16.9.12

Szampony bez SLS - lista

szampony bez sls

Łagodne oczyszczanie włosów na co dzień jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji. Dziś przygotowałam dla Was listę szamponów bez SLS. Mam nadzieję, że zestawienie będzie przydatne dla tych z Was, których skóra i włosy źle reagują na SLS. Zanim jednak przejdę do meritum chciałabym zwrócić uwagę na kilka istotnych informacji dotyczących SLS oraz pochodnych tej substancji. Jeśli chcecie przejść od razu do listy delikatnych szamponów bez SLS znajdziecie ją na końcu posta :)

Co to jest SLS?

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate), a także pochodne tych związków (jak SCS - Sodium Coco Sulfate czy SMS - Sodium Myreth Sulfate) są najpopularniejszymi detergentami wykorzystywanymi w szamponach. Substancje te odpowiadają za wytwarzanie piany oraz mycie. Detergenty te znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle do czyszczenia  pomieszczeń i urządzeń. W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się je w produkcji szamponów, żeli pod prysznic, żeli do oczyszczania twarzy itp. 

Czy SLS jest szkodliwy?

Dlaczego wiele osób stara się unikać tych substancji? Kosmetyki z SLS nie są niebezpieczne. Jednak SLS jest na tyle silną substancją, że może naruszać warstwę hydrolipidową skóry. SLES jest zmodyfikowaną wersją SLS, o nieco mniejszej skuteczności myjącej i jednocześnie nieco łagodniejszą, w porównaniu do SLS. 

Naruszenie warstwy hydrolipidowej skóry głowy może skutkować jej podrażnieniem i przesuszeniem. Spotkałam się też z opiniami, że SLS powoduje szybsze wypłukiwanie farby z włosa i szybsze blaknięcie koloru.

Warto pamiętać, że dobry skład to dla każdego co innego. Niektóre osoby dobrze tolerują SLS i mogą z powodzeniem stosować produkty bazujące na tym detergencie. Spotkałam się też z przypadkami osób, którym SLS po prostu nie służy. Jeśli Twoja skóra lub / i włosy źle reagują na SLS możesz wybierać spośród szamponów, które bazują na innych substancjach myjących.

W moim przypadku długotrwałe stosowanie mocnych szamponów z SLS skończyło się wzmożonym przetłuszczaniem skóry głowy, a jednocześnie mocnym przesuszeniem włosów na długości. Nie doświadczyłam natomiast problemów z podrażnieniem skóry głowy. Dzięki zmianie kosmetyku na naturalny szampon bez SLS odnotowałam poprawę w kondycji włosów.

Dlaczego szampony bez SLS stały się modne?

Moda na zmniejszenie częstotliwości mycia włosów lub wyeliminowania go w ogóle została spopularyzowana po publikacji książki "Curly Girl" Lorraine Massey. Powodem, dla którego Massey zaleca ograniczenie mycia włosów kręconych jest niepowtarzalna struktura włosów. Według niej szampony mogą pozbawiać skórę cennej bariery ochronnej oraz podnosić łuski włosów, co przekłada się na szorstkość włosów, plątanie, suchość, kruchość i łamliwość. Składnikami odpowiedzialnymi za naruszenie warstwy hydrolipidowej skóry mogą być właśnie środki powierzchniowo czynne (w tym SLS).

Wiele osób zastępuje SLS mydłem. Jednak mydła w kostce niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem dla skóry głowy i włosów. Koniecznie sprawdźcie wpis o tym dlaczego nie polecam mycia włosów mydłem.

Dzięki temu, że w ostatnim czasie kosmetyki naturalne zyskują na popularności, obecnie bez problemu możemy kupić drogeryjne szampony bez SLS o łagodnym działaniu i naturalnych składach.

Substancje powierzchniowo czynne w szamponach - mocne i łagodne

Odkąd szampony bez SLS stały się popularne, bardzo chętnie kupujemy kosmetyki z informacją "nie zawiera SLS" na etykiecie. Co znaczy informacja "szampon bez SLS"? Taki produkt nie zawiera laurylosiarczanu sodu. Nie możemy jednak zapominać o tym, że szampon ma za zadanie myć włosy, co oznacza, że producent musiał użyć innej substancji powierzchniowo czynnej, aby zastąpić SLS. Bardzo często są to: SCS (Sodium Coco Sulfate), ALS (Ammonium Lauryl Sulfate), MLS (Magnesium Laureth Sulfate), SMS (Sodium Myreth Sulfate). Wszystkie te substancje, podobnie jak SLS i SLES, należą do grupy anionowych związków powierzchniowo czynnych

Wspomniane wyżej anionowe środki powierzchniowo czynne to najpopularniejsze i najczęściej stosowane w szamponach substancje myjące. Można po nich wszystkich oczekiwać bardzo podobnego działania, jakie wykazuje SLS i SLES.

Oto bardziej szczegółowa lista najmniej delikatnych środków powierzchniowo czynnych:
  •   sodium laureth, myreth, lauryl sulfate 
  •  ammonium lauryl sulfate, ammonium laureth sulfate - nieznacznie delikatniejsze niż SLS
  •  sodium coco sulfate - pochodzący z oleju kokosowego, nieznacznie łagodniejszy niż laurylosiarczan sodu, zbliżony pod względem siły mycia do SLES
  •   sodium C14-16 Olefin sulfonate 
  •   TEA lauryl sulfate - mocny, ale nieco łagodniejszy niż ammonium lauryl sulfate
  •   sodium alkylbenzene sulfonate 
  •   ammonium, sodium xylenesulfonate 
  •   TEA-dodecylbenzenesulfonate 
Siarczany mogą być bardzo przydatne jeśli poszukujemy szamponu oczyszczającego, który zastosujemy raz na 1-2 tygodnie, aby zmyć z włosów nagromadzone, nadbudowane substancje.

Jeśli nie SLS to co?

Do najdelikatniejszych substancji myjących należą niejonowe środki powierzchniowo czynne. Do tej grupy możemy zaliczyć substancje z końcówką Glucoside i Glutamate:
  • Lauryl Glucoside
  • Coco Glucoside
  • Capryl Glucoside
  • Decyl Glucoside
  • Disodium Cocoyl Glutamate
  • Sodium Cocoyl Glutamate 
Jeśli zależy nam na delikatnym myciu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na szampony z zawartością wyżej wymienionych substancji. Ja najchętniej wybieram szampony bez SLS, które zwierają w swoich składach właśnie Lauryl Glucoside.

Inna grupa łagodnych substancji myjących to amfoteryczne środki powierzchniowo czynne. Należą do niej na przykład:
Do środków powierzchniowo czynnych uznawanych za łagodniejsze należą również:
  •   sodium cocyl isethionate 
  •   sodium lauryl sulfoacetate 
  •   sodium cocoyl (lauryl/lauroyl) sarcosinate
  •   sodium lauryl glucose carboxylate
  •   disodium laureth sulfosuccinate 
  •   ethyl PEG-15 cocamine sulfate 
  •   dioctyl sodium sulfosuccinate 
  •   Sodium methyl 2-sulfolaurate/ disodium sulfolaurate 
  •   Sodium cocoyl glycinate 
  •   Polyglucoside
  •   Poly decyl glucoside carboxylate

Co decyduje o tym, że szampon jest łagodny lub nie?

Na to czy szampon będzie delikatny wpływa tak na prawdę nie tylko rodzaj zastosowanego środka myjącego (SLS lub innego), ale także kilka dodatkowych czynników:
  • Stężenie środka powierzchniowo czynnego. Niektóre z szamponów nie zawierających siarczanów mogą zawierać bardzo duże stężenie innej substancji powierzchniowo czynnej, co skutkuje tym, że produkt może być skuteczniejszy w usuwaniu tłuszczu oraz brudu z włosów i skóry głowy, jednak także i mniej łagodny. Niestety, nie jest możliwe określenie stężenia podczas czytania listy składników, ponieważ na liście składników nie są podane dokładne stężenia. 
  • Towarzystwo łagodniejszych substancji. Wiele produktów zawierających silniejsze substancje powierzchniowo czynne, zawiera dodatkowe składniki myjące, takie jak cocamidopropyl betaine, alkohole tłuszczowe i łagodne kationowe środki powierzchniowo czynne. Mieszanina tych różnych substancji ma na celu zmniejszenie potencjału drażniącego produktu, jak i poprawienie skuteczności mycia. Rezultatem jest z reguły łagodniejszy szampon.
  • Obecność substancji kondycjonujących. Dobrej jakości szampony zawierają substancje kondycjonujące takie jak oleje czy też polimery, które mają zapobiegać nadmiernemu przesuszeniu włosów. W niektórych szamponach do włosów bez SLS, które postrzegane są jako łagodne może brakować składnika kondycjonującego, którego obecność jest dość ważna.
  • Poziom pH. Ludzkie włosy mają pH około 4,5. Każdy produkt o pH wyższym niż ten jest alkaliczny w stosunku do włosów, co powoduje, że jest bardziej wysuszający i mniej delikatny. Wiele substancji powierzchniowo czynnych stosowanych w szamponach jest stabilnych tylko w wąskim zakresie pH - np. pomiędzy 5-7. Z tego powodu pH w wielu szamponach jest na poziomie 6. Delikatniejszy produkt z niższym pH musi zawierać środki powierzchniowo czynne, które są stabilne w tym pH. Takie szampony zazwyczaj zawierają kwas cytrynowy lub inny łagodny kwas przy końcu listy składników. 
Konkluzja jest taka, że należy pamiętać, że szampon składa się z wielu składników. Skład nie ujawnia wszystkiego, ale może dać nam ważne wskazówki w kwestii, czy dany szampon jest mniej lub bardziej delikatny. Pojedynczy składnik lub jego brak nie wystarczy do oceny skuteczności danego produktu. Ważne jest przeanalizowanie całej listy składników, gdzie należy szukać nie tylko pewnych rodzajów substancji myjących, ale także różnych kombinacji substancji, polimerów, olejów i innych środków kondycjonujących (humektanty, witaminy itp.). Tak więc przy wyborze nowego szamponu warto brać pod uwagę wszystkie te czynniki, a nie tylko rodzaj zastosowanego detergentu.

Aby wyselekcjonować dobry i delikatny szampon bez SLS staram się wybierać produkty, które zawierają substancje powierzchniowo czynne z listy tych łagodniejszych (glukozydy) i mają w składzie substancje kondycjonujące. Dodatkowo zwracam uwagę na to, aby szampon bez SLS nie zawierał też parabenów, silikonów i miał ogólnie rzecz biorąc dobry i naturalny skład. Jeśli już zdecyduję się na szampon z SLS lub jego pochodną to staram się wybierać produkt, w którym detergent nie znajduje się na samym początku listy składników i dodatkowo na liście składników znajdują się substancje kondycjonujące. 

Lista szamponów bez SLS i SLES

Oto przygotowana przeze mnie lista szamponów bez SLS, SLES, SCS, ALS (nie zawierają też parabenów i silikonów). Wykaz będzie na bieżąco aktualizowany, tak aby uwzględniał wszelkie nowości na rynku. Starałam się uwzględnić łatwo dostępne drogeryjne szampony bez SLS. Dlatego też lista zawiera nie tylko produkty dostępne online, ale także łagodne szampony bez SLS z Rossmann, Hebe i Superpharm. 

1. Szampony Ecolab

szampony bez SLS - Ecolab
Szampon kojący do wrażliwej skóry głowy
Skład: Aqua, Centaurea Cyanus floral water, Organic Aloe Barbadensis Leaf Extract, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Lauroyl Methyl Isethionate, Coco Glucoside, Glycerin, Malva Sylvestris Extract , Hibiscus extract, Organic Simmondsia Chinensis Oil, Glycereth-2 Cocoate, Organic Triticum Vulgare Oil, Perfume, Lactic Acid, Benzoic Acid, Sorbic Acid, Dehydroacetic Acid, Benzyl alcohol.

Szampon wzmacniający - objętość i przyśpieszenie wzrostu
Skład: Aqua, Zingiber Officinate Root floral water, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Coco Glucoside, Organic Hamamelis Virginiana Leaf Extract, Sodium Lauroyl Methyl Isethionate, Simmondsia Chinensis Oil, Hibiscus extract, Organic Macadamia Integrifolia Seed Oil, Shea Butter Etyl Esters , Glycerin, Organic Triticum Vulgare Oil, Glycereth-2 Cocoate, Perfume, Lactic Acid, Benzoic Acid, Sorbic Acid, Dehydroacetic Acid, Benzyl alcohol, CI75810.

Szampon regenerujący do włosów zniszczonych i farbowanych 
Skład: Aqua, Hamamelis Virginiana Leaf floral water, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Coco Glucoside, Euterpe Oleracea Extract, Sodium Lauroyl Methyl Isethionate, Glycerin, Organic Prunus Amygdalus Oil, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Glycereth-2 Cocoate, Hibiscus extract , Organic Triticum Vulgare Oil, Organic Vaccinium Macrocarpon Seed Oil, Argan Oil, Perfume, Lactic Acid, Benzoic Acid, Sorbic Acid, Dehydroacetic Acid, Benzyl alcohol, CI75810.

2. Szampony NaturalME

szampony bez SLS Natural ME
Szampon do włosów suchych i zniszczonych
Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Coco Glucoside, Glycerin, Amaranthus Caudatus Seed Extract, Zea Mays Starch, Gossypium Herbaceum Seed Extract, Panthenol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum, Lactic Acid, Citric Acid

Szampon przeciwłupieżowy
Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Coco Glucoside, Glycerin, Propylene Glycol, Opuntia Ficus-Indica Extract, Panthenol, Methylpropanediol, 4-Terpineol, Salicylic Acid, Salix Alba Bark Extract, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum, Lactic Acid, Citric Acid

Szampon do włosów przetłuszczających się
Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Coco Glucoside, Glycerin, Acetum, Hibiscus Sabdariffa Extract, Quillaia Saponaria Bark Extract, Panthenol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum, Lactic Acid, Citric Acid, Limonene, Linalool

Szampon do włosów farbowanych
Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Coco Glucoside, Glycerin, Mangifera Indica Fruit Extract, Panthenol, Oryza Sativa Seed Protein, Phytic Acid, Oryza Sativa Extract, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum, Lactic Acid, Citric Acid, Limonene, Linalool

3. Szampony Vianek

szapony bez SLS Vianek
Nawilżający Szampon Do Włosów
Skład: Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Glycerin, Taraxacum Officinale Root Extract, Panthenol, Glyceryl Laurate, Triticum Vulgare Germ Oil, Hydrolyzed Oats, Lactic Acid, Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Glyceryl Oleate, Parfum, Sodium Benzoate.

Normalizujący Szampon Do Włosów
Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Coco-Glucoside, Urtica Dioica Leaf Extract, Panthenol, Lactic Acid, Olea Europaea Fruit Oil, Sodium Benzoate, Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Parfum, Geraniol, Limonene, Linalool, Citral.

Odżywczy Szampon Do Włosów
Skład: Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Glycerin, Mel Extract, Decyl Glucoside, Pulmonaria Officinalis Extract, Panthenol, Coco- Glucoside, Lecithin, Prunus Armeniaca Kernel Oil, Glyceryl Oleate, Lactic Acid,Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Sodium Benzoate, Parfum.

Przeciwłupieżowy Szampon Do Włosów
Skład: Aqua, Decyl Glucoside, Coco-glucoside, Sucrose, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Cocos Nucifera Oil, Ricinus Communis Seed Oil, Valeriana Officinalis Root Extract, Echinacea Purpurea Root Extract, Panthenol, Propanediol, Salicylic Acid, Hexamidine Diisethionate, Allantoin, Lactic Acid, Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Glyceryl Oleate, Sodium Benzoate, Citrus Limonum Peel Oil, Parfum, Citronellol, Citral, Geraniol, Limonene, Linalool.

Regenerujący Szampon Do Włosów Blond, Farbowanych, Rozjaśnianych
Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Coco-glucoside, Verbascum Densiflorum Flower/Stem Extract, Rheum Palmatum Root Extract, Panthenol, Oenothera Biennis Seed Oil, Hydrolyzed Wheat Protein, Lactic Acid, Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Citrus Limonum Peel Oil, Parfum, Sodium Benzoate.

Regenerujący Szampon Do Włosów Ciemnych, Farbowanych
Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Coco-glucoside, Juglans Regia Leaf Extract, Sambucus Nigra Flower Extract, Panthenol, Rubus Idaeus Seed Oil, Hydrolyzed Wheat Protein, Lactic Acid, Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Eugenia Caryophyllus Oil, Parfum, Sodium Benzoate.

Wzmacniający Szampon Do Włosów
Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Sorbitol, Panthenol, Coco-glucoside, Decyl Glucoside, Trigonella Foenum-Graecum Seed Extract, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Glyceryl Oleate, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Hydrolyzed Oats, Hydrolyzed Wheat Protein, Lactic Acid, Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Sodium Benzoate, Pinus Silvestris Oil, Parfum.5.

4. Szampony Sylveco

szampony bez SLS Sylveco

Balsam myjący do włosów z betuliną
Skład: Aqua, Coco-Glucoside, Decyl Glucoside, Mel Extract, Cocamidopropyl Betaine, Butyrospermum Parkii Butter, Panthenol, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Glyceryl Oletate, Lactic Acid, Betulin, Sodium Benzoate, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil.

Odbudowujący szampon pszeniczno-owsiany
Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Mel Extract, Coco-Glucoside, Panthenol, Hydrolyzed Oats, Hydrolyzed Wheat Protein, Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Lactic Acid, Sodium Benzoate, Cymbopogon Schoenanthus Oil.

5. Szampony Orientana 

szampony bez SLS Orientana

Ajurwedyjski Naturalny Szampon Do Włosów Jaśmin I Migdałecznik
Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Palm Kernel/Coco Glucoside, Cocamidopropyl Betanine, Sodium Cocoyl Glutamate, Glycerin, Jasminum Officinale Extract, Emblica Officinalis Fruit Powder,  Sapindus Mukurossi Fruit Powder,  Aloe Barbadensis Leaf Juice, Glyceryl Oleate, Camellia Sinensis Leaf Extract, Sodium PCA, Rosa Damascena Flower Water, Hydrolyzed Wheat Protein, Terminalia Bellerica Fruit Extract, Oryza Sativa Bran Oil, Acacia Concinna Fruit Powder, Symplocos Racemosa Bark Extract, Zinc PCA, Polyquaternium 10, Panthenol, Decyl Glucoside, Camellia Sinensis Seed Oil, Hydrolyzed Sweet Almond Protein, Xanthan Gum, Jasminum Sambac Flower Extract,  Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate.

Ajurwedyjski Naturalny Szampon Do Włosów Neem I Zielona Herbata
Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Palm Kernel/Coco Glucoside, Cocamidopropyl Betanine, Sodium Cocoyl Glutamate, Sapindus Mukurossi Fruit Powder, Melia Azadirachta Extract, Camellia Sinensis Leaf Extract, Glycerin, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Calendula Officinalis Extract, Terminalia Bellerica Fruit Extract, Glyceryl Oleate, Emblica Officinalis Fruit Powder, Sodium PCA, Hydrolyzed Wheat Protein, Symplocos Racemosa Bark Extract, Acacia Concinna Fruit Powder, Ocimum Basilicum Herb Extract, Oryza Sativa Bran Oil, Zinc PCA, Polyquaternium 10, Decyl Glucoside, Hydrolyzed Sweet Almond Protein, Xanthan Gum, Tea Tree Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate.

Ajurwedyjski Naturalny Szampon Do Włosów Imbir I Trawa Cytrynowa
Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Palm Kernel/Coco Glucoside, Emblica Officinalis Fruit Powder, Cocamidopropyl Betanine, Glyceryl Oleate, Sapindus Mukurossi Fruit Powder, Sodium Cocoyl Glutamate, Rosa Damascena Flower Oil, Glycerin, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Sodium PCA, Hydrolyzed Wheat Protein, Oryza Sativa Bran Oil, Acacia Concinna Fruit Powder, Symplocos Racemosa Bark Extract, Sepicontrol A5, Polyquaternium 10, Cymbopogon Schoenanthus, Oramix Ns, Hydrolyzed Sweet Almond Protein, Menthol, Xanthan Gum, Zingiber Officinale Oil, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate.

6. Szampony Petal Fresh Organics

Szampon wzmacniający włosy seaweed & argan oil
Skład: Aqua (Water), Sodium Lauroyl Methyl Isethionate (Derived from Coconut), Betaine (Derived from Sugar Beets), Sodium Cocoyl Isethionate (Derived from Coconut Oil), Ammonium Cocoyl Isethionate (Derived from Coconut Oil), Hydroxypropylcellulose (Derived from Cotton Fiber), *Macrocystis Pyrifera (Kelp) Extract, *Fucus Vesiculosus (Bladderwarck Seaweed) Extract, *Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil, Orbignya Oleifera (Babassu) Seed Oil, Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Caprylic/Capric Triglyceride (Derived from Coconut Oil), Panthenol (Vitamin B5), Glycerin (Derived from Vegetable Oil), *Tussilago Farfara (Coltsfoot) Flower Extract, *Achillea Millefolium (Yarrow) Extract, *Equisetum Arvense (Horsetail) Extract, *Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, *Althaea Officinalis (Marshmallow) Leaf Extract, *Chamomilla Recutita (Chamomile) Flower Extract, *Melissa Officinalis (Lemon Balm) Leaf Extract, *Thymus Vulgaris (Thyme) Extract, Polysorbate-20 (Derived from Coconut Oil), Citric Acid (Derived from Citrus Fruit), Dehydroacetic Acid (Derived from Cane Sugar), Ethylhexylglycerin (Derived from Vegetable Oil), Sodium Chloride (Derived from Salt), **Fragrance. *Certified Organic Ingredients. **Natural Fragrance with Essential Oils.

Łagodzący szampon do włosów róża i wiciokrzew
Skład: Aqua (Water), Sodium Lauroyl Methyl Isothionate (Derived from Coconut), Betaine (Derived from Sugar Beets), Sodium Cocoyl Isethionate (Derived from Coconut Oil), Ammonium Cocoyl Isethionate (Derived from Coconut Oil), Hydroxypropylcellulose (Derived from Cotton Fiber), *Rosa Centifolia (Rose) Flower Extract, *Lonicera Caprifolium (Honeysuckle) Flower Extract, Orbignya Oleifera (Babassu) Seed Oil, Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Caprylic/Capric Triglyceride (Derived from Coconut Oil), Panthenol (Vitamin B5), Glycerin (Derived from Vegetable Oil), *Tussilago Farfara (Coltsfoot) Flower Extract, *Achillea Millefolium (Yarrow) Extract, *Equisetum Arvense (Horsetail) Extract, *Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, *Althaea Offcinalis (Marshmallow) Leaf Extract, *Chamomilla Recutita (Chamomile) Flower Extract, *Melissa Officinalis (Lemon Balm) Leaf Extract, * Thymus Vulgaris (Thyme) Extract, Polysorbate-20 (Derived from Coconut Oil), Citric Acid (Derived from Citrus Fruit), Dehydroxyacetic Acid (Derived from Cane Sugar), Ethylhexylglycerin (Derived from Vegetable Oil), Sodium Chloride (Derived from Salt), **Fragrance.

Szampon chroniący kolor włosów Granat i Acai
Skład: Aqua (Water), Sodium Lauroyl Methyl Isethionate (Derived from Coconut), Betaine. (Derived from Sugar Beets), Sodium Cocoyl Isethionate (Derived from Coconut Oil), Ammonium Cocoyl Isehtionate (Derived from Coconut Oil), Hydroxypropyl – cellulose (Derived from Cotton Fiber), *Punica Granatum (Pomegranate) Extract, *Euterpe Oleracea (Acai) Fruit Extract, Orbignya Oleifera (Babassu) Seed Oil, Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Caprylic/Capric Triglyceride (Derived from Coconut Oil), Panthenol (Vitamin B5), Glycerin (Derived from Vegetable Oil), *Tussilago Farfara (Coltsfoot) Flower Extract, *Achillea Millefolium (Yarrow) Extract, *Equisetum Arvense (Horsetail) Extract, *Rosmariunus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, *Althea Officinalis (Marshmallow) Leaf Extract, *Chamomilla Recutita (Chamomile) Flower Extract, *Melissa Officinalis (Lemon Balm) Leaf Extract, *Thymus Vulgaris (Thyme) Extract, Polysorbate 20 (Derived from Coconut Oil), Citric Acid (Derived from Citrus Fruti), Dehydroacetic Acid (Derived from Cane Sugar), Ethylhexylglycerin (Derived from Vegetable Oil), Sodium Chloride (Derived from Salt), **Fragrance.

Szampon zwiększający objętość włosów Rozmaryn i mięta
Skład: Aqua (Water), Sodium Lauroyl Methyl Isothionate (Derived from Coconut), Betaine (Derived from Sugar Beets), Sodium Cocoyl Isethionate (Derived from Coconut Oil), Ammonium Cocoyl Isethionate (Derived from Coconut Oil), Hydroxypropylcellulose (Derived from Cotton Fiber), *Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, *Mentha Piperita (Peppermint) Leaf Extract,  Orbignya Oleifera (Babassu) Seed Oil, Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Caprylic/Capric Triglyceride (Derived from Coconut Oil), Panthenol (Vitamin B5), Glycerin (Derived from Vegetable Oil), *Tussilago Farfara (Coltsfoot) Flower Extract, *Achillea Millefolium (Yarrow) Extract, *Equisetum Arvense (Horsetail) Extract, *Althaea Offcinalis (Marshmallow) Leaf Extract, *Chamomilla Recutita (Chamomile) Flower Extract, *Melissa Officinalis (Lemon Balm) Leaf Extract, * Thymus Vulgaris (Thyme) Extract, Polysorbate-20 (Derived from Coconut Oil), Citric Acid (Derived from Citrus Fruit), Dehydroacetic Acid (Derived from Cane Sugar), Ethylhexylglycerin (Derived from Vegetable Oil), Sodium Chloride (Derived from Salt), **Fragrance.

Naturalny szampon do wrażliwej skóry głowy drzewo herbaciane
Skład: Aqua (Water), Sodium Lauroyl Methyl Isethionate (Derived from Coconut), Betaine, (Derived from Sugar Beets), Sodium Cocoyl Isethionate (Derived from Coconut Oil), Ammonium Cocoyl Isethionate (Derived from Coconut Oil), Hydroxypropylcellulose (Derived from Cotton Fiber), * Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Flower/Leaf/Stem Extract, Orbignya Oliefera (Babassu) Seed Oil, Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Caprylic/Capric Triglyceride (Derived from Coconut Oil), Panthenol (Vitamin B5), Glycerin (Derived from Vegetable Oil),*Tussilago Farfara (Coltsfoot) Flower Extract, Achillea Millefolium (Yarrow) Extract, *Equisetum Arvense (Horsetail) Extract, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, *Althaea Officinalis (Marshmallow) Leaf Extract, *Chamomilla Recutita (Chamomile) Flower Extract, Melissa Officinalis (Lemon Balm) Leaf Extract, *Thymus Vulgaris (Thyme) Extract, Polysorbate 20 (Derived from Coconut Oil), Citric Acid (Derived From Citrus Fruit), Dehydroacetic Acid (Derived from Cane Sugar), Ethylhexylglycerin (Derived from Vegetable Oil), Sodium Chloride (Derived from Salt), **Fragrance.

Naturalny dodający blasku szampon do włosów aloes i cytrusy
Skład: Aqua (Water), Sodium Lauroyl Methyl Isethionate (Derived from Coconut), Betaine (Derived from Sugar Beets), Sodium Cocoyl Isethionate (Derived from Coconut Oil), Ammonium Cocoyl Isethionate (Derived from Coconut Oil), Hydroxypropylcellulose (Derives from Cotton Fiber), *Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice, *CItrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Extract, *Citrus Medica Limonum (Lemon) Fruit Extract, *Citrus Grandis (Grapefruit) Leaf Extract, *Citrus Nobilis (Mandarin Orange) Fruit Extract, Orbignya Oleifera (Babassu) Seed Oil, Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Caprylic/Capric Triglyceride (Derived from Coconut Oil), Panthenol (Vitamin B5), Glycerin (Derived from Vegetable Oil), *Tussilago Farfara (Coltsfoot) Flower Extract, *Achillea Millefolium (Yarrow) Extract, *Equisetum Arvense (Horsetail) Extract, *Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, *Althaea Officinalis (Marshmallow) Leaf Extract, *Chamomilla Recutica (Chamomile) Flower Extract, *Melissa Officinalis (Lemon Balm) Leaf Extract, *Thymus Vulgaris (Thyme) Extract, Polysorbate 20 (Derived from Coconut Oil), Citric Acid (Derived from Citrus Fruit), Dehydroacetic Acid (Derived from Cane Sugar), Ethylhexylglycerin (Derived from Vegetable Oil), Sodium Chloride (Derived from Salt), **Fragrance.

Nawilżający szampon do włosów Pestki winogron i Oliwa z oliwek
Skład: Aqua (Water), Sodium Lauroyl Methyl Isethionate (Derived from Coconut), Betaine, (Derived from Sugar Beets), Sodium Cocoyl Isethionate (Derived from Coconut Oil), Ammonium Cocoyl Isethionate (Derived from Coconut Oil), Ammonium Cocoyl Isethionate (Derived from Coconut Oil), Hydroxypropylcellulose (Derived from Cotton Fiber), *Vitis Vinifera (Grape) Seed Extract, *Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Orbignya Oleifera (Babassu) Seed Oil, Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Caprylic/Capric Triglyceride (Derived from Coconut Oil), Panthenol (Vitamin B5), Glycerin (Derived from Vegetable Oil), *Tussilago Farfara (Coltsfoot) Flower Extract, Achillea Milefolium (Yarrow) Extract,  *Equisetum Arvense (Horsetail) Extract, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, *Althaea Officinalis (Marshmallow) Leaf Extract, *Chamomilla Recutita (Chamomile) Flower Extract, Melissa Officinalis (Lemon Balm) Leaf Extract, *Thymus Vulgaris (Thyme) Extract, Polysorbate 20 (Derived from Coconut Oil), Citric Acid (Derived From Citrus Fruit), Dehydroacetic Acid (Derived from Cane Sugar), Ethylhexylglycerin (Derived from Vegetable Oil), Sodium Chloride (Derived from Salt), **Fragrance.

7. Szampony Bentley Organic

Szampon do codziennego stosowania z Pomarańczą 
Skład: Aqua (Water), Decyl Glucoside, Lauryl Betaine, Xanthan Gum, Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice Powder*, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil*, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract*, Citrus Grandis (Grapefruit) Peel Oil*, Citrus Medica Limonum (Lemon) Peel Oil*, Alcohol Denat*, Limonene*, Glycerin, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Extract, Citrus Grandis (Grapefruit) Fruit Extract, Citrus Aurantium Bergamia (Bergamot) Fruit Extract, Citrus Tangerina (Tangerine) Fruit Extract, Citrus Grandis (Grapefruit) Seed Extract, Potassium Sorbate, Lactic Acid, Citric Acid

Szampon do włosów suchych i zniszczonych z Granatem
Skład: Aqua (Water), Decyl Glucoside, Lauryl Betaine, Xanthan Gum, Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice Powder*, Punica Granatum (Pomegranate) Fruit Extract*, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil*, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil*, Cinnamomum Cassia (Cinnamon) Leaf Oil*, Eugenia Caryophyllus (Clove) Leaf Oil*, Alcohol Denat*, Limonene*, Eugenol*,Glycerin, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Extract, Citrus Grandis (Grapefruit) Fruit Extract, Citrus Aurantium Bergamia (Bergamot) Fruit Extract, Citrus Tangerina (Tangerine) Fruit Extract, Citrus Grandis (Grapefruit) Seed Extract, Potassium Sorbate, Lactic Acid, Citric Acid

Szampon do włosów normalnych i przetłuszczających się z Olejkiem Herbacianym
Skład: Aqua (Water), Decyl Glucoside, Lauryl Betaine, Xanthan Gum, Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice Powder*, Mentha Piperita (Peppermint) Leaf Oil*, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil*, Eucalyptus Globulus (Eucalyptus) Leaf Oil*, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Oil*, Citrus Medica Limonum (Lemon) Peel Oil*, Limonene*, Glycerin, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Extract, Citrus Grandis (Grapefruit) Fruit Extract, Citrus Aurantium Bergamia (Bergamot) Fruit Extract, Citrus Tangerina (Tangerine) Fruit Extract, Citrus Grandis (Grapefruit) Seed Extract, Potassium Sorbate, Lactic Acid, Citric Acid

8. Szampon Biolaven wzmacniająco-wygładzający

Skład: Aqua, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Coco-glucoside, Vitis Vinifera Seed Oil, Panthenol, Hydrolyzed Oats, Lactic Acid, Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Sodium Benzoate, Lavandula Angustifolia Oil, Parfum.

9. Szampon aromaterapeutyczny Zielone Laboratorium

Skład: Aqua, Sodium Cocoamphoacetate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Lactic Acid, Rosmarinus Officinalis Extract, Equisetum Arvense Extract, Mentha Piperita Herb Extract, Pelargonium Graveolens (Geranium) Flower Oil, Lavandula Angustifolia (Lavender) Herb Oil, Rosmarinus Officinalis (Rosmarin) Leaf Oil, Eucalyptus Globulus (Eucalyptus) Leaf Oil, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil, Disodium Lauryl Sulfosuccinate, Phytic Acid, Sodium Hydroxide, Sodium Citrate, Xanthan Gum, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, D-Limonene, Linalool, Citronellol, Geraniol. 

Jakich szamponów używacie na co dzień? Czy przeszkadza Wam SLS w szamponach do codziennego mycia? Może znacie jakieś dobre szampony bez SLS, które pominęłam?

117 komentarzy:

  1. do listy można jeszcze dopisać JOHNSON'S Baby łagodny płyn do mycia ciała i włosów 3 w 1 oraz Timotei Organic ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anonimowy12/2/13 14:05

      Timotei organic zawiera SLS... niedawno kupilam i niestety sprawdzialm dopiero w domu...

      Usuń
    2. Może zmienił się skład? :/ W takim razie usuwam z listy.

      Usuń
    3. Anonimowy13/8/13 21:21

      Timotei organic zawiera sls ;( na pewno ten do włosów przetłuszczających się ;(

      Usuń
    4. szampony z The Body Shop :) cudowny skład!

      Usuń
    5. Tylko Timotei organic w TUBCE nie ma SLS, takie w butelkach mają :D

      Usuń
  2. O, temat bardzo na czasie.
    Przynajmniej dla mnie.
    Nigdy nie zwracałam uwagi na składy kosmetyków.
    Nie jestem może w tym temacie totalną ignorantką.
    Po prostu nie mam tak radykalnych poglądów.
    Jeżeli coś mi służy to nie mam zamiaru tego zmieniać.

    Niestety, aktualnie jestem na etapie poszukiwania dobrego szamponu. Takiego, który oczyści, odżywi i nawilży.
    Nie znalazłam. Jeszcze.
    Aktualnie używam 50 ml próbkę szamponu Dove Therapy. Jest całkiem ok.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście nie ma sensu czegoś zmieniać, jeśli Ci służy:)

      Usuń
  3. Nie przywiązuję wagi do szamponu... z SLS szybko wypłukują mi farbę i to powód dla którego nie lubię tego składnika, ale często używam też żele pod prysznic w roli szamponu i spisują się chyba lepiej niż szampony :) ostatnio pokochałam granatowy żel od Yves Rocher :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeszcze nie próbowałam żeli pod prysznic jako szamponów;)

      Usuń
    2. Granatowy żel z YR jest obłędny, nie mogłam doczekać się z niego skorzystam w ciągu dnia :)

      Usuń
    3. Anonimowy9/1/14 23:16

      Kiedyś dostałam od mamy żel YR, nie sprawdziłam i przez około dwa tygodnie z powodzeniem stosowałam jako szampon, zanim się zorientowałam.

      Usuń
  4. moje włosy, które bardzo łatwo obciążyć lubią mocne mycie SLESem ;) po umyciu tym detergentem są bardziej uniesione, mają większą objętość. niestety skóra głowa nie podziela tego zachwytu, bo od razu piecze i swędzi. dlatego na co dzień myję balsamem BDFM i szamponem BD, a ok raz na tydzień używam Barwy pokrzywowej lub Garniera z awokado i karite

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie jest identycznie, jeśli chodzi o włosy i skórę głowy.

      Usuń
  5. Nie zaliczyłabym betainy kokamidopropylowej do najbardziej delikatnych detergentów. Jest od sporo ludzi, których betaina bardzo podrażnia - jest amfoterem, więc w zależności od pH zachowuje się jak detergent anionowy lub kationowy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na forum Wizażu zalicza się ją do delikatniejszych, ale doczytałam i rzeczywiście jest tak jak piszesz.

      Usuń
    2. Betanina jeśli jest samodzielnym detergentem jest raczej niegroźna (oczywiście każdy może reagować inaczej) jeśli jest w kosmetyku w połączeniu z np SLS albo innym silniejszym detergencie (a tak jest w wielu kosmetykach) to ma właściwości silnie wysuszające.

      Usuń
    3. No właśnie odwrotnie ;] Betaina osłabia działanie SLS. A przynajmniej ja zawsze się z tym spotykałam na wizażu, czy na blogach ;)

      Usuń
    4. Z tego co ja czytałam betaina z jednej strony łagodzi działanie SLS, ale z drugiej może (ale nie musi) uczulać. Z tego co widzę to wszystkie szampony oparte na łagodnych detergentach zawierają również betainę...

      Usuń
    5. Nie wszystkie ;) Mnie uczula betaina i znalazłam kilka szamponów bez tego składnika. Na moim blogu zrobiłam listę takich szamponów :)

      Usuń
    6. Biorę się za czytanie Twojej listy :)

      Usuń
  6. Mój hit to Natura Siberica do włosów przetłuszczających się. Bardzo pomocny post. Muszę do Ciebie częściej wpadać, daję więc do blogrolla. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też używam NS, ale linii do włosów suchych:)

      Usuń
    2. Po przeczytaniu bloga zrobilam maly research w internecie. Znalazlam szampony NS za 245zl/350ml. Czy tylko takie ceny sa narynku, czy znalazlam kiepski sklep wysylkowy? Prosze o porade

      Usuń
    3. Ja kupuję za około 20 zł, np w sklepie Kalina.

      Usuń
  7. Bardzo fajna notka, rzuca światło na SLS. Warto jeszcze dodać, że SLS to nic innego jak laurylosiarczan sodu czyli substancja występująca nie tylko w szamponach ale i w płynach do mycia ciała, pastach do zębów, ba! nawet w płynach do mycia naczyń... więc jest naprawdę szeroko stosowany, a jak wiadomo jest silnym alergenem :(

    Co do listy szamponów trzeba by też sprawdzić skład tych z Green Pharmacy, bo ostatnio na stronie producenta pojawiła się informacja "Wprowadziliśmy zmianę w naszych produktach. Od dziś na etykietce szamponów, balsamów i eliksirów zagościł nowy znak – 0 % parabenów, bez barwników, SLS i SLES.". Ciekawe co zostało dodane zamiast? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatnio widziałam jeszcze stare wersje produktów Green Pharmacy, ale czekam z niecierpliwością na nowe:)

      Usuń
  8. MAM OCHOTĘ NA SZAMPONY ROSYJSKIE;)

    OdpowiedzUsuń
  9. dlatego od czasu do czasu myje wlosy odzywka :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również mam zamiar zacząć co drugie mycie maską Bingo z glinką :)

      Usuń
  10. Ja obecnie używam szamponu NS ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Anonimowy16/9/12 14:51

    Uwielbiam szampony Babydream jak i również inne produkty tej firmy ;) Używając tych kosmetyków czuję się bezpiecznie bo wiem ,że nie są naszpikowane chemią :))

    U mnie zapowiedź nowości od Sleeka ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Są fajne i niedrogie. Ja mam zamiar wypróbować jeszcze olejek tej marki, ale po zużyciu moich zapasów;)

      Usuń
  12. Świetny wpis :) Sama używam szamponów bez wymienionych składników choć jest wyjątek przez moje niedopatrzenie ;) Do listy dołączyłabym firmę Essentially Yours tylko trzeba czytać składy przed zakupem, ponieważ nie wszystkie szampony są bez SLES.

    OdpowiedzUsuń
  13. Mi SLS w szamponach nie przeszkadza, bo nie myję włosów codziennie, poza tym nie mam wrażliwej skóry. Domyślam się jednak, że warto by było włączyć do pielęgnacji włosów troszkę mniej inwazyjny szampon :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zazdroszczę, ja niestety mam wrażliwą skórę:/

      Usuń
  14. ja stosuję tylko z SLS, bo inne mi nie służą ;)

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja jeśli stosuję szampon z SLeS, przynajmniej raz na tydzień, to rozcieńczam go ziołami, bądź sokiem aloesowym :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę wypróbować sposób z sokiem aloesowym, bo mnie zaciekawił.

      Usuń
  16. Ja kupiłam dziś żel pod prysznic i szampon w jednym z Alterry i z tego co wypatrzyłam w składzie posiada Lauryl Glucoside i żadnego siarczanu :)

    dokładnie ten: http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt.php?produkt=43454 :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miałam go na oku, ale jakoś tak wyszło, że nie kupiłam. Dopisuję :)

      Usuń
  17. używam dokładnie tych co wymieniłaś u samej góry :D i Timotei dla odmiany bez parabenów i silikonów - ale z SLS

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja właśnie jestem na etapie poszukiwań fajnego szamponu do oczyszczania z SLS.

      Usuń
    2. z SLS polecam ELSEVE cement ceramidy, jest cudownyy ♥ pozdrawiam :)

      Usuń
  18. super notatka, mnie osobiście sls w składzie nie przeszkadza i wszystkie moje szampony go mają, ale właśnie mam zamiar kupić coś bez tego owianego złą sławą sls i twoja notatka na pewno mi się przyda i poszerzyła moje horyzonty :D

    OdpowiedzUsuń
  19. Zostałaś wyróżniona u mnie na blogu:)

    OdpowiedzUsuń
  20. O, przydatna lista :)
    Muszę wypróbować szampony Planeta Organica.

    OdpowiedzUsuń
  21. Dzięki za notkę! :-) Też szukam podobnych produktów, jak coś nowego znajdę, to dam znać! Pozdrawiam, Blogging Novi.

    OdpowiedzUsuń
  22. Ja używam Emolium szampon nawilżający bez SLS, SLES i soli i jest bardzo dobry, tylko słabo się pieni.

    OdpowiedzUsuń
  23. Właśnie z tymi siarczanami to jest problem...Bo jak czytam składy szamponów to tak naprawdę nie wiele jest tych nawet naturalnych, które były by wolne od tych substancji. Jestem własnie na etapie szukania szamponów, które nie zawierały by tych związków więc z pewnością przeanalizuje twoją liste!!! Oczywiście zaczynam obserwować twojego bloga:)

    OdpowiedzUsuń
  24. Anonimowy4/2/13 20:55

    Super notka, ja też walczę z SLSami, nawet mam specjalną zakładkę:) Zapraszam do siebie:)

    OdpowiedzUsuń
  25. Anonimowy4/2/13 20:56

    Obserwuję bo SLSy też mnie interesują. Zapraszam do siebie:)

    OdpowiedzUsuń
  26. Anonimowy8/2/13 12:12

    Na swojej stronie internetowej BARWA przedstawia swoje szampony jako nie zawierające silikonów. Czy mogłabyś napisać swoją opinię na ich temat? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na przykładzie szamponu Barwa tataro-chmielowego (inne mogą mieć podobny skład): rzeczywiście szampon nie zawiera silikonów, jednak zawiera siarczany, a więc do mojej listy nie pasuje;) Przetestowałam kiedyś ten szampon i miałam po nim sianowate włosy, więc na co dzień odpada, aczkolwiek do oczyszczania 1-2 razy w tygodniu może być. Taka jest moja opinia :)

      Usuń
    2. Zerknęłam też na szampon jajeczny Barwa Naturalna - zawiera SLES, zaś silikonów nie zawiera, czyli podobna sytuacja jak powyżej.

      Usuń
  27. Anonimowy11/2/13 11:21

    Zapomniałaś dodać kochana, że "Badania na University Medical College of Georgia, wskazały, że SLS po wniknięciu do organizmu, kumuluje się w tkankach. Badanie pokazało również, że SLS dostając sie do oczu małych dzieci może powodować ich uszkodzenie, a u osób dorosłych rozwój zaćmy.

    SLS jest szkodliwy dla skóry i włosów. Czyści przez niszczenie warstwy lipidowej skóry i przez to działa wysuszająco, co przy cerze trądzikowej może powodować nadmierne tłuszczenie sie skóry, która ”broni się” wydzielając łój. Otrzymuje się w ten sposób skutek odwrotny do zamierzonego."

    Tak właśnie wszystkie firmy nas oszukują i dają nam truciznę, za którą oczywiście płacimy, to samo jest z fluorem w pastach do zębów. Świat się stał okropny. Myślę, że wiele z Was mnie zlinczuje bo powiecie, że Wasze włosy po szamponach z SLS są piękne i w ogóle. Co z tego, skoro efekt jest fajny kiedy jesteśmy młode zdrowe itd. Myślę, że na starość wszystko zacznie nam wychodzić bokiem niestety, kiedy organizm zacznie być słabszy i mniej odporny na różne trucizny. Przykre jest to, że ludzie wszystko zrobią dla kasy a nam biednym konsumentom coraz trudniej bronić się przed tym wszystkim bo trucizn w jedzeniu, kosmetykach jest coraz więcej a my nawet sobie z tego sprawy nie zdajemy. Tak naprawde trucizny to produkt wymienny z innymi usługami. Lek na raka podobno istnieje, tylko po co maja go udostępniać? Żeby medycyna, farmaceutyka itd padła z bankructwa? na czymś trzeba zarabiać, a najlepiej na nieświadomym i ślepym konsumencie.

    OdpowiedzUsuń
  28. Szamopn bez SLS i parabenów Sinsea firmy Elgon. Cudnie pachnie.

    OdpowiedzUsuń
  29. Anonimowy14/3/13 16:54

    Loreal Proffesionel serie nature :) Bez SLS, parabenów i silikonów

    OdpowiedzUsuń
  30. Anonimowy28/3/13 12:01

    Ostatnio znalazłam fajną markę do pielęgnacji włosów. Nazywa się Biovax, nie zawiera detergentów. Mają szampony, maski i odżywki. Do kupienia w aptekach. Ja kupuję w ziko. Są trochę drogie, szampon kosztuje 17 zł za 200 ml.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Biovax można nabyć niedrogo na promocjach w Superpharm ;) Ja polecam szczególnie maskę zielono-brązową :)

      Usuń
  31. Anonimowy29/3/13 21:23

    Szampon Planeta Organica turecki zawiera Magnesium Laureth Sulfate :-(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się. Miałam na myśli nową linię PO z oliwą, kakaową, shea, cedrową i z rokitnikiem - one nie zawierają siarczanów.

      Usuń
  32. Anonimowy5/4/13 21:37

    Bez sls jest także seria szamponów aptecznych Freederm ;))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A nie zawierają one przypadkiem TEA lauryl sulfate? ;)

      Usuń
  33. Dzięki za tą listę.

    Mam ostatnio problemy ze skórą głowy. Napewno zaopatrze się, w jakiś z tych szamponów.

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  34. Bardzo przydatna notka, dzis akurat, leniąc sie na łące z przyjaciółkami, omawiałyśmy szampony; każda od jakiegoś czasu ma problemy ze znalezieniem dobrego szamponu- a używamy kompletnie innych produktów. Wypłynęła kwestia kosmetyków bez SLS- i to jest chyba jedyna opcja :)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  35. Biovax zawiera w składzie: COCAMIDOPROPYL BETAINE - czy to łagodne?

    OdpowiedzUsuń
  36. Odrazu dodal bym, ze mozna tych szamponow uzywac po keratynowym prostowaniu wlosow.

    OdpowiedzUsuń
  37. Szampony te jak najbardziej nadaja sie po keratynowym prostowaniu włosów.

    OdpowiedzUsuń
  38. Anonimowy2/7/13 13:27

    Wszystkie szampony Love 2 MIX (również mango i awokado) nie zawierają SLS/SLES/MLS itp :) na stronach sklepów jest błąd, tu jest zdjęcie etykietki http://toniakosmetycznie.blogspot.com/2013/06/szampony-love2mix.html
    A z serii Planeta Organica do włosów istnieją tylko wersje z cedrem, rokitnikiem i oliwką, inne są tylko do ciała (przynajmniej tylko takie widziałam w sklepach/na stronach internetowych)
    Bardzo fajny blog, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  39. Szampony bez sls są świetne ale przeważnie droższe niż normalne.

    OdpowiedzUsuń
  40. Anonimowy17/8/13 16:15

    SZAMPON ZA 6ZŁ BEZ SLS ;)) DZIŚ W POSZUKIWANIACH TAKIEGO ZNALAZŁAM JEDEN JEDYNY (SZUKAŁAM TYLKO W ROSSMANIE) ALTERRA NIESTETY BYŁ TYLKO MĘSKI ALE NIE MA MOCNEGO ZAPACHU
    zawiera Sodium coco-sulfate - ale czytałąm że to dużo słąbsze niż SLS i można go używać ;))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiele razy spotkałam się z opinią, że Sodium coco-sulfate jest łagodniejszą substancją myjącą, niemniej jednak zalicza się do sulfatów.

      Usuń
    2. Z tym " łagodniejsza", to ściema marketingowa producentów jak zaczeła być nagonka na sls to zaczeto dodawac ten wiadomo "coco" brzmi bardzie naturalnie- przy czym prawda jest taka, że jest nawet gorszy bo mniej oczyszczony- dowiedziałam się ostatnio na wykładzie o składach kosmetycznych

      Usuń
  41. Anonimowy22/8/13 20:05

    ja mam szampon VilatDerm i nie ma sls ani sles, za to jest als (ale to chyba lepiej nie?) :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na ten temat zdania są różne, niemniej jednak Ammonium Laureth Sulfate zalicza się do sulfatów,

      Usuń
  42. Anonimowy22/8/13 20:34

    a coS na temat szamponów equilibra?? bo strasznie mnie kuszą ostatnio? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Posiadam szampon Equilibra aloesowy i jestem z niego bardzo zadowolona. Dobrze oczyszcza, włosy są po nim sypkie, nawilżone, błyszczące. Zawiera ALS.

      Usuń
  43. Anonimowy14/9/13 14:04

    Witam.Mam pytanie do Anne-Claire,wspomniałaś o firmie NATURA SIBERICA czy mogla bys coś wiecej o tych szamponach? dodam ze strasznie swedzi mnie skora glowy od wszystkich szamponów tzn.mam na myśli tych z cudownymi dodatkami jak SLS itd.Moje włosy stały sie matowe wypadaja garściami,a do tego po umycia sa bardzo szorstkie.Jaki szampon byś mi doradziła z serii NS?.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli masz problem ze swędzeniem skóry głowy to może spodoba Ci się szampon Neutralny NS przeznaczony do wrażliwej skóry głowy. Ja używałam szamponów "Ochrona i Blask" oraz "Objętość i Nawilżenie", a moja siostra bardzo chwali sobie właśnie ten neutralny. Na moim blogu znajdziesz recenzje wymienionych szamponów NS - zachęcam do lektury :) Jeśli włosy są szorstkie to polecam zaopatrzyć się też w jakąś odżywkę, maskę nawilżającą, olejek (np. łopianowy, który rekomendowany jest też na wypadanie).

      Usuń
  44. Używam szampon z SLS i nie przeszkadza mi to, ale nie wiem czym to może grozić na dłuższą metę. znacie jakieś badania o SLS? Może jakieś opracowania naukowe?

    OdpowiedzUsuń
  45. A tak w ogóle, szampon, odżywka, to dodatek do pielęgnacji włosów i skóry głowy i najlepiej, by były to produkty wyłącznie naturalne. Jednak to, czy włosy będą zdrowe, lśniące zależy od prawidłowego odżywiania, suplementacji i detoksykacji organizmu z nadmiaru toksyn. :)

    OdpowiedzUsuń
  46. A szampon Babuszki Agafii zawiera SLS?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co wiem zawierają Magnesium Laureth Sulfate czyli także sulfaty.

      Usuń
  47. A co z włosami wypadającymi? Czy są jakieś szampony bez SLS które hamują wypadanie włosów? Wszystkie skuteczne szampony wzmacniające włosy zawierają ten składnik- co gorsza takie szampony trzeba zwykle potrzymać na głowie parę minut żeby zadziałały na wypadanie. Czy jest dla nich jakaś alternatywa? :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osobiście na wypadanie wolę stosować wcierki i olejki. Jeśli chodzi o łagodne szampony bez sulfatów, które mogą być pomocne przy wypadaniu włosów to znam Love2Mix z papryczką (zapobiega wypadaniu włosów i stymuluje porost) oraz Organic Shop Algi i Perły (dla włosów osłabionych, wypadających). Jeśli chodzi o produkty bez SLS, ale z innymi sulfatami, przychodzi mi do głowy Organicum (pisałam o nim kiedyś, zawiera Ammonium Lauryl Ether Sulphate), szampon na łopianowym propolisie oraz szampon Agafii przeciw wypadaniu (zawierają Magnesium Laureth Sulfate). Ciekawym produktem jest też mydło Sesa (zawiera SLS, ale przy końcu składu).

      Usuń
  48. Aloesowe szampony (znam tylko firme forever) wydają sie super naturale Ale cena z kosmosu! sama ostanio ściągałam kolor i od tego czasu bardzo swędzi mnie skóra głowy i co za tym idzie bardziej sie przetluszczaja Jakas dzieczyna na youtubie polecala emolium (ten dla dziecii) Ja zaczne od babydream i zobaczymy co dalej

    OdpowiedzUsuń
  49. Jest jeszcze Sodium Lauroyl Sarcosinate - wykorzystywane w droższych kosmetykach, ma właściwości pianotwórcze i łagodzi działanie SLS.

    OdpowiedzUsuń
  50. Anonimowy2/12/13 07:51

    Witam;-)) ostatnio fryzjer dla moich włosów polecił mi Gliss Kur , czy to dobry wybór?.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szampony Gliss Kur z tego co wiem zawierają niestety detergenty siarczanowe. Natomiast w przypadku moich włosów całkiem nieźle sprawdzają się odżywki tej marki (pod warunkiem, że nakładam od połowy długości bo mam cienkie włosy, a produkty te zawierają silikony).

      Usuń
  51. Anonimowy24/1/14 14:08

    jakie szampony z tych wyżej wymienionych są w rossmannie ? zbyt długa lista by szukać każdego z osobna :)

    OdpowiedzUsuń
  52. Anonimowy20/3/14 09:20

    Zaczęłam używać szampony przeciw wypadaniu włosów, pomagają mi, wcześniej włosy garściami wychodziły mi, obecnie nie. Szampony które używam mają SLS, ale nie chce być łysa, więc nie zrezygnuję z szamponów.
    Natomiast zmienię płyny do mycia.

    Artykuł bardzo ciekawy,
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  53. Anonimowy20/3/14 19:03

    Świetna lista, zapisałam post w zakładkach, będę do niego wracać przy kupnie każdego kolejnego szamponu ;)
    Wydaje mi się, że można by dopisać jeszcze szampony Baikal Herbals ;)

    OdpowiedzUsuń
  54. Pielęgnacja Joico jest również wolna od siarczanów :)

    OdpowiedzUsuń
  55. Anonimowy1/5/14 20:33

    Hej, mogła byś mi polecić jakiś dobry szampon i odżywkę bo od bardzo długiego czasu zauważyłam ze mam tą samą długość włosów, widoczne są odrosty, nie mam łamliwych końcówek oraz rozdwojonych, najczęściej używam szamponów i odżywek marki Dove, Garnier oraz Loreal, gdzie do szamponu dodaje 2-3 krople oleju rycynowego lecz nie przynosi to skutków. ;(

    OdpowiedzUsuń
  56. Dopisz szampony firmy Sylveco :)
    http://sylveco.pl/sklep/wlosy/odbudowujacy-szampon-pszeniczno-owsiany

    OdpowiedzUsuń
  57. Anonimowy5/7/14 17:27

    Hmm, bardzo ciekawy artykuł.
    Do tej pory nie wiedziałam, że moje szampony zawierają SLS...
    Od dłuższego czasu moje włosy się przetłuszczają, sprawdziłam skład i faktycznie - zawierają SLS, a do tego SLES. Widocznie moja skóra jest wrażliwa akurat na te substancje. Chyba czas zmienić szampon.

    Przydatny artykuł, wypróbuję któreś z tych szamponów :)

    OdpowiedzUsuń
  58. Anonimowy9/9/14 22:27

    Super artykul przygotowalas ;) bardzo mi sie przydal.

    OdpowiedzUsuń
  59. Mnie Pat&Rub Sweet oraz szmpony z SLS uczulają a kosmetyk rosyjski z MLS cały czas dobrze sobie radzi i skalp jest spokojny. Szalona jest moja skóra głowy.

    OdpowiedzUsuń
  60. A co z szamponami Tołpa? Na opakowaniu głośno krzyczą, że bez SLS, parabenów i silikonów, jest gdzieś haczyk?

    OdpowiedzUsuń
  61. Artykuł świetny ale proponuję do listy dodać również szampony firmy Tołpa. Zawierają te delikatne detergenty, żadnych SLS-ów, parabenów, sztucznych barwników czy silikonów. Polecam! Ja używam Tołpa Botanic - biała wierzba. :)

    OdpowiedzUsuń
  62. A szampony Yves Rocher? Mam wrażenie, że też nie mają SLS.
    Co myślicie?

    OdpowiedzUsuń
  63. Jeśli chodzi o Magnesium Laureth Sulfate w kosmetykach rosyjskich, to jest tam małe stężenie tego składnika, poza tym występuje on w towarzystwie olejów. Szampon wciąż jest delikatny i tłusty, nie niszczy włosów, ale nie mam też problemów z ich oczyszczeniem. Używam tych szamponów od kilku miesięcy i uważam, że to doskonałe rozwiązanie! Dodam jeszcze, że mam suchą skórę głowy oraz włosy wysokoporowate na końcach.

    OdpowiedzUsuń
  64. To ja jestem wyjątkiem,bo moje włosy uwielbiają SLS.Myłam już włosy 2 dziecięcymi szamponami bez SLS i moje włosy na 2 dzień wyglądały jakby były nie myte z tydzień,matowe,tępe.Head&Shoulders to jedyny szampon,który ratuje moje włosy.Nie wyobrażam sobie nie myć włosów tym szamponem.Aczkolwiek nie wykluczam wprowadzić szampon bez SLS jeszcze 1.Chcę ponownie spróbować,zobaczymy jakie będą efekty?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. i to jest efekt mycia sls - skóra reaguje nadmierną produkcją sebum bo jest tak przesuszona i podrażniona . Jak się zepniesz i wytrzymasz ze dwa miesiące to nie będą sie przetłuszczały włosy. Gospodarka skóry została zaburzona chemikaliami.

      Usuń
  65. Ja bym jeszcze dodała szampony firmy Ecolab i Le cafe de beaute,genialne i naturalne

    OdpowiedzUsuń
  66. Cieszę się, że trafiłam na Twój post. Dzięki Tobie uświadomiłam sobie, że mój problem z przetłuszczającymi się włosami może być spowodowany właśnie przez SLS w szamponie. Nigdy nie miałam z tym problemu, ale teraz zdarza mi się, że muszę myć włosy codziennie. Przy ich długości do pasa jest to niesamowicie uciążliwe. Wypróbuje któryś z tych szamponów. Zobaczymy czy zadziała :)
    https://oestett.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  67. Szampon aby był szkodliwy nie musi od razu po jednym myciu powodować wysypki. Zapomniałyście o ważnej rzeczy , groźnej długofalowo , jakim są agresywne konserwanty w szamponach. Co z tego że ma łagodny detergent jeśli są tam 3, 4 albo więcej parabenów i phenoxyethanol...? NAJGORSZE SĄ SZAMPONY JOHNSONS BABY - TAK TE OD PIERWSZYCH DNI ŻYCIA! I NIVEA.
    Im większa firma tym gorzej pod tym względem. Np substancja 2-bromo-2 nirtopentan niszczy skórę a jest w balsamach i szamponach dla niemowląt...

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Kosmetyczne Pokusy , Blogger