22.10.20

Humektantowe maski i odżywki - TOP 10

maski humektantowe

Kosmetyk nawilżający to produkt, który poprawia lub utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia włosów i skóry. Zabiegów tego typu potrzebują zwłaszcza włosy odwodnione oraz suche.

Również w przypadku włosów o wyższej porowatości, które są bardziej podatne na utratę wody, systematyczne nawilżanie jest niezbędne. Aby nieco ułatwić Wam poszukiwania produktu nawilżającego w dzisiejszej notce zebrałam w formie rankingu odżywki i maski humektantowe do włosów.

Jak działa maska humektantowa na włosy?

Humektanty mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na poziom nawilżenia naszych włosów. Zrozumienie jak działają humektakty na włosy jest kluczowe, aby wykorzystać je na swoją korzyść. 

Substancje nawilżające - humektanty - to cząsteczki hydrofilowe, które używają wiązań wodorowych, aby przyciągnąć i zatrzymać cząsteczki wody z otoczenia. Humektanty mogą dodać suchym włosom elastyczności, miękkości i sprężystości, sprawić, że włosy będą bardziej elastyczne i mniej łamliwe. Maski humektantowe są zatem nieodzownym elementem zrównoważonej pielęgnacji.

Niektóre przykłady humektantów to aloes, len, prawoślaz, miód, agawa, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, mocznik, gliceryna, pantenol, ekstrakt z wodorostów

Humektanty a włosy wysokoporowate

Jeśli mamy włosy o wysokiej porowatości, które są bardziej podatne na utratę nawilżenia, regularne sięganie po humektanty jest niezbędne. O czym należy pamiętać stosując maski i odżywki humektantowe na włosy wysokoporowate? 

W warunkach wysokiej wilgotności humektanty mogą przyciągać zbyt dużo wody z otoczenia, co może skutkować puszeniem się włosów. Przy bardzo niskiej wilgotności humektanty mogą "wyciągać" wodę z wnętrza włosa i powodować przesuszenie. Włosy wysokoporowate są zdecydowanie bardziej narażone na ten efekt, niż włosy niskoporowate. Chcemy jednak, aby  aby humektanty działały na naszą korzyść. Co więc zrobić, aby nie osiągnąć efektu odwrotnego do zamierzonego? Jeśli w naszym planie pielęgnacyjnym chcemy uwzględnić maski humektantowe musimy koniecznie pamiętać o punkcie rosy - więcej informacji na ten temat znajdziecie  w notce o humektantach, punkcie rosy i puszeniu się włosów

Są osoby, które mogą z powodzeniem stosować odżywki humektantowe przez cały rok i nie doświadczają negatywnego wpływu warunków pogodowych. Są też osoby, które mogą używać humektantów tylko wtedy, gdy warunki pogodowe są odpowiednie. Nie ma prostej reguły określającej, jak zareagują nasze włosy. Wybór najlepszej dla naszych włosów maski / odżywki humektantowej zależy od indywidualnych potrzeb włosów, dlatego często musimy trochę poeksperymentować, zanim wyszukamy odpowiedni kosmetyk dla siebie.

Stosowałaś glicerynę na włosy i efekty były marne? Jeśli mamy wysokoporowate włosy, które źle reagują na glicerynę, warto wypróbować humektanty o większych cząsteczkach, takie jak na przykład żel lniany, aloes i korzeń prawoślazu. Tworzą one na włosach przezroczysty film, który pomaga przeciwdziałać odwodnieniu. Na rynku dostępne są różne dobre odżywki nawilżające do włosów z dodatkiem wymienionych substancji. Mogą świetnie się sprawdzić, zwłaszcza jeśli zastosujemy je w połączeniu z olejami. Stosując je razem mam wrażenie, że moje włosy pozostają nawilżone na dłużej. 

Jak wybrać najlepszą maskę / odżywkę nawilżającą?

Kosmetyki humektantowe do włosów często określane są przez producentów jako "nawilżające", "do włosów suchych", "przesuszonych", "odwodnionych". To jednak nie wszystko. W pierwszej kolejności zawsze sprawdzam skład kosmetyku, aby zweryfikować czy odżywka / maska zawiera humektanty. Jeśli  humektanty znajdują się blisko początku składu (wśród pierwszych 5-6 składników), jest to prawdopodobnie produkt humektantowy. Jeśli humektanty są przy końcu składu, po składnikach zapachowych, możemy przypuszczać, że kosmetyk zawiera ich niewiele.

Jak znaleźć humektanty na liście składników? Humektanty często występujące w kosmetykach to na przykład:
  • Hyaluronic acid
  • Panthenol
  • Sodium PCA
  • Inositol
  • Sorbitol
  • Glucose
  • Fructose
  • Xylitol
  • Glycerin
  • Glycogen
  • Propylene glycol
Kiedy warto sięgnąć po humektanty na włosy? Jeżeli włosy są bardzo suche, a stosowane dotychczas odżywki (regenerujące, proteinowe) nie działają, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w maskę humektantową. Co istotne, dobra odżywka nawilżająca do włosów powinna zawierać składnik okluzyjny, czyli substancję hydrofobową, która zamyka wilgoć we wnętrzu włosów tworząc film na ich powierzchni. Rolę tę może pełnić olej roślinny. Dlatego też na początek najlepiej postawić na wszechstronną maskę - taką, która zawiera nie tylko humektanty, ale także emolienty (np. oleje roślinne).

Jeśli nasze włosy źle reagują na glicerynę to nie jest to powód, aby zniechęcać się do humektantów w ogóle. W takiej sytuacji polecam wypróbować maski humektantowe zawierające w swoim składzie humektanty o większych cząsteczkach: siemię lniane, aloes, prawoślaz. Ich działanie może Was zaskoczyć ;)

W jaki sposób stosować maskę humektantową?

Humektanty znajdują zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do nawilżania suchych i zniszczonych włosów. Jeśli stosujemy je w odpowiedni sposób będą sprzyjać zatrzymywaniu wilgoci we wnętrzu włosa. Jak używać maski humektantowej, aby osiągnąć najlepsze efekty? 

Po pierwsze, warto zwracać uwagę na punkt rosy, o którym wspominałam wcześniej. Jeśli nasze włosy źle reagują na humektanty w nieodpowiednich warunkach pogodowych, najlepiej po prostu w takich momentach tymczasowo ograniczyć ilość stosowanych humentaktów lub je odstawić. Można też spróbować stosować maski humektantowe w połączeniu z olejami (przykładowo dodając do maski odrobinę oleju).

Po drugie, warto zastosować triki opisane we wpisie o tym, jak nakładać maskę na włosy. Pomoże to zmaksymalizować jej działanie.

Humektantowe maski i odżywki do włosów- lista

Poniżej przedstawiam mój osobisty ranking masek nawilżających do włosów. Na liście znajdziecie zarówno maski i odżywki humektantowe bez silikonów (zgodne z metodą CG), jak i takie, które silikony zawierają. Wykaz zawiera nie tylko produkty typowo humektantowe, ale także maski humektantowo emolientowe o bardziej wszechstronnym działaniu. Notka będzie regularnie uzupełniana o wszystkie najciekawsze nowości na rynku :)

Na liście starałam się ująć różnorodne odżywki i maski humektantowe, zarówno te łatwiej dostępne, np. w Rossmannie, SP czy Hebe, jak i dostępne wyłącznie online. Myślę, że z pomocą poniższego zestawienia każdy znajdzie najlepszą odżywkę / maskę nawilżającą dla swoich włosów :)

odżywki i maski humektantowe do włosów

1. Garnier Aloe Hair Food Nawilżająca maska do włosów normalnych i suchych

Garnier Hair Food z aloesem to najbardziej humektantowa maska z całej serii. W składzie mamy takie substancje jak gliceryna i aloes, ale znajdują się w nim również emolienty, jak np.: olej sojowy, olej słonecznikowy, olej kokosowy. Maska przeznaczona jest do włosów normalnych i suchych. Dostępne w Rossmann maski humektantowe Garnier Hair Food mają wzorowe składy. Warto zwrócić uwagę nie tylko na maski, ale także na nowe odżywki humektantowe Garnier (zwłaszcza aloesowa i z papają).

Skład: Aqua/Water, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Isopropyl Myristate, Stearamidopropyl Dimethylamine Glycine Soja Oil/Soybean Oil, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Helianthus Annuus Seed Oil/Sunflower Seed Oil, Vitis Vinifera Fruit Extract/Grape Fruit Extract, Cocos Nucifera Oil/ Coconut Oil, Sodium Hydroxide, Coco-Caprylate/Caprate, Hydroxypropyl Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Caprylyl Glycol, Citric Acid, Tartaric Acid, Cetyl Estesr, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Salicylic Acid, Linalool, Geraniol, Citronellol, Benzyl Alcohol, Parfum/Fragrance (F.I.L. C229471/1).

2. OnlyBio Hair Balance odżywka humektantowa do włosów

Dostępna w Rossmann odżywka humektantowa do włosów od OnlyBio to bardzo interesująca nowość. Zawiera między innymi betainę, sodium PCA, aloes, kwas mlekowy. Jest to zdecydowanie najbardziej humektantowy produkt w całym rankingu.

Skład: Aqua, Cetearyl Alcohol, Caprylic/Capric Triglyceride, Behentrimonium Chloride, Betaine, Sodium PCA, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Lactic Acid, Citrus Aurantium Dulcis Fruit Water, Tocopherol, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Citric Acid, Propanediol, Cetrimonium Chloride, Benzyl Alcohol, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Parfum, Linalool.

3. Sylveco Lniana maska do włosów

Maska do włosów od Sylveco zawiera w swoim składzie między innymi ekstrakt z lnu, glicerynę, pantenol i kwas mlekowy. Emolienty, jakie tu znajdziemy to m.in. olej kokosowy i olej z pestek winogron. Moim zdaniem jest to maska humektantowo - emolientowa o bardzo dobrym składzie.

Skład: Aqua, Linum Usitatissimum Seed Extract, Cetyl Alcohol, Cocos Nucifera Oil, Sucrose, Glycerin, Vitis Vinifera Seed Oil, Stearic Acid, Panthenol, Decyl Glucoside, Lactic Acid, Glyceryl Oleate, Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Tocopheryl Acetate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Benzoate.

4. Faith in Nature odżywka z organicznym sokiem z aloesu do włosów normalnych i suchych

Dostępna w Hebe humektantowa odżywka od Faith in Nature to nowość o bardzo ciekawym składzie z aloesem w roli głównej.

Sklad: Aqua, Cetearyl alcohol, Aloe barbadensis leaf juice, Brassica campestris seed oil, Citrus limon peel oil, Citrus aurantifolia oil, Melaleuca alternifolia leaf oil, Cetrimonium chloride, Tocopherol, Helianthus annuus seed oil, Sodium benzoate , Potassium Sorbate, Citric acid, CI 75810, Limonene, Citral

5. Gift of Nature regenerujaca odżywka do włosów pięknych, choć suchych

Produkt od Gift of Nature określiłabym jako odżywka humektantowo-emolientowa. Zawiera między innymi ekstrakt z korzenia prawoślazu i glicerynę, ale także lej arganowy, masło shea i ekstrakty roślinne. Dostępna w Rossmann.

Skład: Aqua , Cetearyl Alcohol, Glycerin, Behenamidopropyl Dimethylamine, Isopropyl Palmitate, Argania Spinosa Kernel Oil, Jasminum Officinale Flower Water, Glycyrrhiza Glabra Root Extract, Tilia Cordata Leaf Extract, Althaea Officinalis Root Extract, Butyrospermum Parkii Butter, Maltooligosyl Glucoside, Hydrogenated Starch Hydrolysate, Cetrimonium Chloride, Lactic Acid, Parfum, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate

6. Yope Odżywka do włosów Świeża trawa 

Dostępna w Rossmann humektantowa odżywka od Yope to produkt przeznaczony do włosów przetłuszczających się. Ma za zadanie regulować wydzielanie sebum i nawilżać. W składzie znajdziemy takie humektanty, jak aloes, gliceryna, pantenol, kwas mlekowy. 

Skład: Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Cetearyl Alcohol, Behentrimonium Chloride, Glycerin, Polyglyceryl-3 PCA, Rose Extract, Glycyrrhiza Glabra (Licorice) Rhizome/Root, Cichorium Intybus (Chicory) Leaf Extract, Hydrolyzed Rhodophyceae Extract, Panthenol, Linoleic Acid, Menthol, Biotin, Lactic Acid, Citrus Aurantifolia Extract, Cymbopogon Flexuosus Herb Extract, Parfum, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol, potassium Sorbate, Sodium Benzoat

7. Equilibra Tricologica naprawcza maska restrukturyzująca

Pomimo zawartości nawilżaczy nie jest to maska wyłącznie humektantowa, jej skład jest bardzo wszechstronny. Kompozycja zawiera aloes, betainę i kwas mlekowy, a ponadto oleje roślinne i proteiny. 

Skład: Aqua (Water), Aloe Barbadensis Leaf Juice, Cetearyl Alcohol, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Triticum Vulgare (Wheat) Germ Oil, Betaine, Argania Spinosa Kernel Oil, Hydrolyzed Rice Protein, Hydrolyzed Hemp Seed Extract, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Tocopherol, Sodium Phytate, Ascorbyl Palmitate, Lecithin, Hydroxyethylcellulose, Lactic Acid, Citric Acid, Cetrimonium Chloride, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Parfum (Fragrance).

8. L'Biotica Biovax maska do włosów słabych, skłonnych do wypadania  

Maska Biovax zawiera nawilżający sok z liści aloesu, ekstrakt z miodu i glicerynę. Tą maskę określiłabym jako emolientowo-humektantową, ponieważ mamy tu też olej jojoba i alkohole tłuszczowe.

Skład: Aqua, Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Ceteareth-20, Behentrimonium Chloride, Cetyl Esters, Hydroxypropyl Starch Phosphate, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Bis-(Isostearoyl/Oleoyl Isopropyl) Dimonium Methosulfate, Biotin, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Mel Extract, Lawsonia Inermis Leaf Extract, Glycerin, Parfum, Lactic Acid, Dextrin, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Benzyl Alcohol, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Isopropyl Alcohol, CI 19140, CI 42090.

9. Petal Fresh Pure Wzmacniająca odżywka do włosów seaweed & argan oil

Kolejna odżywka humektantowa dostępna w Rossmannie. Składniki nawilżające w niej zawarte to m.in. gliceryna, pantenol, ekstrakt z wodorostów, ekstrakt z korzenia prawoślazu. 

Skład: Aqua (Water), Caprylic/Capric Triglyceride (Derived from Coconut Oil), Glycerin (Derived from Vegetable Oil), Behenyl Alcohol (Derived from Coconut Oil), Cetearyl Alcohol (Derived from Coconut Oil), Cetyl Alcohol (Derived from Coconut Oil), Stearyl Alcohol (Derived from Coconut Oil), Hydroxypropyl Methylcellulose (Derived from Cotton Fiber), *Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Panthenol (Vitamin B5), *Macrocystis Pyrifera (Kelp) Extract, Fucus Vesiculosus (Bladderwarck Seaweed) Extract, Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil, *Salvia Officinalis (Sage) Leaf Extract, Orbignya Oleifera (Babassu) Seed Oil, *Tussilago Farfara (Coltsfoot) Flower Extract, *Achillea Millefolium (Yarrow) Extract, *Equisetum Arvense (Horsetail) Extract, *Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, *Althaea Officinalis (Marshmallow) Root Extract, *Chamomilla Recutita (Chamomile) Flower Extract, *Melissa Officinalis (Lemon Balm) Leaf Extract, *Thymus Vulgaris (Thyme) Extract, Dehydroacetic Acid (Derived from Cane Sugar), Ethylhexylglycerin (Derived from Vegetable Oil), **Fragrance. *Certified Organic Ingredients. **Natural Fragrance with Essential Oils.

10. Maska humektantowa DIY

Ostatnią opcją jest maska humektantowa DIY czyli dowolna odżywka albo maska wzbogacona poprzez dodanie do niej odrobiny żelu z aloesu, żelu lnianego lub kwasu hialuronowego. Można także zrobić domowe maski humektantowe :)

Jaki znacie dobre maski nawilżające do włosów suchych? Macie swoich ulubieńców, jeśli chodzi o humektantowe odżywki i maski? 

6 komentarzy:

  1. Super post. Wszystko bardzo dokładnie wyjaśnione :) Czytałam też ten o maskach proteinowych, a teraz czekam na 3 odsłonę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z Twojego zestawienia znam i lubię tę odżywkę Yope :) Przypomniałaś mi o tej maseczce lnianej Sylveco, muszę do niej wrócić za niedługo :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie używałam żadnej, ale na moich włosach pewnie każda by się sprawdziła :)

    OdpowiedzUsuń
  4. z chęcią wypróbowałabym onlybio lub gift of nature :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Przydatny post! :) Tym bardziej, że mam wysokoporowatki nieco przesuszone. Dziękuję:* :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Klaudia W.24/10/20 15:01

    Garnier mam i jestem bardzo zadowolona z jej działania :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Kosmetyczne Pokusy , Blogger