19.6.14

Domowe sposoby na wągry - które polecam, a które nie?


Dzisiejszy post będzie poświęcony domowym sposobom na wągry. Zaskórniki to zatkane ujścia porów na powierzchni skóry. Są one wynikiem zbierania się zanieczyszczeń, martwych komórek naskórka, łoju i bakterii w otwartych porach skóry. Wągry mają początkowo żółty, później brązowawy / czarny kolor i pojawiają się najczęściej w okolicach nosa, brody oraz policzków. Najbardziej podatna na powstawanie zaskórników jest cera mieszana oraz tłusta. Sytuację mogą jeszcze pogarszać niektóre komedogenne składniki kosmetyków, powodujące zapychanie porów. 

W codziennej pielęgnacji cery z niedoskonałościami kluczowe są zabiegi, które oczyszczają pory z martwych komórek naskórka, a więc codzienny demakijaż, regularne mycie twarzy, systematyczne wykonywanie peelingów i maseczek oczyszczających. Dziś przyjrzymy się popularnym, prostym i tanim domowym sposobom, które są polecane by zapobiegać i pozbyć się wągrów.

Domowy sposób: żelatyna na wągry

Maseczka z żelatyny jest najpopularniejszym domowym sposobem na wągry na nosie. Ma ona za zadanie także usunąć zanieczyszczenia i zwężać pory.
Składniki:
  • 1 łyżka żelatyny
  • 1 łyżka mleka
Łączę składniki i mieszam w małym naczyniu na niewielkim ogniu. Kiedy żelatyna całkowicie się rozpuści zdejmuję z ognia, czekam aż papka ostygnie, a następnie nanoszę pędzelkiem na nos. Czekam około 20 minut aż maska zastygnie na skórze, po czym delikatnie odrywam. Maseczka na wągry z żelatyny działa podobnie jak plastry na nos, myślę że przy regularnym stosowaniu raz na tydzień może dać jakieś wymierne efekty. Zapach maseczki jest niezbyt przyjemny ;)

Domowy sposób: soda oczyszczona na wągry

Maseczka z sody na wągry jest kolejnym remedium polecanym do walki z niedoskonałościami skóry. Głęboko oczyszcza zatkane pory, usuwa zanieczyszczenia, martwe komórki naskórka i bakterie.
Składniki:
  • 1 łyżka sody oczyszczonej
  • 1/2 łyżeczki soku z cytryny
  • 3 łyżeczki wody mineralnej
Mieszam dokładnie powyższe składniki w małej miseczce do uzyskania konsystencji masy. Nanoszę mieszaninę na twarz omijając okolice oczu i ust, delikatnie masuję okrężnymi ruchami. Po 2-3 minutach spłukuję ciepłą wodą i przemywam twarz zimną wodą, aby zamknąć pory. Maseczkę stosuje się raz w tygodniu. Dość dobrze oczyszcza i wygładza, jednak niestety u mnie spowodowała podrażnienie oraz zadziałała wysuszająco :( Osoby z wrażliwą cerą powinny zachować ostrożność. W moim przypadku nie sprawdza się ani maseczka z sodą na twarz, ani soda oczyszczona na włosy.

Domowy sposób: cytryna + białko + miód

Maseczka z białka i cytryny na wągry oraz rozszerzone pory to jeden z najpopularniejszych domowych zabiegów do cery tłustej i mieszanej. Oczyszcza, matuje, ściąga pory, a dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne.
Składniki:
  • 1 białko
  • 1/4 łyżeczki soku z cytryny
  • 1 łyżeczka miodu

Przed wykonaniem maseczki robię parówkę lub myję twarz ciepłą wodą, aby otworzyć pory. Oddzielam białko od żółtka i ubijam je za pomocą miksera. Mieszam białko, sok z cytryny i miód w małej miseczce. Nakładam maskę okrężnymi ruchami, omijając okolice oczu i ust. Pozostawiam na 10-15 minut. Po upływie tego czasu spłukuję ciepłą wodą, a następnie zimną wodą, aby zamknąć pory. Maseczka należy do moich ulubionych, zaraz za maską z płatków owsianych. Nie polecam jednak dodawać więcej soku z cytryny, ponieważ gdy dodałam zbyt dużo maseczka spowodowała pieczenie i zaczerwienienie.

Domowy sposób: zielona herbata na zaskórniki

Maseczka z zielonej herbaty stosowana raz w tygodniu ma za zadanie zapobiegać powstawaniu zaskórników, zwężać rozszerzone pory, a dodatkowo odświeżać, zmiękczać skórę i dostarczać jej przeciwutleniaczy.
Składniki:
  • 1 łyżka brązowego cukru 
  • 2-3 łyżeczki zielonej herbaty
  • 1/2 łyżeczki soku z cytryny
Zaparzam zieloną herbatę (z 3 łyżeczek liściastej lub 2 torebek) i studzę do temperatury pokojowej. Dokładnie mieszam 2-3 łyżeczki naparu z brązowym cukrem i sokiem z cytryny. Nakładam maskę okrężnymi ruchami, omijając okolice oczu i ust. Pozostawiam na 15 minut. Zmywam ciepłą, a następnie zimną wodą. Maseczka jest chyba najdelikatniejsza spośród wszystkich tu opisanych, ładnie odświeża, ale z oczyszczeniem jest średnio.

Domowy sposób: maseczka z płatków owsianych

Płatki owsiane są jednym z najbardziej delikatnych naturalnych eksfoliantów. Maseczka zwęża pory, pozostawia skórę matową, miękką i delikatną.
Składniki:
  • 1 łyżka płatków owsianych
  • 3-5 łyżeczek wody
Płatki zalewam gorącą wodą, czekam aż napęcznieją i powstanie kleista masa. Nakładam powstałą pastę na twarz, omijając obszary wokół oczu i ust. Pozostawiam maseczkę na 15 minut. Zmywam ciepłą, a następnie zimną wodą. Ta maseczka to mój zdecydowany faworyt. Nie podrażnia, a jednocześnie bardzo ładnie oczyszcza!

Domowy sposób: maseczka z migdałów

Migdały są idealne dla wszystkich rodzajów skóry. Maseczka działa delikatnie złuszczająco i antybakteryjnie oraz zwęża pory. 
Składniki:
  • 5 migdałów
  • 1 łyżka jogurtu greckiego
Moczę migdały w wodzie przez noc. Mielę je w drobno blenderze i mieszam z jogurtem w małej miseczce. Nanoszę mieszaninę na twarz i delikatnie masuję przez 2-3 minuty. Pozostawiam na 15 minut, po czym spłukuję ciepłą, a następnie zimną wodą. Maseczka ładnie nawilża i wygładza, działanie złuszczające jest dość delikatne.

A Wy znacie jakieś skuteczne i sprawdzone domowe sposoby na wągry? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Sprawdź również:

5 komentarzy:

  1. Zazwyczaj robię maseczki , kupione w sklepie :) Lenistwo !! :D

    OdpowiedzUsuń
  2. chyba kiedyś korzystałam z tej pierwszej wersji - z tego co pamiętam działała :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Robiłam kiedyś maseczkę z żelatyną, ale efekt nie był jakiś powalający, chociaż może jakbym robiła go częściej to byłoby lepiej :D

    OdpowiedzUsuń
  4. polecam Ci do maseczki z sody oczyszczonej dodać trochę miodu, równocześnie zmiejszając porcję wody. Działanie bedzie bardziej delikatne a efekt równie zadawalający. Polecam, efekt genialny, a też mam wrażliwą cerę :)

    OdpowiedzUsuń
  5. za dużo roboty z tym , ja miałam takie wągry że żaden z tych sposobów by sobie z nimi nie poradził :D polecam Skinoren, zmniejszył moje zaskórniki jak narazie o jakieś 50 % :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Kosmetyczne Pokusy , Blogger