18.12.14

Maseczka z aspiryny - niesamowity sposób na trądzik i przebarwienia


Oczyszczająca maseczka z aspiryny to jeden z moich ulubionych domowych sposobów na złuszczanie skóry. Pomaga zwalczyć niedoskonałości, wygładza skórę i dodaje jej zdrowego kolorytu. Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy (będący pochodną kwasu salicylowego BHA) skutecznie złuszcza i odblokowuje pory. Dzięki tym właściwościom maseczka z aspiryny pomaga na trądzik, rozszerzone pory i zaskórniki oraz lekko rozjaśnia przebarwienia. Krótko mówiąc ma podobne działanie jak gotowe kosmetyki oparte na kwasie BHA. Poza tym jest prosta do przygotowania i niedroga. Jeśli jesteście ciekawe jak zrobić domową maseczkę aspirynową zapraszam do zapoznania się z moim przepisem!


Do przygotowania kosmetyku potrzebne są najzwyklejsze tabletki aspiryny, najlepiej bez otoczki. Im prostszy mają skład, tym lepiej. Otoczka może bowiem zawierać substancje, które podrażnią lub uczulą. Ja przygotowuję swoją maseczkę z aspiryny Bayer. Polopiryna S to również aspiryna, a zatem z powodzeniem można ją zastosować. Różnica między nimi polega na tym, że 1 tabletka Polopiryny S zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, natomiast 1 tabletka marki Bayer zawiera go aż 500 mg, a więc nasz kosmetyk będzie mocniejszy. Wybieramy zwykłe tabletki - nie dodajemy do maseczki aspiryny musującej / rozpuszczalnej.


Maseczka z aspiryny (przepis podstawowy)

  • 3-4 tabletki aspiryny
  • ok. 1 łyżeczka wody (najlepiej termalna)

Polewam tabletki wodą, aby nasiąkły i rozgniatam je tak, by uzyskać dość gęstą pastę. Nakładam na twarz, omijając okolice oczu i ust. Można też aplikować pastę punktowo na niedoskonałości. Trzymam na skórze przez około 20 minut (za pierwszym razem można skrócić ten czas do 10 minut), po czym dokładnie zmywam ciepłą wodą.

Maseczka z aspiryny i jogurtu

  • 3-4 tabletki aspiryny
  • woda
  • 1 łyżeczka gęstego jogurtu naturalnego (najlepszy jogurt powinien mieć tylko 2 składniki: mleko i żywe kultury bakterii)
Tabletki rozpuszczam w 2 kroplach wody, rozgniatam i dodaję jogurt. Nanoszę na twarz omijając okolice oczu i ust. Pozostawiam na 20 minut, po czym zmywam ciepłą wodą. Dzięki wzbogaceniu jogurtem kosmetyk dodatkowo nawilża i łagodzi podrażnienia.

Maseczka z aspiryny i miodu

  • 3-4 tabletki aspiryny
  • woda
  • 1 łyżeczka miodu naturalnego
  • 1 łyżeczka jogurtu
Przygotowanie jest niemal identyczne jak w wersji z jogurtem, z tym że na końcu dodaję miód. Dzięki wzbogaceniu miodem specyfik dodatkowo nawilży i odżywi.

Jak często stosować maseczkę z aspiryny?

Należy pamiętać, aby nie przesadzać z częstotliwością. Na początku można aplikować maseczkę 2 razy w tygodniu, później zmniejszyć do 1.

Jakie efekty daje maseczka aspirynowa?

Wypróbowałam wszystkie trzy wersje. Na mojej mieszanej skórze z zaskórnikami najlepiej sprawdziła się opcja z jogurtem oraz miodowa. Muszę przyznać, że skóra po ich zastosowaniu jest gładsza, wypoczęta i promienna, pory są zwężone, a niedoskonałości znikają szybciej. Wersja podstawowa powoduje u mnie uczucie ściągnięcia. 

Liczę na to, że systematyczna kuracja pomoże mi pozbyć się zaskórników. Na temat maseczki aspirynowej i jej skuteczności w walce z wągrami rozpisywała się na swoim blogu Alina Rose. Również na forum Wizaż specyfik ten zbiera bardzo dobre opinie. Dziewczyny pisały, że w niektórych przypadkach działa lepiej niż osławiony apteczny Effaclar K.

Czy maseczka z aspiryny jest bezpieczna?

Oto najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć przed wypróbowaniem maseczki:
  • Maseczki nie należy stosować w przypadku mocno zaognionego trądziku, kiedy mamy do czynienia z ropnymi wykwitami skórnymi. W takiej sytuacji specyfik może znacznie pogorszyć stan cery.
  • Przed naniesieniem maseczki na całą twarz należy wykonać próbę uczuleniową - nałożyć niewielką ilość w mało widocznym miejscu na skórze twarzy, aby upewnić się czy nie mamy uczulenia na aspirynę. Alergię może wywołać nie tylko aspiryna, ale nawet miód czy jogurt.
  • Inne przeciwwskazania: ciąża, cera przesuszona, wrażliwa, naczynka
  • Filtry powinnyśmy stosować zawsze, a zwłaszcza wtedy gdy używamy kosmetyków o działaniu złuszczającym. Maseczka zawiera kwasy BHA, więc filtr jest obowiązkowy, aby nie nabawić się przebarwień.

Próbowałyście maski aspirynowej? A może znacie inne sposoby na pokonanie zaskórników?

10 komentarzy:

  1. kiedyś regularnie robiłam sobie tą maseczkę i polecam. pewnego razu zamiast jogurtu dałam śmietanę, ciężko zniosłam jej zapach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedyś, gdy nie miałam jogurtu zastanawiałam się nad zastąpieniem go śmietaną, ale miała ona mniej naturalny skład aniżeli jogurt naturalny, dlatego zrezygnowałam.

      Usuń
  2. Muszę w końcu zrobić sobie tą maseczkę;) Powiedz mi, ile tabletek Polopiryny S mam użyć na porcję takiej maseczki?
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 3 tabletki aspiryny Bayer można zastąpić 5 tabletkami Polopiryny S.

      Usuń
  3. Bardzo dawno temu stosowałam aspirynę na pojedyncze pryszcze i na prawdę dobrze się to goiło. Muszę przetestować wersję z miodem, mam straszne zaskórniki ;D

    OdpowiedzUsuń
  4. robię i robię tą maseczkę od jakiegoś pół roku :D muszę się w końcu ogarnąć i ją wypróbować!

    OdpowiedzUsuń
  5. Nigdy wcześniej o niej nie słyszłam...

    OdpowiedzUsuń
  6. Słyszałam o maseczce ale jeszcze nie wypróbowałam, a teraz przed świętami zdecydowanie się przyda.

    OdpowiedzUsuń
  7. Uwielbiam tą maseczkę , świetnie działa na moją cerę. Polecam również krem z śluzem ślimaka , mi pomógł w dużej mierze na mój trądzik. Pisałam o nim u siebie w jednym z postów.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Kosmetyczne Pokusy , Blogger