6/01/2016

Cocamidopropyl Betaine vs Betaine w kosmetykach


Jeśli czytacie etykiety kosmetyków na pewno niejednokrotnie spotkałyście betainę (betaine) lub betainę kokamidopropylową (cocamidopropyl betaine) w szamponie. Dzisiejszy post będzie o tym, czym różnią się te dwa składniki i jakie role pełnią w kosmetykach.

Często składniki kosmetyków do pielęgnacji włosów mają bardzo podobne nazwy, dlatego czasami błędnie zakładamy, że mają porównywalne właściwości i pełnią podobne funkcje w produkcie. Czasami bywa tak, że nazwy składników brzmią podobnie, ale są one tak na prawdę zupełnie odmienne. Tak właśnie jest w przypadku cocamidopropyl betaine i betaine. Obydwa te składniki można znaleźć w szamponach i odżywkach, gdzie pełnią one zupełnie różne funkcje.

Cocamidopropyl Betaine

Co to jest cocamidopropyl betaine? Jest to popularny syntetyczny środek powierzchniowo czynny stosowany jako emulgator, środek myjący i wzmacniający pienienie w wielu produktach do pielęgnacji włosów. Polskie tłumaczenie nazwy cocamidopropyl betaine to betaina kokamidopropylowa / kokamidopropylobetaina.

Jaką rolę pełni cocamidopropyl betaine w kosmetykach i jakie jest jej działanie? Skutecznie usuwa większość zanieczyszczeń, oleje i silikony z powierzchni włosów. Jest stabilna w szerokim zakresie wartości pH i jest kompatybilna z wieloma składnikami, w tym z innymi środkami powierzchniowo czynnymi. Cocamidopropyl betaine jest łagodniejsza i mniej drażniąca niż środki powierzchniowo czynne, takie jak laurylosiarczan sodu, ale również może wysuszać włosy, zwłaszcza jeśli występuje w wysokich stężeniach lub nie towarzyszą jej substancje nawilżające i zmiękczające.

Być może zdarzyło Wam się słyszeć na temat szkodliwości cocamidopropyl betaine. Niestety wiele źródeł podaje, że składnik ten może powodować uczulenie u niektórych osób, szczególnie tych z wrażliwą skórą. Alergia na cocamidopropyl betaine objawia się swędzeniem skóry głowy, wypryskiem kontaktowym, zaczerwienieniem, wzmożonym wypadaniem włosów, łupieżem alergicznym.

Betaine

Betaine to naturalnie występujący aminokwas, pochodzący z buraków cukrowych. Jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, higroskopijna. Naturalna betaina jest substancją nawilżającą i łagodzącą podrażnienia. Betaina w szamponach i odżywkach działa jako środek nawilżający i humektant. Źródła podają, że betaina zatrzymuje wodę we włosie znacznie lepiej niż gliceryna. Ponadto betaina może poprawiać właściwości mechaniczne włosów, takie jak wytrzymałość i sprężystość, zwiększa połysk oraz wzmacnia włosy. Co więcej ma pozytywny wpływ na zdrowie skóry głowy i wzrost włosów. Chroni także włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami środowiskowymi. Więcej na ten temat dowiecie się z notki o betainie.

Czy betaina ma coś wspólnego z betainą kokamidopropylową? Są to zupełnie inne substancje. 

W odróżnieniu od cocamidopropyl betaine, betaina nie jest środkiem powierzchniowo czynnym, a więc nie ma właściwości myjących. Substancje te również strukturalnie są bardzo różne, każda z nich nadaje unikalne właściwości produktowi. Betaina pełni rolę substancji nawilżającej, łagodzącej i ochronnej. Betaina kokamidopropylowa to syntetyczny surfaktant, pełniący funkcję myjącą.


2 komentarze:

  1. Właśnie kiedyś szukałam informacji o tych składnikach.

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo przydatny post :)
    Jestem tu całkiem nowa, na Twoim blogu i jestem baardzo ciekawa jak wyglądają Twoje włosy. Czy jest gdzieś na blogu taki post w którym jest możliwość, aby je zobaczyć?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj bloga przez e-mail

Designed By Seo Blogger Templates