Przejdź do głównej zawartości

Silikony w kosmetykach do włosów


Silikony w kosmetykach do włosów to prawie norma, jednak wywołują one dość duże kontrowersje i mają swoich przeciwników. Silikony to syntetyczne substancje oleiste, które wygładzają włosy, sprawiając że stają się one śliskie i jedwabiste. Szacuje się, że aż około 82% produktów do pielęgnacji włosów produkowanych w USA zawiera w swoim składzie silikony. Stosowane są one jako środki kondycjonujące w wielu produktach: szamponach, odżywkach, maseczkach, odżywkach bez spłukiwania i produktach do stylizacji. 

Plusy i minusy

Silikony posiadają wiele unikalnych właściwości, które czynią je użytecznym składnikiem w pielęgnacji włosów. Tworząc film na powierzchni włosów zapobiegają utracie nawilżenia, ułatwiają rozczesywanie oraz przeciwdziałają elektryzowaniu się włosów. Cechują się wysokim współczynnikiem załamania światła, co sprawia, że ​​światło odbija się od powierzchni włosów i kosmyki wyglądają na bardziej lśniące. Silikony zapewniają również ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi (zwłaszcza podczas suszenia i stylizacji na gorąco). Niektóre silikony przedłużają trwałość koloru włosów farbowanych.

Pomimo tych licznych korzyści niektóre włosomaniaczki decydują się na ograniczenie silikonów lub całkowitą rezygnację z nich. Dlaczego? Krótko mówiąc: co za dużo to niezdrowo. Przy długotrwałym stosowaniu silikony mogą obciążać włosy oraz nadbudowywać się na nich. Według niektórych teorii oblepienie silikonami utrudnia przenikanie substancji odżywczych wgłąb włosa oraz utrudnia zmianę koloru podczas farbowania. Często słyszy się, że regularne stosowanie szamponów i odżywek z silikonami jest szkodliwe, ponieważ sprawia, iż włosy, mimo, że wyglądają na gładkie i lśniące, stają się obciążone, wewnętrznie suche, zaczynają się łamać i rozdwajać. Nagromadzenie silikonów może być trudne do usunięcia i wymagać kilkukrotnego zastosowania mocnych detergentów.

Jeśli chodzi o silikony, prawda jest bardzo prosta: nie są one aż tak szkodliwe dla włosów, jak sądzi wiele osób. Jednak tak jak ze wszystkim innym w życiu, umiar jest kluczem. Stosowanie silikonów może być elementem dobrego planu pielęgnacji włosów. Istotne jest, aby zrozumieć jak działają różne typy silikonów.

Rodzaje i nazwy silikonów

"Złymi silikonami" nazywane są zwykle te nierozpuszczalne w wodzie, które są trudne do usunięcia. Na szczęście istnieją także silikony rozpuszczalne w wodzie, które posiadają liczne pożądane właściwości, a jednocześnie są łatwiejsze do zmycia z włosów i nie wymagają użycia intensywnych środków powierzchniowo czynnych. Aby rozpoznać z jakimi silikonami mamy do czynienia wystarczy dokładnie czytać składy INCI na etykietach produktów. Nazwy silikonów w kosmetykach są długie i trudne do wymówienia, w większości przypadków kończą się na “-cone,” “-conol,” “-col,” lub “-xane”. Jeśli na początku występuje człon "PEG" lub "PPG" oznacza to, że substancja należy do tych "dobrych" czyli rozpuszczalnych w wodzie. Poniżej zamieszczam listę silikonów w kosmetykach:

Silikony rozpuszczalne w wodzie

"Dobre silikony" - są zmywalne wodą, więc nie nadbudowują się na włosach:

    Stearoxy Dimethicone
    Behenoxy Dimethicone
    PEG-8 (lub wyższa liczba) Dimethicone
    Bis-PEG-8 (lub wyższa liczba) Dimethicone
    Bis-PEG-8/PEG-8 Dimethicone
    Bis-PEG-18 methyl ether dimethyl silane
    PEG-8-PG-coco glucoside dimethicone
    Dimethicone PEG-X phosphate
    Dimethcione copolyol

Silikony nierozpuszczalne w wodzie

Łagodne do usunięcia - Z biegiem czasu mogą powodować oblepianie włosów. Są nierozpuszczalne w wodzie, ale można je usunąć za pomocą łagodnego szamponu lub same odparowują z włosa.

    Trimethylsilylamodimethicone
    Amodimethicone
    Cyclopentasiloxane
    Cyclomethicone

Ciężkie do usunięcia - "Złe silikony", które szybko nadbudowują się i są trudne do zmycia, wymagają użycia siarczanów (sulfates), dlatego najlepiej unikać ich lub stosować sporadycznie.

    Dimethicone
    Cetyl Dimethicone
    Cetearyl Methicone
    Dimethiconol
    Stearyl Dimethicone

Silikony oferują wiele korzyści w zakresie pielęgnacji włosów. Uważna lektura etykiet i zrozumienie, które z nich wymagają zmywania szamponem z SLS, pozwoli nam uzyskać pozytywny efekt (gładkość, połysk, trwałość koloru), jednocześnie nie dopuszczając do oblepienia i negatywnego wpływu na włosy. Ja osobiście lubię działanie silikonów w odżywkach, maskach i serum, ale całkowicie zrezygnowałam z silikonów w szamponach, ponieważ w moim przypadku obciążają i przyspieszają przetłuszczanie. A Wy jak zapatrujecie się na silikony w pielęgnacji włosów?

Komentarze

 1. Gdyby nie odżywki z sylikonami to podejrzewam, że nie rozczesałabym moich włosów ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. piąknie i rzeczowo! Moje włosy rozczestać to istna makabra;)

  OdpowiedzUsuń
 3. mnie nie przerażają w szamponach tylko w kremach do twarzy :(

  OdpowiedzUsuń
 4. ja czasem używam silikonow, nie są zle :)
  Zapraszam na rozdanie u mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam takie samo zdanie jak Ty :) Wszystko jest dla ludzi tylko z umiarem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Silikony są świetne na lato... Chronią włosy przed szkodliwymi promieniami. wszystko jednak z głową i umiarem. Raz w tygodniu warto oczyścić włosy ze wszystkich tych śmieci :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja ich nie demonizuję.Staram się ograniczyć silikony do tych dobrych,nie chcę ich w szamponach ale w maskach czy odżywkach w małej ilości i na dalszych pozycjach mogą być.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja podobnie - w szamponach nie używam, zawsze zabezpieczam silikonami końcówki, masek i odżywek z nimi używam raz za czas ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pozbyć się z włosów sylikonów? Nigdy nie przywiązywałam wagi do składu szamponów i kilkanaście lat mycia włosów "byle czym" zrobiło swoje. Teraz chce poprawić ich stan, mam serdecznie dość szorstkich w dotyku, suchych, łamliwych, wypadających i rzadkich włosów. Pierwszy olej kupopny, ale nie wiem czy jest sens w ogóle brać się za olejowanie, skoro składniki nie będą mogly wniknąć we włosy. Od czego zacząć? 😊 ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maski Kallos - rodzaje i porównanie. Która będzie najlepsza dla twoich włosów?

Ocet jabłkowy na włosy: płukanka + jak stosować

Aloes na włosy: jak stosować + działanie

Szampony bez SLS

Olejek rycynowy na włosy

Co zrobić żeby włosy się nie przetłuszczały?

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Jak wygładzić włosy? 7 sposobów

Olej kokosowy na włosy - jak stosować, właściwości i efekty

DIY: Domowy peeling do twarzy