16.1.17

Olej kokosowy na włosy - jak stosować, właściwości i efekty



Zastosowanie oleju kokosowego w pielęgnacji włosów jest obecnie bardzo popularne. Co takiego wyjątkowego jest w tym olejku? Dlaczego jest to tak ważny składnik w pielęgnacji skóry i włosów? Z dzisiejszej notki dowiecie się wszystkiego, co warto wiedzieć o stosowaniu oleju kokosowego na włosy, jakie jest jego działanie i jak sprawdził się u mnie.


Właściwości oleju kokosowego

Olej kokosowy jest pozyskiwany poprzez tłoczenie kopry, czyli miąższu orzechów palmy kokosowej. Naturalne środowisko występowania palmy kokosowej to klimat tropikalny. Z owoców palmy kokosowej pozyskuje się nie tylko olej, ale także mleczko kokosowe, sok i miąższ. Kokos od niemal 4000 lat był wykorzystywany dla zdrowia i urody. 
Olej kokosowy oprócz tego, że wykorzystywany jest w kuchni, ma wiele zastosowań kosmetycznych i prozdrowotnych. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym i odżywczym znajduje zastosowanie w produkcji kosmetyków do włosów i ciała.

Głównym kwasem tłuszczowym występującym w oleju kokosowym jest kwas laurynowy.  Jego zawartość to około 45-53%.  Co jest takiego specjalnego w tym kwasie tłuszczowym? Przede wszystkim ma on powinowactwo do białek włosów. Co więcej ma niewielką masę cząsteczkową i prosty łańcuch liniowy. Oznacza to, że może wnikać do wnętrza włosa. Warto zauważyć, że nie wszystkie oleje poza właściwościami filmotwórczymi mają także zdolność do wnikania we włosy, z powodu różnic w strukturze.

Kwas laurynowy ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Olej kokosowy zawiera również kwas kapronowy, kwas kaprylowy, kwas mirystynowy, kwas palmitynowy, kwas linolowy, kwas oleinowy, kwas fenolowy, witaminę E, witaminę K i żelazo. Dzięki tak bogatemu składowi olej kokosowy ma korzystne działanie na włosy i skórę. Jest bardzo skuteczny szczególnie dla osób borykających się z problemem suchej skóry. Opóźnia pojawienie się zmarszczek i wiotczenie skóry, a także pomaga w różnych problemach skórnych. Olej kokosowy stosowany jest nawet u osób z atopowym zapaleniem skóry.

Jak działa olej kokosowy na włosy?  

Jest lekki i nietłusty. Redukuje puszenie, dodaje włosom połysku. Naturalne przeciwutleniacze i składniki odżywcze zawarte w oleju kokosowym przyczyniają się do poprawy nawilżenia włosów, wzmocnienia, dodają im miękkości i blasku. Włosy lepiej się układają i są mniej podatne na przesuszenie. Olej kokosowy rewelacyjnie nawilża skórę głowy. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych redukuje suchość skóry głowy i łagodzi podrażnienia.

Dlaczego olej kokosowy ma zdolność wnikania do wnętrz włosa? Wszystkie tłuszcze i oleje składają się z cząsteczek, nazywanych kwasami tłuszczowymi. Istnieją dwa sposoby klasyfikowania kwasów tłuszczowych. Pierwszy opiera się na nasyceniu, o czym wiele z was zapewne słyszało. Mamy tłuszcze nasycone, tłuszcze jednonienasycone i tłuszcze wielonienasycone. Istnieje także system klasyfikacji oparty na wielkości cząsteczek lub długość łańcucha węglowego. W tym systemie można wyróżnić krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha i długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Olej kokosowy składa się głównie z kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha. Ma niską masę cząsteczkową i strukturę, dzięki której może wnikać do wnętrza włosa.

Czy warto stosować olej kokosowy na zniszczone i przesuszone włosy? Włosy mogą ulec uszkodzeniu z powodu częstej koloryzacji, warunków atmosferycznych, urazów  mechanicznych, czesania, szczotkowania, agresywnych szamponów. Im dłuższe włosy, tym "starsze", dlatego często końcówki włosów są bardziej suche i łamliwe aniżeli odcinki bliżej głowy. Olej kokosowy nawilża włosy, a także minimalizuje ryzyko uszkodzeń podczas czesania i szczotkowania. Chroni włosy przed przesuszeniem i łamaniem. Olej kokosowy, jeśli używamy go do do olejowania przed myciem włosów, chroni przed utratą protein obecnych we włosach. Wypłukiwanie protein podczas mycia włosów wraz z upływem czasu może doprowadzić do rozdwajania i łamliwości włosów, a więc olej kokosowy, który może minimalizować to zjawisko ma bardzo korzystne działanie. Jak się okazuje zalety oleju kokosowego w pielęgnacji włosów są niesamowite. Niemniej jednak niekoniecznie będzie on najlepszym wyborem przypadku włosów o wysokiej porowatości.

Olej kokosowy a włosy wysokoporowate 

Czy olej kokosowy sprawdzi się na włosach wysokoporowatych? Z reguły olej kokosowy polecany jest do włosów niskoporowatych, natomiast do włosów wysokoporowatych jest odradzany. Włosy tego typu cechują mocno rozchylone łuski. W ich przypadku najlepiej wybierać spośród olejów wielonienasyconych, niewnikających. Oleje wnikające, do których należy kokosowy, mogą powodować przesuszenie i puch.

Oczywiście nie ma jednej reguły na sukces i zdarza się, że wysokoporowate włosy bardzo lubią mieszanki z olejami wnikającymi. Ja sama, jako wysokoporowata blondynka, lubię gotowe maseczki i odżywki z dodatkiem oleju kokosowego, natomiast kokos stosowany solo u mnie zupełnie się nie sprawdza. Aby przekonać się jak zadziała na nasze włosy konkretny olej, najlepiej jest wypróbować go na mniejszej partii włosów i obserwować jak zareagują. Jeśli kokos nie sprawdził się u Ciebie i szukasz dla siebie alternatywy sprawdź wpis "Oleje do włosów wysokoporowatych - lista".

Olej kokosowy na porost włosów?

Czy olej kokosowy można stosować na wypadające włosy? W Indich na bazie oleju kokosowego przygotowuje się różne preparaty zapobiegające wypadaniu włosów. Oprócz kokosa zawierają one często przeróżne ekstrakty ziołowe. Znanym przykładem takiego kosmetyku jest chociażby olejek Vatika. W składzie oprócz olejku kokosowego znajdziemy takie zioła jak Neem, Brahmi, Amla Bahera i Henna. Tego typu mieszanki z olejem kokosowym na wypadanie włosów stosuje się do wcierania w skórę głowy, w celu wzmocnienia cebulek włosów, zapobiegania utracie włosów oraz przyspieszenia ich wzrostu.

Jak stosować olej kokosowy na włosy?  

Jak już wiemy olej kokosowy może być skutecznym sprzymierzeńcem w walce z przesuszeniem i łamliwością włosów. Dzięki bogatemu składowi ma zdolność wnikania w głąb włosa i dostarczania kosmykom naturalnych przeciwutleniaczy i składników odżywczych. Jak go używać? Olej kokosowy możemy stosować na wiele sposobów:

1. Olejowanie włosów olejem kokosowym

Do olejowania włosów olejem kokosowym przed myciem wystarczy około 3 łyżeczki produktu. Czy olej kokosowy nakładamy na włosy mokre czy suche? Na to pytanie ma jednej odpowiedzi. To zależy jaką metodę bardziej lubią nasze włosy. Najlepiej przetestować obydwa sposoby i wybrać ten, który daje lepsze efekty. Ja najczęściej nakładam olej na lekko zwilżone włosy. 

Jak nakładać olej kokosowy na włosy? Lekko podgrzewam produkt, aby zmienił konsystencję na płynną. Wmasowuję olej w skórę głowy i delikatnie wcieram w pojedyncze pasma. Olej kokosowy trzymam na włosach przez co najmniej godzinę po czym zmywam łagodnym szamponem. Taki zabieg dodaje włosom siły, miękkości i blasku, a także świetnie nawilża suchą skórę głowy. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu można pozostawić olej kokosowy na włosach na całą nocWięcej informacji znajdziecie w notce Jak olejować włosy? Poradnik krok po kroku.

Jak często można stosować olej kokosowy na włosy? Kurację można powtarzać raz na 2-3 dni.

2. Olej kokosowy na końcówki włosów 
Na przesuszone włosy z rozdwojonymi końcówkami sprawdza się roztarcie w rękach odrobiny oleju i wmasowanie w szczególnie zniszczone partie. Taki zabieg pomaga zredukować puszenie, dodaje połysku i zwiększa elastyczność. U mnie ta metoda się jednak nie sprawdza, bo zbyt obciąża.

3. Domowa maseczka do włosów z olejem kokosowym i miodem
Oto mój przepis na maseczkę: 3 łyżki roztopionego oleju kokosowego mieszam z 1,5 łyżki naturalnego miodu i 1 żółtkiem. Mieszankę nakładam na włosy na 45 minut, po czym zmywam szamponem.

4. Gotowe maski i odżywki z olejem kokosowym
Najprostszy i najszybszy sposób to sięgnięcie po gotowe kosmetyki. Oto przykłady masek i odżywek do włosów, które zawierają w swoim składzie olej kokosowy:
1. Biovax Maska Naturalne Oleje Argan Makadamia Kokos
2. Bioetika Maska Crema di Essenza idratante
4. Balea Colorglanz 2 Minuten Kur
5. GlySkinCare Maska do włosówz olejem kokosowym, kolagenem i keratyną
6. Inecto Naturals Nawilzajaco-odzywcza maseczka do włosow z olejem kokosowym
7. Chantal SESSIO maska do włosów z kokosem i proteinami soi 

Olej kokosowy do włosów - jaki kupić?

Dostępnych jest kilka rodzajów oleju kokosowego: rafinowany, nierafinowany (virgin) i frakcjonowany. Jaki powinien być olej kokosowy do włosów - rafinowany czy nierafinowany? W pielęgnacji włosów najlepiej sprawdzi się nierafinowany olej kokosowy (virgin). Jest on tłoczony na zimno, dzięki czemu zachowuje swój oryginalny skład chemiczny. Ma długi okres przydatności, bardziej charakterystyczny aromat i więcej właściwości odżywczych. Powstaje ze świeżego, a nie suszonego miąższu kokosowego. Ma kokosowy smak i zapach. Cechuje go biały kolor i stała konsystencja w temperaturze pokojowej. Topnieje w temp. 20-28 °C. Jego przydatność do użycia wynosi około 1-2 lata.

Rafinowany olej kokosowy jest produkowany z suszonego miąższu orzechów kokosowych lub kopry z udziałem wysokiej temperatury. Olej taki traci niektóre składniki odżywcze, natomiast kompozycja kwasów tłuszczowych pozostaje w stanie nienaruszonym. Jest bezzapachowy. Frakcjonowany olej kokosowy powstaje w procesie hydrolizy oleju kokosowego i jest wyodrębniany w destylacji z parą wodną. Zawiera jedynie średniej długości trójglicerydy oleju kokosowego. Ta odmiana oleju kokosowego utrzymuje stan ciekłym w temperaturze pokojowej i jest przejrzysta. Olej frakcjonowany ma bardzo długą przydatność do użycia. Frakcjonowany olej kokosowy składa się głównie z kwasu kaprynowego i kaprylowego. Jest lekki, nie tłusty, nie plamiący. Jest doskonałym olejem do masażu, często wchodzi w skład kremów do twarzy, olejków kąpielowych i mydeł.

Wybierając olej kokosowy należy zwracać uwagę na skład. Produkt powinien mieć w swoim składzie tylko jeden składnik: olej kokosowy. Pozostałe składniki to najczęściej zbędne dodatki.

Gdzie kupić olej kokosowy do włosów? Dostępny jest w aptekach i sklepach kosmetycznych. Przykładowe oleje kokosowe nierfinowane, jakie możemy znaleźć w sklepach:
  • Olej kokosowy EnerBio, dostępny w Rossmannie w cenie ok. 20,99 za 200 g
  • Efavit Olej kokosowy nierafinowany, ok. 15 zł za 200 ml
  • Nacomi Olej kokosowy nierafinowany, ok. 29 zł za 200 ml
  • MTS Olej kokosowy tłoczony na zimno, ok. 30 zł za 900 ml
  • Mokosh Olej kokosowy, ok. 45,90 za 180 ml

Efekty stosowania oleju kokosowego na włosy 

W blogosferze można potkać przeróżne opinie na temat działania oleju kokosowego na włosy. Wiele osób uwielbia ten olej, ale istnieje również wiele osób, które mają negatywną opinię na jego temat, powoduje on u nich puszenie, przesuszenie włosów, sprawia, że stają się matowe. Te niepożądane działania mogą być związane z użyciem zbyt dużej ilości produktu. Może być też tak, że nasze włosy zwyczajnie nie polubią się z olejem kokosowym.

Każdy olej może mieć inny wpływ na włosy. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy nasz włosy będą dobrze reagować na dany składnik jest wypróbowanie go na fragmencie włosów i zaobserwowanie efektów.
 
Na co dzień uwielbiam charakterystyczny kokosowy smak i zapach. A jak sprawdza się u mnie kokos w pielęgnacji? Moją relację z olejem kokosowym można określić jako "love-hate relationship". Z jednej strony czysty olej kokosowy nie sprawdza się na moich cienkich, blond, wysokoporowatych włosach. Powoduje, że zaczynają się puszyć i stają się matowe. Z drugiej strony ten sam olej zawarty w gotowych maseczkach i odżywkach sprawdza się rewelacyjnie. Po użyciu takiego kosmetyku moje włosy stają się miękkie i błyszczące.

Mleczko kokosowe na włosy

Oprócz oleju kokosowego, zastosowanie w pielęgnacji włosów znajduje także mleko kokosowe. Jest to mleczno-biała emulsja typu olej w wodzie. Mleko kokosowe jest jednym z bardziej popularnych składników kuchni Tajlandii. Mleczko kokosowe jest bogate w kwasu laurynowy. Zawiera żelazo, selen, sód, wapń, magnez, fosfor, potas, białka, witaminy C, E, B1, B3, B5 i B6. W przeciwieństwie do mleka krowiego, mleko kokosowe nie zawiera laktozy i staje się coraz bardziej popularne w kręgach osób cierpiących na nietolerancję laktozy.

Jak stosować mleczko kokosowe na włosy?
  • Mleko kokosowe z olejem kokosowym. Wiele gotowych odżywek do włosów zawiera zarówno mleko kokosowe, jak i olej. Taka mieszanka świetnie nawilża włosy i dodaje połysku. Bardzo łatwo zrobić taką kurację w domowych warunkach. Najpierw wmasowujemy olej kokosowy we włosy od nasady aż po końce, następnie nakładamy mleczko kokosowe. Całość pozostawiam na włosach na około godzinę. Po spłukaniu włosy są zauważalnie bardziej miękkie, lśniące i jedwabiste.
  • Mleczko kokosowe na skórę głowy. Zawarty w nim kwas laurynowy jest naturalnym środkiem antyseptycznym, który pomaga w walce z łupieżem, działa łagodząco na suchą i swędzącą skórę głowy. 
  • Domowa maseczka do włosów z mleczka kokosowego i miodu. Mieszam 4 łyżki mleka kokosowego i 2 łyżki miodu. Składniki mieszam w miseczce i nakładam na włosy przed myciem. Pozostawiam na co najmniej godzinę, a następnie zmywam szamponem. Kuracja działa zmiękczająco na włosy i sprawia, że stają się bardziej gładkie.
Dajcie znać w komentarzach poniżej czy lubicie olej kokosowy, a może zupełnie nie sprawdza się na Waszych włosach?

3 komentarze:

  1. Uwielbiam olej kokosowy, moje włosy również za nim przepadają :) Nie próbowałam jednak mleczka kokosowego w ich pielęgnacji i chyba czas najwyższy to zmienić :))

    OdpowiedzUsuń
  2. O tak! Uwielbiam olej kokosowy :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Anonimowy13/8/20 10:23

    Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Kosmetyczne Pokusy , Blogger