Przejdź do głównej zawartości

Soda oczyszczona na włosy - dlaczego jej nie polecam?


Prawdopodobnie czytałyście liczne artykuły na blogach urodowych, gdzie soda oczyszczona polecana jest jako rewelacyjny środek, który ma pomóc oczyścić włosy, usuwając z nich nadbudowane resztki kosmetyków. Dużą popularność zyskała mieszanka szamponu z sodą oraz maseczka z sody. Czy rzeczywiście mają one korzystny wpływ na nasze włosy? 

pH a włosy

Soda jest substancją chemiczną, tak więc aby zrozumieć działanie sody na nasze włosy, musimy poznać jej pH.  Skala pH obejmuje zakres od 0 do 14 (od odczynu kwaśnego do zasadowego). Neutralne pH to 7. Substancje kwaśne mają więcej jonów wodorowych, natomiast zasadowe więcej jonów hydroksylowych. Przykładowo pH soku z cytryny wynosi 2-3. Wodorotlenek sodu stosowany w preparatach do trwałej ondulacji posiada zasadowe pH - 14.

PH mokrych włosów wynosi 4,5-5,5. Jak widać, ludzki włos ma odczyn lekko kwaśny, kiedy jest w stanie naturalnym. Podczas stosowania różnych produktów do włosów kluczem jest równowaga. Nawet woda podczas mycia zmienia pH naszych włosów. Aby nasze kosmyki pozostały zdrowe, pH musi mieścić się w odpowiednim przedziale. Dlatego też kosmetyki do pielęgnacji włosów posiadają odpowiednio zrównoważone pH. Firmy kosmetyczne dbają o to podczas tworzenia produktu.

Jak działa soda na włosy?

Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy (pH około 8.3-9), co oznacza, że podnosi pH naszych włosów. Pod jej wpływem łuski włosa rozchylają się. Wskutek tego włosy łatwo chłoną wilgoć, ale równie łatwo ją oddają. Jeśli nie zostanie przywrócone odpowiednie pH włosy staną się szorstkie, napuszone i matowe. Efekt finalny zastosowania sody oczyszczonej na włosy może być więc katastrofalny, zwłaszcza w przypadku bardzo zniszczonych i suchych kosmyków. 

Jak się pewnie domyślacie nie polecam również sody na włosy farbowane, co jednak w przypadku włosów tłustych? Czytałam o płukance z sody, ale moim zdaniem nie warto, ponieważ istnieje wiele innych, skutecznych sposobów na radzenie sobie z przetłuszczaniem. Konkluzja jest taka, że zamiast stosować sodę na włosy, bardziej korzystnie będzie zostawić ten produkt w kuchni ;)

Jak odratować włosy jeśli już użyłyśmy sody i doprowadziłyśmy do podniesienia ich pH? Konieczne jest obniżenie pH poprzez zastosowanie kwaśnej płukanki, na przykład z octu jabłkowego.

Jak wiecie jestem fanką domowych sposobów pielęgnacji i bardzo chętnie testuję nowe receptury. Do wszystkiego jednak należy podchodzić z rozwagą. Niestety niektóre eksperymenty mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Tak właśnie może się stać, kiedy próbujemy oczyszczać włosy sodą. 

Zdarzyło Wam się stosować sodę na włosy?

Komentarze

 1. Owszem, zdarzało mi się stosować sodę na włosy i faktycznie mocno pczyszcza. Nic złego się włosom nie stanie, jeśli wiemy jak postępować z sodą - trzeba KONIECZNIE użyć płukanki zakwaszającej po umyciu włosów, włosomaniaczki to wiedzą i wspominają o tym zawsze w przypadku postów o sodzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie stosowałam nigdy i chyba po tym wpisie nie zastosuję

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie próbowałam sody na włosy i po Twojej recenzji raczej się nie skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja polecam, dla mnie to jedyny sposób na idealne oczyszczenie włosów z oblepiaczy, nawet dziecięce szampony nie oczyszczały włosów tak dobrze jak soda. Po jednorazowym myciu sodą mam spokój na kilka tygodni, włosy się nie strączkują i nie plączą się :) Zapewne wszystko zależy od włosów :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nawet nie miałam zamiaru tego stosować.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maski Kallos - rodzaje i porównanie. Która będzie najlepsza dla twoich włosów?

Ocet jabłkowy na włosy: płukanka + jak stosować

Aloes na włosy: jak stosować + działanie

Jak wygładzić włosy? 7 sposobów

PRZEPIS: Pasta cukrowa - jak zrobić domową cukrową depilację?

Szampony bez SLS

Olejek rycynowy na włosy

Witamina C na włosy

Olej kokosowy na włosy - jak stosować, właściwości i efekty

Kosmetyki z witaminą C The Ordinary + opinia o Magnesium Ascorbyl Phosphate 10%