21.8.14

Ocet jabłkowy na włosy: płukanka + jak stosować

płukanka ocet jabłkowy na włosy

Ocet jabłkowy bywa określany mianem "eliksiru zdrowia i urody", ze względu na długą listę jego zastosowań w pielęgnacji włosów i skóry. Lorraine Massey w swojej książce "Curly Girl" sugeruje wykorzystanie płukanki z octu jabłkowego do włosów jako środka oczyszczającego i nabłyszczającego. Mimo, iż jej zapach nie każdemu przypadnie do gustu, matowe włosy pokochają ją za jedwabistą gładkość, połysk i sprężystość, jaką potrafi im nadać. Jeśli jesteście ciekawe jak stosować ocet jabłkowy na włosy zapraszam do dalszego czytania.

Jak ocet jabłkowy działa na włosy?

Ocet jabłkowy jest polecany jako składnik płukanek z kilku powodów. Zawarty w nim kwas octowy jest łagodnym środkiem chelatującym, wykazującym skuteczność w usuwaniu osadów z twardej wody, które gromadzą się z upływem czasu na włosach i mogą być katastrofalne dla ich kondycji. Dodatkowo pomaga oczyścić włosy z warstwy nadbudowanych substancji oraz nagromadzonego sebum, przedłuża również świeżość włosów i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu. Dlatego właśnie z powodzeniem można stosować ocet jabłkowy na przetłuszczające się włosy. 

Ocet jabłkowy łagodzi podrażnienia i swędzenie skóry głowy. Ma on właściwości  przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Nie dziwi więc fakt, że ocet jabłkowy często polecany jest jako remedium na łupież

Ciekawostką jest wcierka z octu jabłkowego przeciw wypadaniu włosów, o której słyszałam, ale nigdy nie próbowałam. Skoro ocet jabłkowy ma pozytywny wpływ na skórę głowy, być może pomaga także na nadmierne wypadanie. Nie zdecydowałabym się jednak na taką wcierkę, ponieważ obawiam się, że mogłaby spowodować podrażnienie skóry głowy.

Płukanka z octu jabłkowego świetnie wygładza i nabłyszcza włosy, dzięki temu, że pomaga zrównoważyć pH oraz domyka łuski. Jak to działa? Optymalne pH ludzkich włosów mieści się w przedziale od 4,0 do 4,5. Wiele używanych przez nas produktów, takich jak farby do włosów, preparaty do trwałej ondulacji, soda oczyszczona, czy mydła mają odczyn silnie zasadowy. Zabiegi z ich zastosowaniem podnoszą poziom pH naszych włosów. Włosy o podwyższonym pH mają rozchylone łuski, a więc bardziej porowatą strukturę, są matowe, puszące się i bardziej podatne na łamanie. Ratunkiem w takiej sytuacji jest zastosowanie kwaśnej płukanki, która zrównoważy poziom pH. 

Ocet jabłkowy jest idealny do tego celu, ponieważ jego pH mieści się w przedziale od około 2,5 do 3,5 (w zależności od stężenia kwasu octowego). Jakie efekty daje zakwaszanie włosów octem jabłkowym? Płukanka octowa domyka łuski, dzięki czemu pomaga zatrzymać wilgoć we wnętrzu włosa, przywraca kosmykom połysk i przeciwdziała puszeniu się. Chcecie wiedzieć jak stosować ocet jabłkowy na włosy w formie płukanki? Czytajcie dalej!

Płukanka z octu jabłkowego do włosów

Jak zrobić płukankę z octu jabłkowego? Poniżej zamieszczam dwa przepisy na płukanki octowe do włosów. Pierwsza wersja jest delikatniejsza, natomiast drugą stosuję, gdy zależy mi na porządnym oczyszczeniu.

Płukanka z octu jabłkowego na włosy: przepis wersja I

Przepis na płukankę octową jest bardzo prosty: dodaję 1/2 - 1 łyżkę (8-15 ml) octu jabłkowego do 1 szklanki (250 ml) ciepłej wody z kranu (najlepiej jest użyć wody przefiltrowanej). 

Płukanie włosów octem jabłkowym krok po kroku

Jak płukać włosy wodą z octem jabłkowym? Zaczynam od umycia włosów szamponem i nałożenia odżywki lub maski. Po dokładnym spłukaniu odżywki polewam kosmyki przygotowaną mieszanką. Pozostawiam na 30-60 sekund, po czym spłukuję letnią wodą. Zapach octu na szczęście znika po wyschnięciu włosów. Płukankę stosuję nie częściej niż raz na tydzień. Ważne jest, aby używać płukanki ostrożnie, w połączeniu z dobrą odżywką i nie przesadzać z częstotliwością, ponieważ ocet może nieco przesuszać włosy, jeśli jest stosowany zbyt często. 

Jakie efekty daje płukanie włosów octem jabłkowym? W moim przypadku sprawia, że kosmyki są gładsze, bardziej błyszczące, nie plączą się i łatwiej rozczesują. Myślę, że ocet jabłkowy sprawdzi się zarówno w przypadku włosów przetłuszczających się, łupieżu, jak i włosów farbowanych oraz zniszczonych. Będzie także odpowiedni do pielęgnacji włosów wysokoporowatych, ale stosowany niezbyt często i z umiarem.

Płukanka z octu jabłkowego: przepis wersja II

Jeśli zależy mi na porządnym oczyszczeniu włosów używam nieco większego stężenia - mieszam ocet jabłkowy z wodą (filtrowaną) w proporcjach 1/4 szklanki octu + 3/4 szklanki wody. Spłukuję włosy mieszanką, pozostawiam na kilka minut, po czym zmywam wodą. 

Uwaga: płukanka do włosów z octu jabłkowego powinna być stosowana ostrożnie. Zbyt mocne zakwaszenie może wysuszać, a nawet spalić włosy, dlatego nie należy stosować zbyt dużych stężeń octu, ani używać kwaśnych płukanek zbyt często. Niekorzystne może okazać się także łączenie ze sobą kwaśnych składników (inne produkty o kwaśnym pH to na przykład aloes). Na przekwaszenie podatne są zwłaszcza włosy cienkie i rozjaśniane. Zbyt częste stosowanie płukanki octowej może spowodować, że staną się suche i łamliwe.

Mycie włosów octem jabłkowym

Czy możliwe jest mycie włosów octem jabłkowym? Często polecanym sposobem na szybkie oczyszczenie jest dodanie odrobiny octu jabłkowego do szamponu (nie za dużo).

Jaki ocet jabłkowy wybrać? 

Jeśli mamy zamiar stosować go jako płukankę, tak naprawdę nie powinno być różnicy w działaniu pomiędzy różnymi markami octu. Warto jednak wybrać go najczystszej możliwej formie. Warto wyszukać ekologiczny ocet jabłkowy, niefiltrowany i niepasteryzowany, najlepiej w nieprzezroczystej butelce. Dodatkowo warto zwracać uwagę na listę składników.

Możemy kupić także gotowe toniki do włosów z octem jabłkowym. Przykładem jest tonik zamykający łuski włosowe John Masters Organics. Ma świetny skład, oprócz octu jabłkowego zawiera liczne ekstrakty ziołowe. Lubię stosować go jako cotygodniową kurację oczyszczającą, zwłaszcza gdy nie mam czasu i ochoty przygotowywać domowej płukanki.

Stosowałyście ocet jabłkowy do płukania włosów lub inne płukanki zakwaszające? Podzielcie się opiniami!

Koniecznie sprawdź post o podobnej tematyce: Siemię lniane na włosy

18 komentarzy:

  1. Ja stosuję płukanki mniej więcej co 2-3 mycia, ale stężenie jest o wiele niższe, 1 łyżka octu na litr chłodnej wody.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja tak samo, 1 lyzka na litr wody, polewam wlosy i nie splukuje tego dodatkowo woda

      Usuń
  2. jeszcze nie próbowałam ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Anonimowy22/8/14 12:09

    Uwielbiam płukankę jabłkową, świetnie nabłyszcza! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zazwyczaj podawane są proporcje 1-2 łyżki na litr wody i bez spłukiwania. U mnie ten sposób jakoś niespecjalnie się sprawdzał a ponieważ mam ocet jabłkowy w domu jutro spróbuję Twojej pierwszej wersji :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja dziś zaczynam z płukanką. Umyłam głowę, zmyłam maskę i teraz zgodnie ze sposobem nr1 będę z letnią wodą stosować co napisałaś. Liczę na wygładzenie i blask, bo mam włosy farbowane, "sianowate" które nawet wilgotne ciężko rozczesać.

    OdpowiedzUsuń
  6. ja stosuje tylko ale takze w mniejszym stezeniu:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Anonimowy8/9/15 14:07

    Mam takie pytanko: czy użyć przegotowanej wody, czy mineralnej, czy z kranu nie przefiltrowanej. Jaka najlepsza do takiej płukanki?
    Dzięki i pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  8. A jak to działa na samą skórę? Mnie sie robią zarówno przed myciem jak i po myciu strupki na głowie , skórze.Nie wiem dlaczego i jakie mogą być tego przyczyny.A najgorsze jest to że je zdrapuje i nie mogą się zagoić.Takie mam tendencje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też kiedyś miałam coś takiego, tylko że jak rozdrapalam to wypływają że strupkow ropa. U mnie była to alergia na jeden ze składników szamponu..

      Usuń
  9. Znam tą metodę i potwierdzam, że to w 100% działa!!! Osobiście stosuję zwykłego octu z woda ale jabłkowy też może być ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie stosuj spirytusowego!! popalisz włosy na dłuższą metę-da to odwrotny skutek, tylko jabłkowy lub winny się do tego nadaje

      Usuń
  10. Czy cytryna ma kwaśne PH?

    OdpowiedzUsuń
  11. Tez mam problem z małymi strupkami na głowie i tez świądem. Juz 2 razy wypróbowałam płukanki z octem jabłkowym 1/4 octu 3/4 wody . Głowa przestała swędzieć odrazu a strupki jakby sa mniejsze Mysle ze to jakies zakażenie grzybiczne ktore teraz zaczyna byc pod kontrola. Super sprawa z tym octem jabłkowym.

    OdpowiedzUsuń
  12. ja od chyba 15 lat to stosuję, sposób stary jak świat..tylko ja się bawie inaczej-po umyciu włosów i spłukaniu dokładnie odżywki bior ęmiskę ,wlewam "na oko" octu jabłkowego-myślę ze są tam około 2 łyżki i dolewam letniej wody z prysznica-tak około pół miski-myślę ze z 5 litrów wyjdzie wody.zamieszam i wkładam tam całe włosy łącznie ze skórą głowy i palcami tak przeczesuje sklap , robię tak z 30 sekund i wyjmuje włosy i zawijam w ręcznik. Niż już nie spłukuję tylko po prostu wyciskam włosy,to jest ostatnia czynność.Potem jak zwykle. Robię tak około 1 -2 razy w tyg w zależności jak mi się przypomni itp.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Kosmetyczne Pokusy , Blogger