18.10.20

Maski proteinowe do włosów - TOP 10

Maski proteinowe

Proteiny to substancje, które mają zdolność tymczasowego wypełniania mikrouszkodzeń w strukturze włosów. Należą do nich keratyna, kolagen, jedwab, kaszmir, proteiny mleka, pszenicy i inne. Kosmetyków proteinowych potrzebują zwłaszcza włosy zniszczone farbowaniem, trwałą ondulacją, prostowaniem, kręceniem na lokówce, a także innymi zabiegami i nieodpowiednią pielęgnacją. Aby nieco ułatwić Wam wybór produktu proteinowego przygotowałam zestawienie konkretnych odżywek i masek, po które warto sięgnąć.

Jak działa maska proteinowa na włosy?

Jak działają proteiny zawarte w maskach? Nasze włosy zbudowane są w ponad 90% z keratyny, będącej białkiem hydrofobowym. Proteiny to inaczej białka składające się z aminokwasów. Uszkodzenia w strukturze włosów - powstałe w wyniku zabiegów chemicznych, termicznych i mechanicznych - mogą być tymczasowo odbudowane przez proteiny.  

Proteiny pomagają tymczasowo naprawić uszkodzone fragmenty włosów, a także pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie, spowalniając utratę wody. Działanie odżywek i masek proteinowych polega na czasowym wypełnieniu ubytków w zniszczonych fragmentach włosów. W efekcie zastosowania maski proteinowej do włosów, nasze kosmyki stają się mocniejsze, bardziej elastyczne i błyszczące.

Aby kuracja odbudowująca była skuteczna kosmetyk powinien zawierać proteiny hydrolizowane lub aminokwasy. Proteiny hydrolizowane to proteiny, które zostały "rozbite" na mniejsze cząsteczki. Jeśli wielkość cząsteczek jest odpowiednio mała, możliwe staje się wniknięcie we włosy. Większe cząsteczki, takie jak te obecne np. w majonezie, są mniej efektywne pod tym względem. Mogą one jednak tworzyć na włosach film, który spowalnia utratę nawilżenia.

Do jakich włosów są przeznaczone maski i odżywki proteinowe?

Bez względu na rodzaj włosów, każde potrzebują równowagi PEH. Kiedy brakuje tej równowagi może pojawić się łamliwość włosów. Nasze włosy potrzebują protein, emolientów i humektantów, aby zachować zdrowie i dobrze wyglądać. Wiele z nas chętnie sięga po kosmetyki emolientowe, bogate w oleje, ale z uwzględnianiem protein w pielęgnacji bywa różnie. Proteiny są niezbędne w naszym schemacie pielęgnacji, aby naprawić szkody wyrządzone naszym włosom przez wspomniane wcześniej zabiegi termiczne, chemiczne i mechaniczne. 

Warto jednak pamiętać, że proteiny używane w nadmiarze mogą powodować przeproteinowanie włosów, objawiające się sztywnością i szorstkością. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby uwzględniać w swojej pielęgnacji równowagę PEH.

Znalezienie odpowiedniej maski / odżywki proteinowej zależy od potrzeb włosów, dlatego niejednokrotnie potrzebne jest eksperymentowanie, zanim znajdziemy właściwy dla siebie produkt. 

Na co zwracać uwagę wybierając maskę proteinową?

Po pierwsze należy zwrócić uwagę ile protein jest tak na prawdę w produkcie. Możemy to zweryfikować sprawdzając, gdzie znajdują się na liście składników. Jeśli  proteiny są obecne pośród pierwszych 5-6 składników, jest to prawdopodobnie produkt zawierający sporą ilość protein. Jeśli proteiny są na końcu listy składników, po substancjach zapachowych, najprawdopodobniej jest to maska o niewielkiej zawartości protein.

Jak rozpoznać, że kosmetyk zawiera proteiny? Maski proteinowe do włosów często określane są przez producentów jako maski do włosów zniszczonych, wzmacniające. Aby znaleźć proteiny na liście składników należy szukać słów: hydrolyzed protein, amino acid itd.

Kiedy warto sięgnąć po proteiny na włosy? Jeżeli włosy są bardzo zniszczone i łamią się, a oleje i odżywki nie działają można od razu sięgnąć po maskę typowo proteinową. Z reguły jednak na początek najlepiej wybrać maskę, która zawiera również emolienty (np. oleje).

Jeśli mamy grube włosy warto rozpocząć od najmniejszych cząsteczek protein (np. hydrolyzed silk, collagen, keratin). W przypadku cienkich i średniej grubości włosów lepiej mogą się sprawdzić nieco większe cząsteczki (oat, wheat, soy protein).

Jak często stosować maskę proteinową?

Dostarczenie zbyt dużej dawki białek może spowodować "przeproteinowanie włosów" - stają się wtedy kruche, sztywne i sianowate. W przypadku włosów podatnych na takie "przekarmienie proteinami" kosmetyki proteinowe nie powinny być stosowane tak często jak zwykła odżywka. Jak często  takim razie można stosować proteiny na włosy? Optymalna częstotliwość stosowania maski proteinowej to raz na 1-4 tygodni, w zależności od potrzeb i kondycji włosów. 

Proteiny a włosy wysokoporowate

Jeśli mamy włosy wysokoporowate i bardziej wrażliwe na proteiny, warto stosować proteiny w połączeniu z olejami i substancjami nawilżającymi. Ja używam produktów proteinowych raz na 2-4 tygodnie i zawsze dodaję do nich odrobinę oleju lub olejuję włosy przed nałożeniem maski proteinowej.

Proteinowe maski i odżywki do włosów - lista

Poniżej znajdziecie mój najnowszy spis odżywek masek proteinowych. W zestawieniu znajdują się zarówno maski proteinowe bez silikonów (zgodne z metodą CG), jak i takie, które silikony zawierają. Oczywiście wpis będzie systematycznie aktualizowany, aby uwzględniał wszystkie najciekawsze nowinki. 

Na liście starałam się ująć różnorodne odżywki i maski proteinowe, zarówno te łatwiej dostępne, np. w Rossmannie, SP czy Hebe, jak i dostępne wyłącznie online. Myślę, że każdy znajdzie najlepszą maskę proteinową dla siebie :)

maski i odżywki proteinowe do włosów

1. OnlyBio Hair Balance odżywka proteinowa do włosów

Odżywka proteinowa do włosów to nowość marki Only Bio. Rekomendowana do włosów przyklapniętych i bez objętości. W składzie znajdziemy między innymi hydrolizat protein pszenicy, aminokwasy pszenicy, aminokwasy sojowe, L-argininę, treoninę i serynę. Odżywka proteinowa Only Bio jest dostępna w Rossmannie.

Skład: Aqua, Cetearyl Alcohol, Coco-Caprylate/Caprate, Hydrolyzed Wheat Protein, Behentrimonium Chloride, Wheat Amino Acids, Soy Amino Acids, Arginine HCI, Threonine, Serine, Tocopherol, Cetrimonium Chloride, Citric Acid, Benzyl Alcohol, Benzoic Acid, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Dehydroacetic Acid, Parfum.

2. Maska proteinowa Biovax Keratyna + Jedwab

Maska regenerująca z keratyną i jedwabiem ma na celu dogłębnie zregenerować nasze włosy, odbudować ich strukturę, dodać im gładkości i jedwabistości. W jej składzie znajdują się aminokwasy jedwabiu, hydrolizowany jedwab oraz hydrolizowana keratyna. Przetestowałam i uważam, że jest to bardzo dobra maska proteinowa.

Skład: Aqua, Cetyl Acohol, Cetrimonium Chloride, Cetearyl Alcohol (and) Cetareth-20, Glycerin, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Acetyled Lanolin, Silk Amino Acids, Hydrolyzed Silk, Hydrolyzed Keratin, Lawsonia Inermis Extract, Trimethylsilylamodimethicone (and) C11-15 Parth-9, Parfum, Citric Acid, Tithanolamine, Methylisothiazolinone, Phenoxyethanol (and) Ethylhexyglycerin, Benzyl Salicytale, Butyphnyl Methylpropional, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, Potassium Sorbate. 

3. Maska proteinowa Kallos Keratin

Maska proteinowa Kallos to produkt, który oprócz tytułowej keratyny zawiera także hydrolizowane proteiny mleka.

Skład: Aqua, Cetearyl Alcohol, Cetrimonium Chloride, Citric Acid, Propylene Glycol, Hydrolized Milk Protein, Hydrolized Keratin, Cyclopentasilioxane, Dimenthiconol, Parfum, Benzyl Alcohol, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone 

4. Maska z proteinami jajeczna Receptury Babuszki Agafii 

Maska zawiera hydrolizowane proteiny jajeczne, a ponadto słód żytni, sok z brzozy, ekstrakty z szałwii, maliny moroszki i różeńca górskiego, olej z rokitnika, dyni oraz leszczyny pospolitej. Nie wiadomo jakie są ilości tych składników, ponieważ zapis składu INCI jest niejasny, ale na moich włosach ta maska proteinowa się sprawdziła.

Skład: Aqua with infusions of: Hydrolyzed Egg Protein, Malt, Betula Alba Juice, enriched by extracts: Salvia Officinalis, Rubus Chamaemorus, Rhodiola Rosea, Cetrionium Chloride, Cetearyl Alcohol, Ceteareth-20, Guar Gum, cold pressed oils: Hippophae Rhamnoides, Cucurbita Pepo, Corylus Avellana Seed, Panthenol, White Beeswax, Tocopherol, Citric Acid, Parfum, Benzoic Acid, Sorbic Acid. 

5. Yope odżywka Mleko Owsiane

Naturalna odżywka do włosów normalnych zawiera między innymi aminokwasy z pszenicy oraz organiczne ekstrakty: z limonki, figi, melona, awokado i kozieradki. Odżywka proteinowa od Yope jest dotępna w Rossmann.

Skład: Aqua,  Cetearyl Alcohol, Behentrimonium Chloride, Glycerin, Wheat Amino Acids, Citrus Aurantifolia Fruit Extract, Persea Gratissima Fruit Extract, Ficus Carica Fruit Extract, Trigonella Foenum Graecum Seed Extract, Polyglyceryl-3 PCA, Dicaprylyl Ether, Lauryl Alcohol, Parfum, Lactic Acid, Avena Sativa Kernel Extract, Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Xanthan Gum, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Hexyl cinnamal, Linalool

6. Vianek intensywnie wzmacniająca maska do włosów

Maska do włosów osłabionych i zniszczonych zawiera hydrolizowane proteiny pszenicy i owsa, ale także ekstrakt z żywokostu lekarskiego, ekstrakt z aloesu oraz olej ze słodkich migdałów. 

Skład: Aqua, Cetyl Alcohol, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Glycerin, Panthenol, Isoamyl Laurate, Isoamyl Cocoate, Hydroxystearic Acid, Symphytum Officinale Root Extract, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Hydrolyzed Oats, Tocopheryl Acetate, Hydrolyzed Wheat Protein, Lactic Acid, Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Cocamidopropyl Betaine, Coco-glucoside, Glyceryl Oleate, Sodium Benzoate, Pinus Silvestris Oil, Parfum, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool.

7. Cafe Mimi Proteinowa maska do włosów przeciw wypadaniu

Maska proteinowa Cafe Mimi zawiera w swoim składzie między innymi proteiny pszenicy, żyta i owsa. Dodatkowo znajdziemy tu kompleks witamin B3, B5, B6, C, E.

Skład: Aqua, Panax Ginseng Root (Ginseng) Extract, Cetearyl Alcohol, Caprylic/Capric Triglyceride, Behentrimonium Chloride, Vegetable Gycerin, Cetrimonium Chloride, Propylene Glycol, Hydrolyzed Wheat Protein, Hydrolyzed Rye Protein, Hydrolyzed Oats Protein, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Hydroxyethylcellulose, Perfume, Behentrimonium Methosulfate, Quaternium-87, Niacinamide, Calcium Pantothenate, Sodium Ascorbyl Phosphate, Tocopheryl Acetate, Pyridoxine HCL, Maltodextrin, Sodium Starch Octenylsuccinate, Silica, Biotinoyl tripeptide-1, Butylene Glycol, Oleanolic Acid, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, PPG-26-Buteth -26, Apigenin, Citric Acid.

8. Hairy Tale Cosmetics Oatme - proteinowa maska do włosów o każdej porowatości

Proteinowa maska do włosów o każdej porowatości od Hairy Tale zawiera proteiny roślinne: owsiane, pszeniczne i ryżowe.

Skład: Aqua, Cetearyl Alcohol, Dicaprylyl Carbonate, Hydrogenated Sunflower Seed Oil Polyglyceryl-3 Esters, Behentrimonium Methosulfate, Hydrolyzed Oats, Bis-(Isostearoyl/Oleoyl Isopropyl) Dimonium Methosulfate, Hydrogenated Sunflower Seed Oil Glyceryl Esters, Avena sativa (Oat) Kernel Extract, Hydrolyzed Wheat Protein, Hydrolyzed Rice Protein, Avena Sativa Kernel Flour, Kaempferia Galanga Root Extract, Hydrolyzed Jojoba Esters, Benzyl Alcohol, Tocopherol, Sodium Stearoyl Lactylate, Parfum, Dehydroacetic Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid.

9. Cien Professional maska z keratyną i jedwabiem 

Mocno proteinowa maska Cien w czerwonej saszetce. Dostępna w Lidlu.

Skład: Aqua, Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Ceteareth-20, Cetrimonium Chloride, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Lawsonia Inermis Leaf Extract, Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Silk, Silk Amino Acids, Acetylated Lanolin, Glycerin, Parfum, Limonene, Hexyl Cinnamal, Benzyl Salicylate, Butylphenyl Methylpropianol, Geraniol, Linalool, Citronellol, Benzyl Alcohol, Potassium Sorbate, Methylchloroisothiazolinone, Sodium Benzoate, Methylisothiazolinone, Citric Acid, Triethanolamine

10. Maska proteinowa DIY

Kolejną możliwością jest maska proteinowa DIY czyli dowolna odżywka albo maska wzbogacona poprzez dodanie do niej niewielkiej ilości półproduktów, takich jak keratyna, elastyna, jedwab, czy kolagen. Do znanych kuracji proteinowych należy także laminowanie żelatyną oraz płukanka z L-cysteiny.

Stosujecie kosmetyki proteinowe? Może znacie jakieś dobre odżywki / maski proteinowe, które są godne polecenia?

7 komentarzy:

  1. Moje włosy niestety nie lubią czysto proteinowych kosmetyków. Co innego, kiedy używam niewielkiej ilości protein np. keratyny w obecności czegoś, co moje włosy kochają - aloesu. Dopiero po dwóch latach (!) zauważyłam, że moje włosy wcale nie potrzebują zróżnicowanego odżywiania, o jakim czytałam na blogach. Wystarczy im intensywne i regularne nawilżanie i wyglądają cudownie. :) A szkoda, bo z chęcią wypróbowałabym coś z Twojej listy. :(

    OdpowiedzUsuń
  2. świetny wpis, ja wiem już, że mi nadmiar protein nie służy i już wiem dlaczego , mam prawdopodobnie włosy wysokoporowate

    OdpowiedzUsuń
  3. Klaudia W.18/10/20 18:25

    Super notka, akurat denkuje Kallosa keratin i zastanawiam się nad wyborem kolejnej maski. Mam mocno zniszczone włosy przez farbowanie, może którąś polecasz ? Zastanawiam się nad Viankiem. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatny post, akurat jestem na etapie wprowadzania protein do pielęgnacji :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Maska Biovax keratynowa dla mnie jest mocno proteinowa (potrafi mi przeproteinować włosy...), a Latte jest słabsza (to znaczy działa slabiej jako proteinowa, ale generalnie jest cudna).

    OdpowiedzUsuń
  6. Moje włosy tolerują proteiny, ale nie za często. Lubią żółtko w maskach i proteiny pszenicy. Niestety biovax keratyna i jedwab powodował u mnie przeproteinowanie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Z chęcią wypróbowałabym te nowe Only bio lub hairy tale :-)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Kosmetyczne Pokusy , Blogger