30.11.13

Szampon oczyszczający - jak często stosować i dlaczego nie warto na co dzień?



Jakiś czas temu pisałam o szamponach bez sulfatów, które sprawdzą się jako łagodne produkty do codziennego mycia włosów. Dziś chciałabym opowiedzieć Wam o szamponach oczyszczających. Czy systematyczne oczyszczanie włosów jest konieczne? Jak wybrać szampon oczyszczający włosy? W jakich sytuacjach i jak często powinnyśmy go stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.


Jak oczyścić włosy?

W sytuacji, gdy włosy stają się pozbawione życia, przyklapnięte i obciążone, bądź też sztywne i kruche czyli "przeproteinowane" warto zafundować im dokładne oczyszczenie. Również jeśli włosy są nadal suche, mimo konsekwentnego stosowania produktów nawilżających i olejów, może być to znak, że oczyszczenie jest niezbędne. Aby dalsze zabiegi pielęgnacyjne były skuteczne powinnyśmy najpierw oczyścić włosy z grubej warstwy substancji, które nadbudowały się na włosach - silikonów, quaternium, parafiny, czy też protein. Jak to zrobić? Włosy oczyszczamy stopniowo stosując do mycia szampon z SLS lub z innym detergentem siarczanowym, najlepiej rozcieńczony wodą. Po każdym myciu włosów należy zastosować odżywkę lub maskę bez silikonów. Częstotliwość oczyszczania należy dobrać odpowiednio do rodzaju włosów oraz stosowanej pielęgnacji. W przypadku gdy przez wiele lat stosowałyśmy kosmetyki wypełnione po brzegi trudnozmywalnymi składnikami nawarstwiającymi się na włosach proces dokładnego oczyszczania może trwać nawet do 1-2 tygodni. Jeśli stosujemy w miarę zrównoważoną pielęgnację optymalnie jest umyć włosy szamponem oczyszczającym raz na 1-2 tygodnieNiektóre osoby stosują szampon wymieszany z sodą oczyszczoną na włosy w celu usunięcia z nich nadbudowanych resztek kosmetyków - ja jednak nie polecam tego sposobu.

Szampon oczyszczający z SLS

Łagodny szampon bez sulfatów nie jest w stanie dokładnie oczyścić naszej skóry głowy oraz włosów z substancji powlekających. Idealny szampon oczyszczający powinien spełniać następujące kryteria jeśli chodzi o skład: 

  • powinien zawierać na początku składu detergent siarczanowy (SLS czyli Sodium Lauryl Sulfate lub każdy inny ze słowem sulfate w nazwie, np. Sodium Coco Sulfate
  • nie powinien zawierać składników, które chcemy zmyć z włosów: silikony (substancje, których nazwy najczęściej zakończone są przyrostkami -siloxane, -silanol, -silicone i -methicone.), poly- i quaternium (np. Polyquaternium-7, Polyquaternium-11), copolymery (nazwy zakończone słowem copolymer), parafina (Paraffin Oil, Parrafinum Liquidum, Paraffin, Isoparaffin) oraz oleje (nazwy zakończone słowem oil, np. Persea Gratissima Oil).

Poniżej prezentuję najczęściej rekomendowane na blogach szampony oczyszczające z silikonów, których sama zresztą używam.

Produkty z serii Barwa Naturalna i Ziołowa 

Szampon oczyszczający z SLS

Szampon dla dzieci Bambi



Po dokładnym oczyszczeniu włosów możemy rozpocząć bardziej intensywne kroki w kierunku ich odbudowy, odżywienia i nawilżenia.

A Wy macie swój ulubiony szampon głęboko oczyszczający?

11 komentarzy:

  1. Też lubię Barwę do oczyszczania.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja najczęściej oczyszczam barwą :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Używałam kiedyś barwy do oczyszczania, ostatnio używam joanny naturii pokrzywowej :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja lubię jajeczny szampon z joanny, fajnie oczyszcza, dobrze się pieni i jest niedrogi.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja miałam oczyszczający garniera i u mnie się sprawdził :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak na razie ulubieniec to szampon Yves Rocher z malwą, pachnie obłędnie i doskonale oczyszcza :)
    Anomalia

    OdpowiedzUsuń
  7. Chętnie przetestuję ten szampon Barwa do oczyszczania.

    OdpowiedzUsuń
  8. Muszę kupić sobie Barwę :)

    OdpowiedzUsuń
  9. A jaka odżywka/maska po oczyszczaniu ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja stosuję po oczyszczaniu odżywki i maski bez silikonów, np maska Biovax do włosów słabych ze skłonnością do wypadania, rosyjskie balsamy do włosów Natura Siberica.

      Usuń

Copyright © Kosmetyczne Pokusy , Blogger