Przejdź do głównej zawartości

Szampony bez SLS


Dziś przygotowałam dla Was listę szamponów bez SLS i silikonów, które będą nadawały się do łagodnego oczyszczania włosów na co dzień dla osób, którym SLS nie służy. Zanim jednak przejdę do meritum chciałabym zwrócić uwagę na kilka istotnych informacji dotyczących SLS oraz pochodnych tej substancji. Jeśli chcecie przejść od razu do listy szamponów bez SLS znajdziecie ją na końcu posta :)


Co to jest SLS?

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate), a także pochodne tych związków (jak SMS - Sodium Myreth Sulfate czy SCS - Sodium Coco Sulfate) są najpopularniejszymi detergentami stosowanymi w szamponach. Są to substancje odpowiedzialne za mycie i wytwarzanie piany. Detergenty te wykorzystywane są szeroko w przemyśle do czyszczenia urządzeń oraz pomieszczeń. W przemyśle kosmetycznym dodaje się je do żeli myjących, płynów do kąpieli i szamponów.

Czy SLS jest szkodliwy ?

Dlaczego wiele osób stara się unikać tych substancji? SLS jest na tyle silną substancją, że nie tylko myje, ale jednocześnie narusza warstwę hydrolipidową skóry, co w efekcie może wpływać na zaburzenie jej czynności. U osób o wrażliwej skórze może powodować podrażnienia (przy czym SLES jest nieco łagodniejszy).

Co więcej SLS i jego pochodne nadają kosmetykowi zasadowe pH. Działanie alkalizujące SLS, polegające na podniesieniu pH skóry, umożliwia rozwój niepożądanych bakterii na skórze, czego efektem może być uczucie swędzenia, podrażnienie, powstawanie wyprysków. Naruszenie warstwy hydrolipidowej skóry głowy może skutkować jej podrażnieniem i przesuszeniem, czego dalszymi konsekwencjami może być osłabienie, a nawet wypadanie włosów. Niejednokrotnie spotkałam się z opinią, że SLS powoduje szybsze wypłukiwanie farby z włosa i szybsze blaknięcie koloru.

W moim przypadku długotrwałe stosowanie mocnych szamponów z SLS skończyło się wzmożonym przetłuszczaniem skóry głowy, a jednocześnie mocnym przesuszeniem włosów na długości. Nie doświadczyłam natomiast problemów z podrażnieniem, czy też powstawaniem wyprysków. Dzięki zmianie szamponu na bardziej łagodny odnotowałam poprawę w kondycji skóry głowy i włosów.

Dlaczego szampony bez SLS stały się modne?

Moda na zmniejszenie częstotliwości mycia włosów lub wyeliminowania go w ogóle została spopularyzowana po publikacji książki "Curly Girl" Lorraine Massey. Powodem, dla którego Massey zaleca ograniczenie mycia włosów kręconych jest niepowtarzalna struktura włosów. Tradycyjne szampony z SLS mogą pozbawiać skórę cennej warstwy ochronnej oraz podnosić łuski włosów, co przekłada się na szorstkość włosów, plątanie, suchość, kruchość i łamliwość. Składniki odpowiedzialne za naruszenie warstwy hydrolipidowej skóry to właśnie środki powierzchniowo czynne, z SLS na czele.

Jakie są najpopularniejsze substancje odpowiedzialne za mycie? Najczęściej stosowane detergenty to anionowe środki powierzchniowo czynne. Do najmocniejszych anionowych środków powierzchniowo czynnych, a także do niedawna najczęściej stosowanych w szamponach, jest SLS. SLES jest zmodyfikowaną wersją SLS, o nieco mniejszej skuteczności myjącej i jednocześnie nieco łagodniejszą, w porównaniu do SLS. Do mocnych środków powierzchniowo czynnych należą także ALS i ALES, można po nich oczekiwać bardzo podobnego działania, jakie wykazuje SLS i SLES.

ALS, SCS, MLS... czyli pozostałe detergenty w kosmetyce

Odkąd kosmetyki bez SLS stały się modne chętnie kupujemy produkty, na których etykietach widnieje informacja o tym, że nie zawierają SLS. Jednak nie zapominajmy o tym, że szampon musi myć, a więc producent musiał zastąpić SLS inną substancją. Często jest to ALS (Ammonium Lauryl Sulfate), SCS (Sodium Coco Sulfate - występuje w szamponach Alterra i Alverde) i MLS (Magnesium Laureth Sulfate - występuje w niektórych rosyjskich szamponach), czyli substancje które podobnie jak SLS należą do grupy siarczanów. Które z nich są najmniej i najbardziej delikatne dla naszych włosów?

Pojawiają się opinie, że niektóre anionowe środki powierzchniowo czynne są mniej podrażniające niż SLS. Przykładami są sodium myreth sulfate i sodium C14-16 olefin sulfonate. Ponadto sodium coco sulfate, pochodzący z oleju kokosowego również jest nieco delikatniejszy aniżeli SLS. Jednak jeśli chodzi o siłę mycia są one tym samym co SLS, a zatem nie są łagodne. Oto lista najmniej delikatnych środków powierzchniowo czynnych:
 •   sodium laureth, myreth, lauryl sulfate - mocne
 •  sodium coco sulfate - nieznacznie łagodniejszy niż laurylosiarczan sodu, zbliżony pod względem siły mycia do SLES
 •   ammonium lauryl sulfate, ammonium laureth sulfate - nieznacznie delikatniejsze niż SLS
 •   TEA lauryl sulfate - mocny, ale nieco łagodniejszy niż ammonium lauryl sulfate
 •   sodium alkylbenzene sulfonate - mocny
    ammonium, sodium xylenesulfonate - dość mocne
 •   sodium C14-16 Olefin sulfonate - bardzo mocne   
 •   TEA-dodecylbenzenesulfonate - mocny, może podrażniać i wysuszać
 •   sodium myreth sulfate
Siarczany nie zawsze muszą być złe, przykładowo będą bardzo przydatne jeśli poszukujemy szamponu oczyszczającego, który zastosujemy raz na 1-2 tygodnie, aby zmyć z włosów nagromadzone silikony.

Jeśli nie siarczany to co?

Do najdelikatniejszych środków powierzchniowo czynnych należą surfaktanty niejonowe, m.in. sorbitol, decyl glucoside, laureth 4-20 i decyl polyglucose. Inna grupa łagodnych substancji myjących to amfoteryczne środki powierzchniowo czynne. Niektóre przykłady to cocamidopropyl betaine, cocobetaine i lauroamphoacetate

Do najbardziej delikatnych należą substancje z końcówką Glucoside (Coco Glucoside, Lauryl Glucoside i Capryl Glucoside) oraz Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Glutamate. Jeśli zależy nam na łagodnym myciu powinnyśmy wybierać szampony z zawartością wyżej wymienionych detergentów. Do grupy delikatniejszych środków powierzchniowo czynnych należą także:
 •   sodium cocyl isethionate - wyjątkowo delikatny
 •   sodium lauryl sulfoacetate - bardzo łagodny
 •   sodium cocoyl (lauryl/lauroyl) sarcosinate - bardzo delikatny
 •   sodium lauryl glucose carboxylate - bardzo łagodny
 •   disodium laureth sulfosuccinate - bardzo łagodny
 •   ethyl PEG-15 cocamine sulfate - łagodny
 •   dioctyl sodium sulfosuccinate - delikatny
 •   Sodium methyl 2-sulfolaurate/ disodium sulfolaurate - łagodny 
 •   Sodium cocoyl glycinate - łagodny
 •   Polyglucoside: bardzo delikatny
 •   Poly decyl glucoside carboxylate: bardzo delikatny
Wiele osób zastępuje SLS mydłem. Jednak mydła w kostce również nie są zbyt dobry rozwiązaniem dla skóry głowy i włosów. O tym dlaczego odradzam mycie włosów mydłem przeczytacie TUTAJ.

Co decyduje o tym, że szampon jest łagodny lub nie?

Na to czy szampon będzie delikatny wpływa tak na prawdę nie tylko rodzaj zastosowanego środka myjącego, ale także kilka dodatkowych czynników:
 • Stężenie środka powierzchniowo czynnego. Niektóre z szamponów nie zawierających siarczanów mogą zawierać bardzo duże stężenie innej substancji powierzchniowo czynnej, co skutkuje tym, że produkt może być skuteczniejszy w usuwaniu tłuszczu oraz brudu z włosów i skóry głowy, jednak także i mniej łagodny. Niestety, nie jest możliwe określenie stężenia podczas czytania listy składników, ponieważ na liście składników nie są podane dokładne stężenia. 
 • Towarzystwo łagodniejszych substancji. Wiele produktów zawierających silniejsze substancje powierzchniowo czynne, zawiera dodatkowe składniki myjące, takie jak cocamidopropyl betaine, alkohole tłuszczowe i łagodne kationowe środki powierzchniowo czynne. Mieszanina tych różnych substancji ma na celu zmniejszenie potencjału drażniącego produktu, jak i poprawienie skuteczności mycia. Rezultatem jest z reguły łagodniejszy preparat.
 • Obecność substancji kondycjonujących. Dobrej jakości szampony zawierają substancje kondycjonujące takie jak oleje czy też polimery, które mają zapobiegać nadmiernemu przesuszeniu włosów. W niektórych szamponach bez SLS, które postrzegane są jako łagodne może brakować składnika kondycjonującego, którego obecność jest dość ważna.
 • Poziom pH. Ludzkie włosy mają pH około 4,5. Każdy produkt o pH wyższym niż ten jest alkaliczny w stosunku do włosów, co powoduje, że jest bardziej wysuszający i mniej delikatny. Wiele substancji powierzchniowo czynnych stosowanych w szamponach jest stabilnych tylko w wąskim zakresie pH - np. pomiędzy 5-7. Z tego powodu pH w wielu szamponach jest na poziomie 6. Delikatniejszy produkt z niższym pH musi zawierać środki powierzchniowo czynne, które są stabilne w tym pH. Takie szampony zazwyczaj zawierają kwas cytrynowy lub inny łagodny kwas przy końcu listy składników. 
Konkluzja jest taka, że należy pamiętać, że szampon składa się z wielu składników. Skład nie ujawnia wszystkiego, ale może dać nam ważne wskazówki w kwestii, czy dany szampon jest mniej lub bardziej delikatny. Pojedynczy składnik lub jego brak nie wystarczy do oceny skuteczności danego produktu. Ważne jest przeanalizowanie całej listy składników, gdzie należy szukać nie tylko pewnych rodzajów substancji myjących, ale także różnych kombinacji substancji, polimerów, olejów i innych środków kondycjonujących (humektanty, witaminy itp.). Tak więc przy wyborze nowego szamponu warto brać pod uwagę wszystkie te czynniki, a nie tylko rodzaj zastosowanego detergentu.

Aby wyselekcjonować jak najdelikatniejszy szampon staram się wybierać produkty, które zawierają substancje powierzchniowo czynne z listy tych łagodniejszych, mają w składzie substancje kondycjonujące oraz nie zawierają siarczanów. Jeśli już zdecyduję się na szampon z SLS lub jego pochodną to staram się wybierać produkt, w którym detergent nie znajduje się na samym początku listy składników i dodatkowo na liście składników znajdują się substancje kondycjonujące.

Lista szamponów bez SLS i innych siarczanów

 • szampony Sylveco (mój ostatni HIT!): Balsam myjący do włosów z betuliną, Odbudowujący szampon pszeniczno-owsiany
 • Biovalen Organic Szampon wzmacniająco-wygładzający 
 • Szampony Vianek: nawilżający, odżywczy, normalizujący 
 • szampony Bentley Organic np. szampon do codziennego stosowania z Pomarańczą, szampon do włosów suchych i zniszczonych z Granatem, szampon do włosów normalnych i przetłuszczających się z Olejkiem Herbacianym, szampon nawilżający Skin Blossom
 • szampony Petal Fresh Organics
 • szampon w kremie Yves Rocher
 • Szampony Nature Moi: do włosów suchych i zniszczonych, do włosów cienkich
 • Zielone Laboratorium szampon aromaterapeutyczny
 • Szampony OMIA: arganowy, makadamia, lniany, aloesowy
 • Szampony Tołpa: zwiększający objętość, odbudowujący
 • Szampony Ecolab: normalizujący, odżywczy, regenerujący, wzmacniający, kojący 
 • szampony Orientana
 • szampon dla dzieci Babydream  
 • balsam do kąpieli Babydream 
 • Facelle płyn do higieny intymnej (przez wiele osób używany do mycia włosów) 
 • szampon dla dzieci HIPP 
 • Johnson's Baby płyn do ciała i włosów 3 w 1
 • szampony Natura Siberica 
 • Planeta Organica - seria Morze Martwe oraz szampony z linii z oliwą, cedrowej i z rokitnikiem
 • szampony Organic Shop 
 • szampony Love2MIX 
 • szampony L'Biotica Biovax (zawierają Disodium Laureth Sulfosuccinate)
 • szampony Pat&Rub 
 • szampony Aubrey Organics
 • szampony Essentially Yours (nie wszystkie, trzeba sprawdzać składy)
 • szampony Eubiona (nie wszystkie, trzeba sprawdzać składy)
 • L'Occitane szampony Ultra Rich Shea Butter, Olive Harvest, Honey Harvest
 • SVR Provegol
 • bez SLS i betainy kokamidopropylowej:
 • Alterra Szampon i żel pod prysznic bez substancji zapachowych
 • Sante Naturkosmetik szampony Jojoba Care, Lava Power, Henna Volume, Velvet Rose
Jakich szamponów używacie na co dzień? Czy przeszkadza Wam SLS w szamponach do codziennego mycia? Może znacie jakieś szampony bez SLS, które pominęłam?

Komentarze

 1. do listy można jeszcze dopisać JOHNSON'S Baby łagodny płyn do mycia ciała i włosów 3 w 1 oraz Timotei Organic ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Timotei organic zawiera SLS... niedawno kupilam i niestety sprawdzialm dopiero w domu...

   Usuń
  2. Może zmienił się skład? :/ W takim razie usuwam z listy.

   Usuń
  3. Timotei organic zawiera sls ;( na pewno ten do włosów przetłuszczających się ;(

   Usuń
  4. szampony z The Body Shop :) cudowny skład!

   Usuń
  5. Tylko Timotei organic w TUBCE nie ma SLS, takie w butelkach mają :D

   Usuń
 2. O, temat bardzo na czasie.
  Przynajmniej dla mnie.
  Nigdy nie zwracałam uwagi na składy kosmetyków.
  Nie jestem może w tym temacie totalną ignorantką.
  Po prostu nie mam tak radykalnych poglądów.
  Jeżeli coś mi służy to nie mam zamiaru tego zmieniać.

  Niestety, aktualnie jestem na etapie poszukiwania dobrego szamponu. Takiego, który oczyści, odżywi i nawilży.
  Nie znalazłam. Jeszcze.
  Aktualnie używam 50 ml próbkę szamponu Dove Therapy. Jest całkiem ok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście nie ma sensu czegoś zmieniać, jeśli Ci służy:)

   Usuń
 3. Nie przywiązuję wagi do szamponu... z SLS szybko wypłukują mi farbę i to powód dla którego nie lubię tego składnika, ale często używam też żele pod prysznic w roli szamponu i spisują się chyba lepiej niż szampony :) ostatnio pokochałam granatowy żel od Yves Rocher :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie próbowałam żeli pod prysznic jako szamponów;)

   Usuń
  2. Granatowy żel z YR jest obłędny, nie mogłam doczekać się z niego skorzystam w ciągu dnia :)

   Usuń
  3. Kiedyś dostałam od mamy żel YR, nie sprawdziłam i przez około dwa tygodnie z powodzeniem stosowałam jako szampon, zanim się zorientowałam.

   Usuń
 4. moje włosy, które bardzo łatwo obciążyć lubią mocne mycie SLESem ;) po umyciu tym detergentem są bardziej uniesione, mają większą objętość. niestety skóra głowa nie podziela tego zachwytu, bo od razu piecze i swędzi. dlatego na co dzień myję balsamem BDFM i szamponem BD, a ok raz na tydzień używam Barwy pokrzywowej lub Garniera z awokado i karite

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie jest identycznie, jeśli chodzi o włosy i skórę głowy.

   Usuń
 5. Nie zaliczyłabym betainy kokamidopropylowej do najbardziej delikatnych detergentów. Jest od sporo ludzi, których betaina bardzo podrażnia - jest amfoterem, więc w zależności od pH zachowuje się jak detergent anionowy lub kationowy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na forum Wizażu zalicza się ją do delikatniejszych, ale doczytałam i rzeczywiście jest tak jak piszesz.

   Usuń
  2. Betanina jeśli jest samodzielnym detergentem jest raczej niegroźna (oczywiście każdy może reagować inaczej) jeśli jest w kosmetyku w połączeniu z np SLS albo innym silniejszym detergencie (a tak jest w wielu kosmetykach) to ma właściwości silnie wysuszające.

   Usuń
  3. No właśnie odwrotnie ;] Betaina osłabia działanie SLS. A przynajmniej ja zawsze się z tym spotykałam na wizażu, czy na blogach ;)

   Usuń
  4. Z tego co ja czytałam betaina z jednej strony łagodzi działanie SLS, ale z drugiej może (ale nie musi) uczulać. Z tego co widzę to wszystkie szampony oparte na łagodnych detergentach zawierają również betainę...

   Usuń
  5. Nie wszystkie ;) Mnie uczula betaina i znalazłam kilka szamponów bez tego składnika. Na moim blogu zrobiłam listę takich szamponów :)

   Usuń
  6. Biorę się za czytanie Twojej listy :)

   Usuń
 6. Mój hit to Natura Siberica do włosów przetłuszczających się. Bardzo pomocny post. Muszę do Ciebie częściej wpadać, daję więc do blogrolla. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też używam NS, ale linii do włosów suchych:)

   Usuń
  2. Po przeczytaniu bloga zrobilam maly research w internecie. Znalazlam szampony NS za 245zl/350ml. Czy tylko takie ceny sa narynku, czy znalazlam kiepski sklep wysylkowy? Prosze o porade

   Usuń
  3. Ja kupuję za około 20 zł, np w sklepie Kalina.

   Usuń
 7. Bardzo fajna notka, rzuca światło na SLS. Warto jeszcze dodać, że SLS to nic innego jak laurylosiarczan sodu czyli substancja występująca nie tylko w szamponach ale i w płynach do mycia ciała, pastach do zębów, ba! nawet w płynach do mycia naczyń... więc jest naprawdę szeroko stosowany, a jak wiadomo jest silnym alergenem :(

  Co do listy szamponów trzeba by też sprawdzić skład tych z Green Pharmacy, bo ostatnio na stronie producenta pojawiła się informacja "Wprowadziliśmy zmianę w naszych produktach. Od dziś na etykietce szamponów, balsamów i eliksirów zagościł nowy znak – 0 % parabenów, bez barwników, SLS i SLES.". Ciekawe co zostało dodane zamiast? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio widziałam jeszcze stare wersje produktów Green Pharmacy, ale czekam z niecierpliwością na nowe:)

   Usuń
 8. MAM OCHOTĘ NA SZAMPONY ROSYJSKIE;)

  OdpowiedzUsuń
 9. dlatego od czasu do czasu myje wlosy odzywka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również mam zamiar zacząć co drugie mycie maską Bingo z glinką :)

   Usuń
 10. Ja obecnie używam szamponu NS ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam szampony Babydream jak i również inne produkty tej firmy ;) Używając tych kosmetyków czuję się bezpiecznie bo wiem ,że nie są naszpikowane chemią :))

  U mnie zapowiedź nowości od Sleeka ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są fajne i niedrogie. Ja mam zamiar wypróbować jeszcze olejek tej marki, ale po zużyciu moich zapasów;)

   Usuń
 12. Świetny wpis :) Sama używam szamponów bez wymienionych składników choć jest wyjątek przez moje niedopatrzenie ;) Do listy dołączyłabym firmę Essentially Yours tylko trzeba czytać składy przed zakupem, ponieważ nie wszystkie szampony są bez SLES.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mi SLS w szamponach nie przeszkadza, bo nie myję włosów codziennie, poza tym nie mam wrażliwej skóry. Domyślam się jednak, że warto by było włączyć do pielęgnacji włosów troszkę mniej inwazyjny szampon :)

  OdpowiedzUsuń
 14. ja stosuję tylko z SLS, bo inne mi nie służą ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja jeśli stosuję szampon z SLeS, przynajmniej raz na tydzień, to rozcieńczam go ziołami, bądź sokiem aloesowym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę wypróbować sposób z sokiem aloesowym, bo mnie zaciekawił.

   Usuń
 16. Ja kupiłam dziś żel pod prysznic i szampon w jednym z Alterry i z tego co wypatrzyłam w składzie posiada Lauryl Glucoside i żadnego siarczanu :)

  dokładnie ten: http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt.php?produkt=43454 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam go na oku, ale jakoś tak wyszło, że nie kupiłam. Dopisuję :)

   Usuń
 17. używam dokładnie tych co wymieniłaś u samej góry :D i Timotei dla odmiany bez parabenów i silikonów - ale z SLS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie jestem na etapie poszukiwań fajnego szamponu do oczyszczania z SLS.

   Usuń
  2. z SLS polecam ELSEVE cement ceramidy, jest cudownyy ♥ pozdrawiam :)

   Usuń
 18. super notatka, mnie osobiście sls w składzie nie przeszkadza i wszystkie moje szampony go mają, ale właśnie mam zamiar kupić coś bez tego owianego złą sławą sls i twoja notatka na pewno mi się przyda i poszerzyła moje horyzonty :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Zostałaś wyróżniona u mnie na blogu:)

  OdpowiedzUsuń
 20. O, przydatna lista :)
  Muszę wypróbować szampony Planeta Organica.

  OdpowiedzUsuń
 21. Dzięki za notkę! :-) Też szukam podobnych produktów, jak coś nowego znajdę, to dam znać! Pozdrawiam, Blogging Novi.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja używam Emolium szampon nawilżający bez SLS, SLES i soli i jest bardzo dobry, tylko słabo się pieni.

  OdpowiedzUsuń
 23. Właśnie z tymi siarczanami to jest problem...Bo jak czytam składy szamponów to tak naprawdę nie wiele jest tych nawet naturalnych, które były by wolne od tych substancji. Jestem własnie na etapie szukania szamponów, które nie zawierały by tych związków więc z pewnością przeanalizuje twoją liste!!! Oczywiście zaczynam obserwować twojego bloga:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Super notka, ja też walczę z SLSami, nawet mam specjalną zakładkę:) Zapraszam do siebie:)

  OdpowiedzUsuń
 25. Obserwuję bo SLSy też mnie interesują. Zapraszam do siebie:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Na swojej stronie internetowej BARWA przedstawia swoje szampony jako nie zawierające silikonów. Czy mogłabyś napisać swoją opinię na ich temat? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na przykładzie szamponu Barwa tataro-chmielowego (inne mogą mieć podobny skład): rzeczywiście szampon nie zawiera silikonów, jednak zawiera siarczany, a więc do mojej listy nie pasuje;) Przetestowałam kiedyś ten szampon i miałam po nim sianowate włosy, więc na co dzień odpada, aczkolwiek do oczyszczania 1-2 razy w tygodniu może być. Taka jest moja opinia :)

   Usuń
  2. Zerknęłam też na szampon jajeczny Barwa Naturalna - zawiera SLES, zaś silikonów nie zawiera, czyli podobna sytuacja jak powyżej.

   Usuń
 27. Zapomniałaś dodać kochana, że "Badania na University Medical College of Georgia, wskazały, że SLS po wniknięciu do organizmu, kumuluje się w tkankach. Badanie pokazało również, że SLS dostając sie do oczu małych dzieci może powodować ich uszkodzenie, a u osób dorosłych rozwój zaćmy.

  SLS jest szkodliwy dla skóry i włosów. Czyści przez niszczenie warstwy lipidowej skóry i przez to działa wysuszająco, co przy cerze trądzikowej może powodować nadmierne tłuszczenie sie skóry, która ”broni się” wydzielając łój. Otrzymuje się w ten sposób skutek odwrotny do zamierzonego."

  Tak właśnie wszystkie firmy nas oszukują i dają nam truciznę, za którą oczywiście płacimy, to samo jest z fluorem w pastach do zębów. Świat się stał okropny. Myślę, że wiele z Was mnie zlinczuje bo powiecie, że Wasze włosy po szamponach z SLS są piękne i w ogóle. Co z tego, skoro efekt jest fajny kiedy jesteśmy młode zdrowe itd. Myślę, że na starość wszystko zacznie nam wychodzić bokiem niestety, kiedy organizm zacznie być słabszy i mniej odporny na różne trucizny. Przykre jest to, że ludzie wszystko zrobią dla kasy a nam biednym konsumentom coraz trudniej bronić się przed tym wszystkim bo trucizn w jedzeniu, kosmetykach jest coraz więcej a my nawet sobie z tego sprawy nie zdajemy. Tak naprawde trucizny to produkt wymienny z innymi usługami. Lek na raka podobno istnieje, tylko po co maja go udostępniać? Żeby medycyna, farmaceutyka itd padła z bankructwa? na czymś trzeba zarabiać, a najlepiej na nieświadomym i ślepym konsumencie.

  OdpowiedzUsuń
 28. Szamopn bez SLS i parabenów Sinsea firmy Elgon. Cudnie pachnie.

  OdpowiedzUsuń
 29. Loreal Proffesionel serie nature :) Bez SLS, parabenów i silikonów

  OdpowiedzUsuń
 30. Ostatnio znalazłam fajną markę do pielęgnacji włosów. Nazywa się Biovax, nie zawiera detergentów. Mają szampony, maski i odżywki. Do kupienia w aptekach. Ja kupuję w ziko. Są trochę drogie, szampon kosztuje 17 zł za 200 ml.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biovax można nabyć niedrogo na promocjach w Superpharm ;) Ja polecam szczególnie maskę zielono-brązową :)

   Usuń
 31. Szampon Planeta Organica turecki zawiera Magnesium Laureth Sulfate :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Miałam na myśli nową linię PO z oliwą, kakaową, shea, cedrową i z rokitnikiem - one nie zawierają siarczanów.

   Usuń
 32. Bez sls jest także seria szamponów aptecznych Freederm ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie zawierają one przypadkiem TEA lauryl sulfate? ;)

   Usuń
 33. Dzięki za tą listę.

  Mam ostatnio problemy ze skórą głowy. Napewno zaopatrze się, w jakiś z tych szamponów.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 34. Bardzo przydatna notka, dzis akurat, leniąc sie na łące z przyjaciółkami, omawiałyśmy szampony; każda od jakiegoś czasu ma problemy ze znalezieniem dobrego szamponu- a używamy kompletnie innych produktów. Wypłynęła kwestia kosmetyków bez SLS- i to jest chyba jedyna opcja :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 35. Biovax zawiera w składzie: COCAMIDOPROPYL BETAINE - czy to łagodne?

  OdpowiedzUsuń
 36. Odrazu dodal bym, ze mozna tych szamponow uzywac po keratynowym prostowaniu wlosow.

  OdpowiedzUsuń
 37. Szampony te jak najbardziej nadaja sie po keratynowym prostowaniu włosów.

  OdpowiedzUsuń
 38. Wszystkie szampony Love 2 MIX (również mango i awokado) nie zawierają SLS/SLES/MLS itp :) na stronach sklepów jest błąd, tu jest zdjęcie etykietki http://toniakosmetycznie.blogspot.com/2013/06/szampony-love2mix.html
  A z serii Planeta Organica do włosów istnieją tylko wersje z cedrem, rokitnikiem i oliwką, inne są tylko do ciała (przynajmniej tylko takie widziałam w sklepach/na stronach internetowych)
  Bardzo fajny blog, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Szampony bez sls są świetne ale przeważnie droższe niż normalne.

  OdpowiedzUsuń
 40. SZAMPON ZA 6ZŁ BEZ SLS ;)) DZIŚ W POSZUKIWANIACH TAKIEGO ZNALAZŁAM JEDEN JEDYNY (SZUKAŁAM TYLKO W ROSSMANIE) ALTERRA NIESTETY BYŁ TYLKO MĘSKI ALE NIE MA MOCNEGO ZAPACHU
  zawiera Sodium coco-sulfate - ale czytałąm że to dużo słąbsze niż SLS i można go używać ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele razy spotkałam się z opinią, że Sodium coco-sulfate jest łagodniejszą substancją myjącą, niemniej jednak zalicza się do sulfatów.

   Usuń
  2. Z tym " łagodniejsza", to ściema marketingowa producentów jak zaczeła być nagonka na sls to zaczeto dodawac ten wiadomo "coco" brzmi bardzie naturalnie- przy czym prawda jest taka, że jest nawet gorszy bo mniej oczyszczony- dowiedziałam się ostatnio na wykładzie o składach kosmetycznych

   Usuń
 41. ja mam szampon VilatDerm i nie ma sls ani sles, za to jest als (ale to chyba lepiej nie?) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ten temat zdania są różne, niemniej jednak Ammonium Laureth Sulfate zalicza się do sulfatów,

   Usuń
 42. a coS na temat szamponów equilibra?? bo strasznie mnie kuszą ostatnio? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Posiadam szampon Equilibra aloesowy i jestem z niego bardzo zadowolona. Dobrze oczyszcza, włosy są po nim sypkie, nawilżone, błyszczące. Zawiera ALS.

   Usuń
 43. Witam.Mam pytanie do Anne-Claire,wspomniałaś o firmie NATURA SIBERICA czy mogla bys coś wiecej o tych szamponach? dodam ze strasznie swedzi mnie skora glowy od wszystkich szamponów tzn.mam na myśli tych z cudownymi dodatkami jak SLS itd.Moje włosy stały sie matowe wypadaja garściami,a do tego po umycia sa bardzo szorstkie.Jaki szampon byś mi doradziła z serii NS?.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli masz problem ze swędzeniem skóry głowy to może spodoba Ci się szampon Neutralny NS przeznaczony do wrażliwej skóry głowy. Ja używałam szamponów "Ochrona i Blask" oraz "Objętość i Nawilżenie", a moja siostra bardzo chwali sobie właśnie ten neutralny. Na moim blogu znajdziesz recenzje wymienionych szamponów NS - zachęcam do lektury :) Jeśli włosy są szorstkie to polecam zaopatrzyć się też w jakąś odżywkę, maskę nawilżającą, olejek (np. łopianowy, który rekomendowany jest też na wypadanie).

   Usuń
 44. Używam szampon z SLS i nie przeszkadza mi to, ale nie wiem czym to może grozić na dłuższą metę. znacie jakieś badania o SLS? Może jakieś opracowania naukowe?

  OdpowiedzUsuń
 45. A tak w ogóle, szampon, odżywka, to dodatek do pielęgnacji włosów i skóry głowy i najlepiej, by były to produkty wyłącznie naturalne. Jednak to, czy włosy będą zdrowe, lśniące zależy od prawidłowego odżywiania, suplementacji i detoksykacji organizmu z nadmiaru toksyn. :)

  OdpowiedzUsuń
 46. A szampon Babuszki Agafii zawiera SLS?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem zawierają Magnesium Laureth Sulfate czyli także sulfaty.

   Usuń
 47. A co z włosami wypadającymi? Czy są jakieś szampony bez SLS które hamują wypadanie włosów? Wszystkie skuteczne szampony wzmacniające włosy zawierają ten składnik- co gorsza takie szampony trzeba zwykle potrzymać na głowie parę minut żeby zadziałały na wypadanie. Czy jest dla nich jakaś alternatywa? :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście na wypadanie wolę stosować wcierki i olejki. Jeśli chodzi o łagodne szampony bez sulfatów, które mogą być pomocne przy wypadaniu włosów to znam Love2Mix z papryczką (zapobiega wypadaniu włosów i stymuluje porost) oraz Organic Shop Algi i Perły (dla włosów osłabionych, wypadających). Jeśli chodzi o produkty bez SLS, ale z innymi sulfatami, przychodzi mi do głowy Organicum (pisałam o nim kiedyś, zawiera Ammonium Lauryl Ether Sulphate), szampon na łopianowym propolisie oraz szampon Agafii przeciw wypadaniu (zawierają Magnesium Laureth Sulfate). Ciekawym produktem jest też mydło Sesa (zawiera SLS, ale przy końcu składu).

   Usuń
 48. Aloesowe szampony (znam tylko firme forever) wydają sie super naturale Ale cena z kosmosu! sama ostanio ściągałam kolor i od tego czasu bardzo swędzi mnie skóra głowy i co za tym idzie bardziej sie przetluszczaja Jakas dzieczyna na youtubie polecala emolium (ten dla dziecii) Ja zaczne od babydream i zobaczymy co dalej

  OdpowiedzUsuń
 49. Jest jeszcze Sodium Lauroyl Sarcosinate - wykorzystywane w droższych kosmetykach, ma właściwości pianotwórcze i łagodzi działanie SLS.

  OdpowiedzUsuń
 50. Witam;-)) ostatnio fryzjer dla moich włosów polecił mi Gliss Kur , czy to dobry wybór?.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szampony Gliss Kur z tego co wiem zawierają niestety detergenty siarczanowe. Natomiast w przypadku moich włosów całkiem nieźle sprawdzają się odżywki tej marki (pod warunkiem, że nakładam od połowy długości bo mam cienkie włosy, a produkty te zawierają silikony).

   Usuń
 51. jakie szampony z tych wyżej wymienionych są w rossmannie ? zbyt długa lista by szukać każdego z osobna :)

  OdpowiedzUsuń
 52. Zaczęłam używać szampony przeciw wypadaniu włosów, pomagają mi, wcześniej włosy garściami wychodziły mi, obecnie nie. Szampony które używam mają SLS, ale nie chce być łysa, więc nie zrezygnuję z szamponów.
  Natomiast zmienię płyny do mycia.

  Artykuł bardzo ciekawy,
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 53. Świetna lista, zapisałam post w zakładkach, będę do niego wracać przy kupnie każdego kolejnego szamponu ;)
  Wydaje mi się, że można by dopisać jeszcze szampony Baikal Herbals ;)

  OdpowiedzUsuń
 54. Pielęgnacja Joico jest również wolna od siarczanów :)

  OdpowiedzUsuń
 55. Hej, mogła byś mi polecić jakiś dobry szampon i odżywkę bo od bardzo długiego czasu zauważyłam ze mam tą samą długość włosów, widoczne są odrosty, nie mam łamliwych końcówek oraz rozdwojonych, najczęściej używam szamponów i odżywek marki Dove, Garnier oraz Loreal, gdzie do szamponu dodaje 2-3 krople oleju rycynowego lecz nie przynosi to skutków. ;(

  OdpowiedzUsuń
 56. Dopisz szampony firmy Sylveco :)
  http://sylveco.pl/sklep/wlosy/odbudowujacy-szampon-pszeniczno-owsiany

  OdpowiedzUsuń
 57. Hmm, bardzo ciekawy artykuł.
  Do tej pory nie wiedziałam, że moje szampony zawierają SLS...
  Od dłuższego czasu moje włosy się przetłuszczają, sprawdziłam skład i faktycznie - zawierają SLS, a do tego SLES. Widocznie moja skóra jest wrażliwa akurat na te substancje. Chyba czas zmienić szampon.

  Przydatny artykuł, wypróbuję któreś z tych szamponów :)

  OdpowiedzUsuń
 58. Super artykul przygotowalas ;) bardzo mi sie przydal.

  OdpowiedzUsuń
 59. Mnie Pat&Rub Sweet oraz szmpony z SLS uczulają a kosmetyk rosyjski z MLS cały czas dobrze sobie radzi i skalp jest spokojny. Szalona jest moja skóra głowy.

  OdpowiedzUsuń
 60. A co z szamponami Tołpa? Na opakowaniu głośno krzyczą, że bez SLS, parabenów i silikonów, jest gdzieś haczyk?

  OdpowiedzUsuń
 61. Artykuł świetny ale proponuję do listy dodać również szampony firmy Tołpa. Zawierają te delikatne detergenty, żadnych SLS-ów, parabenów, sztucznych barwników czy silikonów. Polecam! Ja używam Tołpa Botanic - biała wierzba. :)

  OdpowiedzUsuń
 62. A szampony Yves Rocher? Mam wrażenie, że też nie mają SLS.
  Co myślicie?

  OdpowiedzUsuń
 63. Jeśli chodzi o Magnesium Laureth Sulfate w kosmetykach rosyjskich, to jest tam małe stężenie tego składnika, poza tym występuje on w towarzystwie olejów. Szampon wciąż jest delikatny i tłusty, nie niszczy włosów, ale nie mam też problemów z ich oczyszczeniem. Używam tych szamponów od kilku miesięcy i uważam, że to doskonałe rozwiązanie! Dodam jeszcze, że mam suchą skórę głowy oraz włosy wysokoporowate na końcach.

  OdpowiedzUsuń
 64. To ja jestem wyjątkiem,bo moje włosy uwielbiają SLS.Myłam już włosy 2 dziecięcymi szamponami bez SLS i moje włosy na 2 dzień wyglądały jakby były nie myte z tydzień,matowe,tępe.Head&Shoulders to jedyny szampon,który ratuje moje włosy.Nie wyobrażam sobie nie myć włosów tym szamponem.Aczkolwiek nie wykluczam wprowadzić szampon bez SLS jeszcze 1.Chcę ponownie spróbować,zobaczymy jakie będą efekty?

  OdpowiedzUsuń
 65. Ja bym jeszcze dodała szampony firmy Ecolab i Le cafe de beaute,genialne i naturalne

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maski Kallos - rodzaje i porównanie. Która będzie najlepsza dla twoich włosów?

Ocet jabłkowy na włosy: płukanka + jak stosować

PRZEPIS: Pasta cukrowa - jak zrobić domową cukrową depilację?

Aloes na włosy: jak stosować + działanie

Jak wygładzić włosy? 7 sposobów

Olejek rycynowy na włosy

Mycie włosów szarym mydłem - wady i zalety

Witamina C na włosy

Alkohol w kosmetykach do włosów - dobry czy zły?