12.7.14

Jak olejować włosy? Poradnik krok po kroku

olejowanie włosów


Olejowanie włosów to zabieg, który uważam za jeden z kluczowych punktów pielęgnacji. Dzięki olejowaniu moje włosy są znacznie bardziej nawilżone, gładsze, bardziej elastyczne i błyszczące. Jeśli Twoje kosmyki są zniszczone zabiegami fryzjerskimi, kruche, łamliwe i rozdwajające się rytuał olejowania pomoże przywrócić im zdrowy wygląd. W dzisiejszym poście podpowiadam jak olejować włosy krok po kroku.

Olejowanie włosów krok po kroku

1. Czym olejować włosy: jaki olej wybrać?

Pierwsze pytanie jakie sobie zadajemy brzmi najczęściej: czym olejować włosy? Jakim olejem najlepiej olejować włosy, aby osiągnąć optymalne efekty? Do wyboru mamy szeroką gamę naturalnych olejów, np:
  • Olej kokosowy - najpopularniejszy olej stosowany do olejowania włosów, doskonale odżywia włosy suche i regeneruje zniszczone końcówki
  • Olej rycynowy - olejowanie olejem rycynowym pomaga zapobiegać wypadaniu włosów i rozdwajaniu końcówek
  • Olej ze słodkich migdałów - idealny dla matowych i przesuszonych włosów 
  • Olej jojoba - nawilża i zmiękcza słabe, zniszczone włosy, działa kojąco przy łupieżu 
  • Oliwa z oliwek - posiada silne właściwości nawilżające, dlatego olejowanie włosów oliwą z oliwek może świetnie sprawdzić się w przypadku włosów suchych
  • Olej lniany - olejowanie nim włosów polecane jest zwłaszcza w przypadku włosów wysokoporowatych
Dostępne są także gotowe mieszanki, jak np. olejki indyjskie. Najprościej będzie zacząć od produktu, który już mamy w swojej kuchni - oliwa z oliwek czy olej z pestek winogron. Najważniejsze, aby był to olej nierafinowany i tłoczony na zimnoUnikać powinnyśmy takich, które w składzie mają parafinę (paraffinum liquidum). Najlepiej przetestować różne oleje i wybrać ten, który służy nam najbardziej. Warto pamiętać, że nie każdy olej sprawdza się tak samo dobrze na różnych typach włosów. Produkt konkretnego rodzaju i marki, który zaowocował rewelacyjnymi efektami w przypadku jednej osoby, niekoniecznie musi działać u innej. O tym jak dobierać oleje do rodzaju włosów i ich porowatości napiszę obszerniej w jednej z następnych notek. Zachęcam też do zapoznania się z artykułem na temat olejowania włosów wysokoporowatych.

2. Przed olejowaniem włosy warto oczyścić 

Jeśli przez dłuższy czas stosowałyśmy kosmetyki z dużą ilością ciężko zmywalnych silikonów (Dimethicone, Cetyl Dimethicone, Cetearyl Methicone, Dimethiconol, Stearyl Dimethicone), przed rozpoczęciem olejowania powinnyśmy oczyścić włosy prostym szamponem z SLS (np. Barwa). Wystarczy umyć nim włosy od 1 do 4 razy - w zależności od stopnia nadbudowania silikonów. Oczywiście nie myjemy 4 razy pod rząd, ale w odstępach czasowych (około 1 tygodnia). Po każdym umyciu włosów należy zastosować maskę bez silikonów. Po takim gruntownym zabiegu oczyszczania włosy będą lepiej przyjmowały substancje odżywcze.

3. Jak często olejować włosy?

Ile razy w tygodniu olejować włosy? To jak często powinnyśmy olejować włosy zależy od indywidualnych potrzeb i kondycji włosów. Zwykle poleca się olejowanie 1-2 razy w tygodniu, a w przypadku włosów suchych i zniszczonych 2 razy w tygodniu to minimum.

4. Na czym polega olejowanie włosów? Jak robić to prawidłowo?

Na czym polega olejowanie włosów? Jest to bardzo prosta czynność. Jak prawidłowo olejować włosy?
Aby naolejować średniej długości włosy potrzebujemy 1 łyżki stołowej olejuRozprowadzamy olej na całej długość włosów. Następnie wykonujemy delikatny masaż. Osoby o włosach tłustych u nasady i suchych na końcach mogą nakładać oleje jedynie na końcówki, albo od połowy włosów. Zakładamy na głowę foliowy czepek i owijamy ręcznikiem, aby wzmocnić działanie oleju. Po upływie określonego czasu zmywamy olej z włosów za pomocą delikatnego szamponu bez SLS.

5. Jak długo trzymać olej na włosach?

Czas na jaki pozostawiamy olej na włosach z reguły wynosi od 30 minut do kilku godzin - optymalny czas musimy samodzielnie dopasować w zależności od tego jakie widzimy efekty. W moim przypadku zwykle jest to 30 minut-1 godzina. Czy można olejować włosy na noc? Niektóre osoby trzymają olej na włosach przez całą noc, ja jednak nigdy nie próbowałam.

6. Olejowanie włosów - metody

Oprócz tego, że istnieją ogólne zasady prawidłowego olejowania włosów, ważne jest, aby znaleźć optymalną dla siebie metodę olejowania, która będzie dopasowana do naszego rodzaju włosów, ich kondycji oraz ogólnych potrzeb. Najlepiej eksperymentować w celu znalezienia najlepszej kombinacji olejów i metod dla naszego typu włosów. Oto podstawowe sposoby olejowania:

  • olejowanie włosów na sucho

Jak olejować włosy na sucho? Olej nalewamy do małej miseczki, moczymy w niej palce i rozcieramy olej w dłoniach, a następnie nanosimy na suche, nieumyte włosy pasmo po paśmie. Po upływie określonego przez nas czasu zmywamy olej. 

  • olejowanie włosów na mokro 

Jak olejować włosy na mokro? Metoda jest niemal identyczna jak powyżej z tym, że zanim zaczniemy nakładać olej moczymy włosy w ciepłej wodzie. Co wybrać - olejowanie włosów na mokro czy sucho? Olejowanie na mokro jest szczególnie polecane dla włosów suchych i wysokoporowatych - po takim zabiegu zwykle są bardziej nawilżone niż po olejowaniu na sucho.

  • olejowanie włosów na podkład

Jak olejować włosy na podkład? Zanim zaczniemy nakładać olej, aplikujemy na włosy tzw. podkład. Czym jest podkład pod olejowanie włosów? Może być to na przykład spryskanie włosów mgiełką. Ja zwykle do tego celu stosuję moją ulubioną mgiełkę z aloesem, o której wspominałam przy okazji posta o nawilżaniu. Po upływie określonego przez nas czasu zmywamy delikatnym szamponem. Olejowanie włosów na podkład polecane jest zwłaszcza w przypadku włosów wysokoporowatych.

  • olejowanie włosów na odżywkę

Sposób polega na nałożeniu na suche lub mokre włosy odżywki (bez silikonów), a następnie rozprowadzeniu na niej oleju. Możemy również wymieszać olej z odżywką w proporcjach 1:1 oraz dodać ulubione półprodukty i taką mieszankę nanieść na włosy. Po upływie określonego czasu myjemy włosy szamponem. Ta metoda należy do najbardziej odżywczych. Włosy stają się miękie, gładkie i nawilżone.

  • olejowanie włosów w misce

1-2 łyżki oleju rozcieńczamy w misce z ciepłą wodą. Dokładnie moczymy włosy w przygotowanej mieszance przez 2-3 minuty. Delikatnie je odciskamy, zawijamy w ręcznik, po 1-2 godzinach myjemy szamponem.

  • olejowanie włosów na ciepło

Polega na olejowaniu podgrzanym, ciepłym olejem.

7. Efekty, czyli co daje olejowanie włosów?

Olejowanie jest idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z takimi problemami jak matowe, zniszczone i łamliwe włosy oraz rozdwojone końcówki. Jakie efekty daje? Olejowanie włosów w widoczny sposób poprawia ich wygląd i wpływa na ich nawilżenie. Nie oczekujmy jednak spektakularnych efektów po pierwszym użyciu oleju. Olejowanie stopniowo z biegiem czasu poprawia kondycję włosów i zwiększa ich odporność na łamanie oraz rozdwajanie.

Mam nadzieję, że instrukcja olejowania włosów krok po kroku okazała się przydatna. Jaka jest Wasza ulubiona metoda olejowania włosów?

13 komentarzy:

  1. Świetny post, dla początkujących bardzo przydatny :) Olejowanie naprawdę czyni cuda :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja zawsze olejuję na sucho ale chyba zacznę stosować sposób na odżywkę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja od zawsze olejowałam na sucho, ale od 2 miesięcy zaczęłam eksperymentować z innymi metodami i ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że jest różnica. Postanowiłam napisać o tych metodach, aby zachęcić inne dziewczyny, bo myślę, że mnóstwo stosuje tylko 1 sposób.

      Usuń
  3. Ja również olejuję na sucho :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja zaczynałam właśnie od gotowych olejków i do oliwki Babydream nadal mam sentyment. Próbowałam wielu metod i najlepsze efekty daje u mnie olejowanie na odżywkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja z kolei mam sentyment do olejków Alterra po których pierwszy raz w życiu usłyszałam, że mam takie błyszczące włosy ;) Obecnie też lubię olejować na odżywkę, zwłaszcza wzbogaconą półproduktami.

      Usuń
  5. Od kilku miesięcy uwielbiam metodę na odżywkę :) Efekty jeszcze lepsze, niż olejowanie na sucho, choć na sucho też dawało bardzo dobre rezultaty :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie podobnie - na odżywkę lub maskę, a przy deficycie odżywki na mokro.

      Usuń
  6. Ja zawsze olejowałam na sucho całą noc, ale parę ostanich razy spróbowałam na mokro na ok. 1-2 godz. i chyba przynosi to u mnie lepsze efekty. A jutro spróbuję na odżywkę :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Moim włosom wystarcza metoda na sucho.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Kosmetyczne Pokusy , Blogger