26.10.20

Olejowanie na podkład - poradnik

Olejowanie na podkład

Olejowanie na podkład to obecnie moja ulubiona metoda olejowania włosów. Dlaczego ten sposób jest tak skuteczny? Produkt, którego używamy jako podkład wzmacnia działanie oleju. Tworzą rewelacyjny nawilżająco-odżywczy duet.

Jeśli jesteście ciekawe jak wygląda cały proces olejowania na podkład krok po kroku zapraszam do dalszego czytania :) Pokażę Wam też mój zestaw produktów, których aktualnie używam jako podkład pod olejowanie. 

Olejowanie na podkład krok po kroku 

Jak wygląda olejowanie włosów na podkład krok po kroku? Najpierw dokładnie rozczesuję włosy, następnie aplikuję na nie tzw. podkład i dopiero wtedy nakładam na włosy olej. Mieszankę pozostawiam na włosach przez co najmniej 30 minut, a po upływie tego czasu myję włosy łagodnym szamponem. Po zmyciu oleju moje włosy są niesamowicie wygładzone, intensywnie nawilżone i miękkie w dotyku.

Jakie składniki mogą być dobrym podkładem pod olejowanie?

Olejowanie na podkład nawilżający (humektanty)

Olejowanie na podkład nawilżający to sposób olejowania, który powinien rewelacyjnie sprawdzić się na włosach suchych, odwodnionych, które potrzebują mocnego nawilżenia. Olejowanie na humektanty zwiększa szansę dostarczenia włosom substancji nawilżających i zamknięcia nawilżenia we wnętrzu włosa. Podkład nawilżający pod olejowanie można przygotować samodzielnie lub kupić. Poniżej pokażę składniki, które można wykorzystać jako humektantowy podkład pod olej.

Olejowanie na podkład

Olejowanie na żel aloesowy

Olejowanie na żel aloesowy to jeden z moich ulubionych zabiegów na bazie aloesu. Rewelacyjnie nawilża, wygładza i nabłyszcza moje włosy. Aloes jako podkład pod olejowanie daje w moim przypadku zdecydowanie lepsze efekty niż czysty żel aloesowy stosowany samodzielnie. 

Jak wygląda olejowanie na podkład z aloesu? Rozprowadzam żel na rozczesanych, wilgotnych włosach, a następnie aplikuję dowolny olej. Pozostawiam na włosach przez co najmniej 30 minut, a po upływie tego czasu myję włosy łagodnym szamponem. 

Aktualnie do zabiegu olejowania na podkład aloesowy stosuję żel Skin 79 Aloe Aqua Soothing Gel 99%. Bardzo popularne jest także olejowanie na podkład z żelu Holika Holika. Mój olej to aktualnie naturalna maska do olejowania włosów Nacomi 7 Oils. Oczywiście możecie wybrać dowolny, ulubiony olej. 

Ciekawą alternatywą dla olejowania na podkład z żelu aloesowego może być przygotowanie mieszanki oleju z żelem i nałożenie takiej maseczki na zwilżone włosy. Mieszankę trzymam na włosach 30 minut, a po upływie tego czasu zmywam szamponem. 

Olejowanie na podkład z żelu aloesowego

Olejowanie na podkład z "glutka" (siemię lniane)

Olejowanie na podkład z tzw. glutka ma szeroką rzeszę zwolenniczek. Siemię lniane to jeden z najpopularniejszych produktów wykorzystywanych w pielęgnacji włosów. Rewelacyjnie sprawdza się w formie domowej maseczki na włosy, a także jako dodatek do gotowych masek. Co więcej, z powodzeniem można wykorzystać żel lniany jako domowy podkład pod olejowanie.

Jak wygląda olejowanie na siemię lniane? Niewielką ilość ziaren siemienia lnianego zalewam wodą. Gotuję na niewielkim ogniu, ciągle mieszając, do momentu kiedy całość uzyska żelową konsystencję. Po ostudzeniu odcedzam i rozprowadzam żel na wilgotnych włosach. Następnie nakładam na włosy ulubiony olej. Pozostawiam mieszankę na co najmniej 30 minut, po czym myję włosy delikatnym szamponem. 

Olejowanie na glutek jest nieco czasochłonne, ale muszę przyznać, że bardzo lubię tą metodę i uważam, że jest warta wypróbowania. Dajcie znać, czy miałyście okazję spróbować olejowania na żel lniany.
olejowanie na glut żel z siemienia lnianego

Olejowanie na podkład z miodu 

Olejowanie na podkład z miodu to kolejna propozycja dla włosów przesuszonych. Niezbyt często korzystam z tej metody, ale muszę przyznać, że ładnie nawilża moje włosy i dodaje im miękkości. W jaki sposób wykorzystać miód jako domowy podkład pod olejowanie?

Co ważne, nie nakładamy na włosy czystego miodu, ponieważ poskleja on włosy i możemy mieć problem z jego zmyciem. Jak zatem zrobić podkład z miodu pod olejowanie włosów? Ja przygotowuję mieszankę z 200 ml przegotowanej wody i 1 łyżeczki miodu. Mieszanką zwilżam włosy, a następnie rozprowadzam na nich ulubiony olej. Pozostawiam na 30 minut i myję włosy szamponem. 

Olejowanie na wodę z miodem jest banalnie prostym domowym sposobem, który warto wypróbować.

olejowanie na podkład z miodu

Olejowanie na podkład z gliceryny

Olejowanie na podkład z gliceryny to kolejna popularna i bardzo często stosowana metoda. Polega ona na wymieszaniu 200 ml przegotowanej wody z dodatkiem kilku kropli gliceryny, rozprowadzeniu mieszanki na włosach, a następnie zaaplikowaniu ulubionego oleju. 

Gliceryna to ciekawy pomysł na podkład nawilżający pod olejowanie. Myślę, że powinien sprawdzić się zwłaszcza na włosach, które ogólnie dobrze reagują na glicerynę. Osobiście nie miałam jeszcze okazji przetestować tego sposobu, więc trudno mi powiedzieć cokolwiek na temat efektów.

Olejowanie na podkład proteinowy

Olejowanie na podkład proteinowy to mniej znana, ale również ciekawa metoda olejowania. Ten sposób powinien doskonale sprawdzić się na włosach zniszczonych, które potrzebują mocnej regeneracji. Olejowanie na proteiny daje nam możliwość odżywienia włosów, a jednocześnie dostarczenia im substancji, które działają odbudowująco. 

Jako podkład proteinowy pod olejowanie można wykorzystać gotową odżywkę lub mgiełkę do włosów. Przykładem takiego produktu jest odżywka do włosów w sprayu Ecolab z ylang-ylang. W jej składzie znajdują się m.in. proteiny pszenicy, żyta, owsa i soi.

Lubię olejowanie na podkład proteinowy, ponieważ proteiny sprawdzają się u mnie najlepiej w obecności emolientów. Włosy po takim zabiegu są odżywione, bardziej sypkie i zyskują więcej objętości.

Olejowanie na odżywkę / mgiełkę / hydrolat

Olejowanie na odżywkę

Olejowanie na odżywkę to jedna z najpopularniejszych metod olejowania włosów. Polega na nałożeniu oleju na włosy pokryte wcześniej odżywką. Sposób ten poleciłabym zwłaszcza osobom, u których tradycyjne olejowanie na sucho się nie sprawdziło.

Jak przebiega zabieg olejowania na odżywkę? Włosy zwilżam wodą, a następnie wmasowuję w nie odżywkę. Później nanoszę na włosy ulubiony olej. Po upływie około 30 minut zmywam łagodnym szamponem. Olejowanie na podkład z maski wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku odżywki.

Odnoszę wrażenie, że olejowanie na podkład z odżywki działa znacznie skuteczniej, aniżeli olej stosowany samodzielnie. Moje wysokoporowate włosy po takim zabiegu są nawilżone, wygładzone i dociążone.

Jakie odżywki i maski sprawdzą się dobrze pod olej? Osobiście preferuję olejowanie na humektanty, dlatego zwykle wybieram w tym celu odżywki i maski humektantowe.

Olejowanie na mgiełkę 

Olejowanie na mgiełkę nawilżającą polega na nałożeniu oleju na włosy spryskane wcześniej mgiełką. Taką mgiełkę można zrobić domowym sposobem, jednak jest to czasochłonne i osobiście wolę korzystać z wygodniejszych, gotowych rozwiązań. U mnie rewelacyjnie sprawdza się do tego celu nawilżająca mgiełka Woda Kokosowa NaturalME.

Olejowanie na podkład z hydrolatu i mgiełki

Jeśli mimo wszystko chciałybyście własnoręcznie zrobić podkład pod olejowanie włosów w formie mgiełki, podaję przepis. Wystarczy dodać kilka kropli pantenolu do 200 ml przegotowanej wody. Płyn umieszczamy w butelce z atomizerem i spryskujemy nim włosy.

Olejowanie na podkład z hydrolatu

Olejowanie na podkład z hydrolatu to mniej popularna, ale również warta uwagi metoda. Polega na nałożeniu oleju na włosy spryskane wcześniej obficie hydrolatem. Do wyboru mamy wiele różnych hydrolatów. Warto wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiadał potrzebom naszych włosów. Oto popularne hydrolaty polecane do stosowania na włosy:

  • hydrolat różany - dodaje włosom sprężystości i poprawia ich nawilżenie
  • hydrolat z aloesu - wykazuje skuteczne działanie nawilżające
  • hydrolat z rumianku - dodaje włosom połysku, polecany zwłaszcza do włosów blond
  • hydrolat z neroli - nawilża i odświeża 
U mnie doskonale sprawdza się olejowanie na wodę różaną, innych hydrolatów jeszcze nie próbowałam.

Olejowanie na podkład nawilżający

Dajcie znać w komentarzach jaki jest Wasz ulubiony podkład pod olejowanie!

6 komentarzy:

  1. Ja do olejowania z aloesem używam właśnie żelu o którym wspominasz – Holika Holika i jestem z niego mega zadowolona, więc polecam każdej z Was.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie olejowałam włosów, ale opisałaś to wyczerpująco i ciekawie. Może spróbuję.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wpis super - tak samo jak wpis o przeproteinowaniu włosów. Bardzo mi pomógł.
    Mam nadzieję, że pojawi się tu więcej takich porad i wskazówek. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawe metody, przyznam szczerze, że pierwszy raz o tym słyszę, ale na pewno wypróbuję, bo bardzo mnie zaciekawiłaś :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wow! Jak wiele interesujących opcji! Świetny wpis i inspirujące porady. Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Kosmetyczne Pokusy , Blogger