide. 

Betaine a cocamidopropyl betaine - czym się różnią?

Betaine to naturalnie występujący aminokwas, pochodzący z buraków cukrowych. Jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, higroskopijna. Naturalna betaina jest substancją nawilżającą i łagodzącą podrażnienia. Betaina w szamponach i odżywkach działa jako środek nawilżający i humektant. Źródła podają, że betaina zatrzymuje wodę we włosie znacznie lepiej niż gliceryna. Ponadto betaina może poprawiać właściwości mechaniczne włosów, takie jak wytrzymałość i sprężystość, zwiększa połysk oraz wzmacnia włosy. Co więcej ma pozytywny wpływ na zdrowie skóry głowy i wzrost włosów. Chroni także włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami środowiskowymi. Więcej na ten temat dowiecie się z wpisu o betainie.

Czy betaina ma coś wspólnego z betainą kokamidopropylową? Są to zupełnie inne substancje. 

W odróżnieniu od cocamidopropyl betaine, betaina nie jest środkiem powierzchniowo czynnym, a więc nie ma właściwości myjących. Substancje te również strukturalnie są bardzo różne, każda z nich nadaje unikalne właściwości produktowi. Betaina pełni rolę substancji nawilżającej, łagodzącej i ochronnej. Betaina kokamidopropylowa to syntetyczny surfaktant, pełniący funkcję myjącą.

Czy stosujecie szampony z  betainą kokamidopropylową? A może macie na nią uczulenie? Dajcie znać, jeśli chciałybyście, abym stworzyła listę szamponów bez cocamidopropyl betaine!

4 komentarze:

  1. Właśnie kiedyś szukałam informacji o tych składnikach.

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo przydatny post :)
    Jestem tu całkiem nowa, na Twoim blogu i jestem baardzo ciekawa jak wyglądają Twoje włosy. Czy jest gdzieś na blogu taki post w którym jest możliwość, aby je zobaczyć?

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie spotkałam nigdy szamponu z Betainą, czy możesz polecić jakiś?

    OdpowiedzUsuń
  4. Wlasnie dopiero odkrylam Twojego bloga i od razu sie zakochalam! Na pewno bede owiedzac czesto :)
    I dzieki za info o butainie, musze sprawdzic sklad mojego szamponu bo od jakiegos czasu strasznie wypadaja mi wlosy i do tego swedzi skora glowy.
    Pozdrawiam
    Aga

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Kosmetyczne Pokusy , Blogger